Terminy rekrutacji na studia Drzwi otwarte na uczelniach Terminy matury Terminy egzaminu ósmoklasisty
Kosmetologia zyskuje na znaczeniu. Jest nowoczesną, a także jedną z najprężniej rozwijających się branż, zarówno na rynku usług, w obszarze badawczo- naukowym, jak również w sektorze rozwoju technologii. Co za tym idzie, chętnych podjęcia kształcenia w tej dyscyplinie przybywa.
Kosmetologia należy do grupy nauk o zdrowiu, ale nie oznacza to, że można ją studiować wyłącznie w uczelniach medycznych. Jej popularność sprawia, że dostępna jest coraz szerzej, a liczba uczelni proponujących kształcenie rośnie z każdym rokiem.
Kosmetologia w Poznaniu jest kierunkiem interdyscyplinarnym, który największy nacisk kładzie na zdobycie umiejętności posługiwania się wiedzą ogólną z zakresu nauk o zdrowiu oraz wiedzą szczegółową z zakresu kosmetologii. Interdyscyplinarny charakter możemy porównać do układanki, ponieważ kosmetologia złożona jest z różnorodnych elementów, na czele z dermatologią, czy chemią kosmetyczną.
Wykształcenie oferowane przez kierunek ma prowadzić absolwentów do realizacji konkretnych celów. Jednym z nich jest otwarcie i prowadzenie własnego gabinetu kosmetycznego. Potrzebna jest do tego szeroka wiedza, dlatego studenci Kosmetologii przemierzają drogę od poznania receptury preparatów i ich właściwości, wykonywania zabiegów pielęgnacyjno- leczniczych i upiększających, przez wykorzystywanie najnowszej aparatury, po wiedzę dotyczącą finansów i niezbędnych aspektów prawnych.
Jak już wspomnieliśmy, studia medyczne na kierunku Kosmetologia to przygotowanie do prowadzenia jasno określonej działalności. Dlatego studenci zobligowani są do nabycia konkretnych umiejętności. Jakich? W toku studiów studenci Kosmetologii uczą się planować rodzaj zabiegu kosmetycznego, stosować kosmetyki zgodnie z rozpoznaniem, wykonywać zabiegi kosmetyczne, zabiegi pielęgnacyjne i upiększające, jak również prawidłowo odczytywać skład kosmetyku i ustalać jego zastosowanie.
Lista umiejętności do zdobycia jest oczywiście dłuższa. Ponadto, studenci nabywają umiejętności przeprowadzania analizy kolorystycznej, rozpoznawania chorobowych zmian skóry, oceniania toksyczności kosmetyku w zależności od dawki i rodzaju aplikacji.
W procesie kształcenia niezwykle istotne jest nabycie świadomości współodpowiedzialności za zdrowie i wygląd pacjenta, jak również późniejsze wykonywanie obowiązków zgodnie z zasadami etyki zawodowej i uregulowaniami prawnymi.
Kosmetologia może pochwalić się rosnącą popularnością. Na brak zainteresowania nie mogą narzekać także specjaliści z obszaru tej dyscypliny. Co zatem można robić po zakończeniu nauki? Absolwenci przygotowani są do pracy w gabinecie kosmetycznym, gabinecie odnowy biologicznej, ośrodkach SPA i Wellness, placówkach uzdrowiskowych, ale również firmach przemysłu kosmetycznego i laboratoriach.
Sprawdź