Terminy rekrutacji na studia Drzwi otwarte na uczelniach Terminy matury Terminy egzaminu ósmoklasisty
Przyszli studenci logistyki w Łodzi już na poziomie rekrutacji muszą podjąć ważną decyzję – jaki tryb kształcenia wybrać. Nie zawsze wybór może być prosty, zwłaszcza że uczelnie w Łodzi przygotowały bowiem dwie propozycje.
Są to mianowicie studia w trybie stacjonarnym lub niestacjonarnym. Warto przyjrzeć się z bliska każdemu z nich, poznać jego wady oraz zalety. Maturzyści, którzy nie wiedzą, jaki tryb przyniesie im najwięcej satysfakcji, powinni zacząć od zgromadzenia jak największej liczby informacji. Unikną wtedy intuicyjnego, chaotycznego działania i będą mogli podjąć decyzję w oparciu o rzetelnie zebraną wiedzę.
Studia są jednym z najważniejszych okresów w życiu każdego młodego człowieka. Są one czasem poszerzania wiedzy oraz przekuwania zainteresowań w stabilne wyksztalcenie. Kształcenie wyższe zbiega się również jednokrotnie ze stawianiem pierwszych, dorosłych kroków.
Nie zawsze są jednak one w pełni samodzielne – pierwszoroczni studenci często (choć nie zawsze) korzystają ze wsparcia finansowego rodziców. Dlatego też ich najczęstszym wyborem są właśnie studia stacjonarne. Na publicznej uczelni pozwalają one bowiem uniknąć opłat za czesne.
W ten sposób zaoszczędzone pieniądze można przeznaczyć na inne inwestycje. Studenci często muszą bowiem opłacać wynajmowane mieszkanie, akademik lub też zakupić podręczniki lub inne przydatne pomoce dydaktyczne. Studia stacjonarne wydają się więc najbardziej atrakcyjne pod względem ekonomicznym.
Co jeszcze warto wiedzieć o tym trybie kształcenia? Nauka dzienna odbywa się najczęściej od poniedziałku do piątku. Studenci mogą więc mogą uczestniczyć w wykładach i ćwiczeniach organizowanych regularnie w trakcie trwania tygodnia.
Współcześnie znaczna część studentów jest także zainteresowana studiami niestacjonarnymi. Pozwalają one bowiem kształcić się tym osobom, które nie znalazły się na listach osób przyjętych trybu stacjonarnego lub zależy im na zachowaniu większej elastyczności. Uczelnie w Łodzi wychodzą więc naprzeciw tym oczekiwaniom.
Na początku warto sprawdzić jednak na stronach internetowych poszczególnych ośrodków akademickich, jak będzie wyglądać ostateczna organizacja zajęć. Studia niestacjonarne mogą bowiem odbywać się podczas weekendowych zjazdów (od piątku/soboty do niedzieli) lub w formie kształcenia wieczorowego. Nie oznacza to jednak, że studenci okupują nocami mury uczelni.
W trybie wieczorowym zajęcia odbywają się od poniedziałku do piątku. Ideałem byłoby, gdyby zajęcia zaczynały się wtedy popołudniem, w praktyce jednak często bywa tak, że wykłady i ćwiczenia zaczynają trwają przez cały dzień.
Studia stacjonarne czy niestacjonarne? Niektórzy maturzyści nie potrafią podjąć szybkiej decyzji. Trudno im się dziwić – większość decyzji podejmowana jest bowiem przez przyszłych studentów dość intuicyjnie. Nie mają oni należytego doświadczenia. Warto jednak wybrać tryb kształcenia wyższego po chłodnej i pogłębionej analizie. Pomoże to uniknąć rozczarowań w przyszłości. Co zatem można zrobić?
Sprawdź