Terminy rekrutacji na studia Drzwi otwarte na uczelniach Terminy matury Terminy egzaminu ósmoklasisty
Ci kandydaci, którzy wybrali studia fizjoterapeutyczne w Łodzi, muszą podjąć również decyzję, jaki tryb kształcenia wybrać. Nie jest to wcale łatwa decyzja – każdy z nich ma swoje niepodważalne plusy. Warto więc przyjrzeć się zarówno studiom stacjonarnym, jak i niestacjonarnym z bliska.
Z artykułu dowiecie się, na co zwrócić szczególną uwagę wybierając tryb nauki oraz na jaką formę kształcenie się zdecydować. Należy pamiętać bowiem, że każdy ze studentów jest inny i może mieć odrobinę inne oczekiwania wobec nauki wyższej.
Obecnie znaczna większość studentów decyduje się na wybór studiów stacjonarnych. Czy słusznie? Kształcenie dzienne ma tak wielu zwolenników przez to, że w przypadku publicznych uczelni są one praktycznie bezpłatne. Studenci nie muszą uiszczać opłat za czesne, a jest to niezwykle ważne wśród młodych ludzi, którzy dopiero rozpoczynają dorosłe życie i niejednokrotnie korzystają jeszcze ze wsparcia finansowego rodziców lub ich praca nie będzie przynosić wystarczające dochody, które pokryją wszystkie niezbędne opłaty.
Studia stacjonarne cieszą się także sporym zainteresowaniem ze względu na regularność zajęć, które najczęściej odbywają się od poniedziałku do piątku. Studenci więc mogą liczyć na systematyczne przyswajanie kolejnych partii rozległej podstawy programowej.
Studenci, którzy wybierają studia stacjonarne, zaoszczędzą więc sporo pieniędzy i będą mogli pomyśleć o innych inwestycjach. Zaoszczędzone pieniądze można wykorzystać więc nie tylko na rozrywki, ale też zapisać się na dodatkowy kurs języków obcych czy zwyczajnie zaoszczędzić na wakacje!
Wciąż rośnie jednak grupa zwolenników kształcenia w trybie niestacjonarnym. Trudno się temu dziwić. Dziś bowiem znaczna część studentów ceni sobie elastyczność i już w trakcie kształcenia chce zadbać o rozwijanie doświadczenia zawodowego.
Naprzeciw tym oczekiwaniom wychodzą uczelnie w Łodzi i proponują swoim studentom kształcenie właśnie w trybie. Dziś najpopularniejsze są studia niestacjonarne, które mają formę weekendowych zjazdów. To właśnie wtedy odbywają się zajęcia.
Niektóre uczelnie wprowadzają jednak tryb niestacjonarny wieczorowy. Czy to oznacza, że studenci siedzą wtedy na uczelni po nocach? Nic bardziej mylnego – wykłady i ćwiczenia odbywają się wtedy od poniedziałku do piątku. Uczelnie starają się, by były to głównie godziny popołudniowe, ale często okazuje się, że studenci spędzają cały dzień na uczelni.
Przed przystąpieniem do rekrutacji warto sprawdzić więc, jaką formę studiów niestacjonarnych oferuje wybrana uczelnia.
Studia niestacjonarne czy niestacjonarne – jak podjąć zatem decyzję, która będzie dostosowana do indywidualnych potrzeb.
Na początku warto przeanalizować swoje oczekiwania wobec organizacji zajęć i zastanowić się, czy większa elastyczność w kształceniu jest rzeczywiście elementem pożądanym. Należy również rzetelnie ocenić swoją sytuację finansową – studia w trybie niestacjonarnym wiążą się bowiem z uiszczaniem opłat za czesne. Dotyczy to zarówno uczelni publicznych, jak i niepublicznych.
Uczelnie starają się jednak dążyć do tego, by kształcenie w trybie zaocznym nie było ogromnym obciążeniem finansowym. Oznacza to, że na studentów czekają zatem atrakcyjne rabaty, promocje czy możliwość uiszczania opłat w wygodnych systemach ratalnych. Warto sprawdzić na stronach uczelni, jak wygląda formalna kwestia związana z kosztami ponoszonymi przez studentów.
Sprawdź