Terminy rekrutacji na studia Drzwi otwarte na uczelniach Terminy matury Terminy egzaminu ósmoklasisty
Prawo jest kierunkiem, o którym mówi się, że jest trudny, wymagający, a materiał do opanowania niezwykle skomplikowany. Owszem, Prawo w Poznaniu nie należy do najłatwiejszych dyscyplin, ale i tak plasuje się w czołówce najchętniej wybieranych. Dlaczego? Ponieważ jest to kierunek atrakcyjny, dzięki któremu można pozyskać wiedzę ciekawą i potrzebną, a na jej fundamencie zdobyć interesującą i dobrze płatną pracę.
Kandydaci na studia prawnicze w Poznaniu bez trudu odnajdą miejsce dla siebie. Miasto należy do grona największych i najprężniej działających ośrodków akademickich, zatem nikt nie pozostanie bez wyboru. Prawo można studiować zarówno w uczelniach publicznych, jak i niepublicznych szkołach wyższych.
Jeśli powiemy, że na kierunku Prawo zdobywa się wykształcenie prawnicze, to niektórzy dostaną zawrotu głowy myśląc o tym, ile przepisów należy poznać, artykułów zapamiętać, pojęć włożyć do głowy. To prawda, nauki jest sporo i żaden student na nudę nie narzeka.
Mówiąc dokładniej, nadrzędnym celem kształcenia jest nabycie umiejętności posługiwania się ogólną wiedzą z zakresu dogmatycznych dyscyplin prawa oraz teorii i filozofii prawa, a także wiedzą specjalistyczną z zakresu nauk społecznych i nauk ekonomicznych.
Programy kształcenia są bogate i złożone z zagadnień, które dotyczą między innymi:
Jednym z pierwszych przedmiotów występujących w siatce zajęć jest Prawoznawstwo, które ma wykształcić w studentach zrozumienie i posługiwanie się podstawowymi pojęciami prawnymi umożliwiającymi analizowanie i rozumienie zjawisk prawnych.
Najważniejszą do zdobycia umiejętnością jest umiejętność korzystania z wiedzy. Oznacza to, że studenci Prawa uczą się posługiwać podstawowymi typami wykładni i wnioskowań prawniczych, uzasadniania twierdzeń, stosowania odpowiedniej terminologii.
Najważniejsze dla studentów jest zrozumienie poszczególnych elementów, a więc od prawa rzymskiego, przez prawo administracyjne, po prawo gospodarcze publiczne.
Prawdopodobnie większość osób wybiera Prawo ze względu na zawody, które można później wykonywać. Naturalnie, należy mieć świadomość tego, że studia prawnicze to dopiero początek, gdyż przepustką do prawniczego świata jest egzamin na aplikację.
Absolwenci Prawa przygotowani są zatem do podjęcia różnych rodzajów aplikacji koniecznych do wykonywania zawodów prawniczych, lecz także do pełnienia funkcji we wszystkich instytucjach lub organizacjach publicznych i niepublicznych wymagających posiadania wiedzy prawniczej. Oznacza to, że mogą podjąć pracę między innymi w strukturach organizacyjnych administracji, policji, sądów, prokuratury, partii politycznych, organizacji społecznych i gospodarczych, jak również w szeroko pojętej obsłudze prawnej przedsiębiorców.
Sprawdź