Dlaczego warto iść na studia na kierunku automatyka i robotyka w Warszawie?

Komentarze (0)

Dlaczego warto iść na studia na kierunku automatyka i robotyka w Warszawie?

Komentarze (0)
Dlaczego warto iść na studia na kierunku automatyka i robotyka w Warszawie?

Dlaczego warto iść na studia na kierunku automatyka i robotyka w Warszawie?

Automatyka i robotyka w Warszawie to jeden z tych kierunków studiów, który doskonale obrazuje zachodzące zmiany cywilizacyjne i technologiczne. Dziś bowiem coraz chętniej czerpiemy ze zdobyczy najnowszych technologii. Korzystamy z nich przecież na co dzień, zautomatyzowane sprzęty towarzyszą nam w codziennym życiu. Jeszcze kilka lat temu drukowanie 3D było czarną magią, a teraz dzięki niemu także przed medycyną i protetyką otwierają się zupełnie nowe możliwości. Dzieje się tak między innymi dzięki rozwojowi nauk inżynieryjnych.

Uczelnie w Warszawie dostrzegają więc potencjał kierunków takich jak automatyka i robotyka. Studia techniczne spotykają się także z dużym zainteresowaniem wśród studentów. Przed ich wyborem warto sprawdzić jednak, jakie wykształcenie i umiejętności można otrzymać oraz czy ich absolwenci mogą liczyć na dobrą pracę.

 

Jakie wykształcenie można otrzymać?

Kierunki studiów w Warszawie takie jak automatyka i robotyka realizowane są w formie dwustopniowej. Znalazły się one w ofercie uczelni technicznych oraz politechnik, więc studenci I stopnia zdobywać będą podstawową wiedzę i kwalifikacje przez 3,5 roku. Dopiero po tym czasie będą oni bronić swoją pierwszą pracę dyplomową, która pomoże uzyskać im tytuł zawodowy inżyniera. Na tym etapie można również zadecydować, czy chce się kontynuować naukę. Opcja ta jest godna rozważenia, ponieważ pozwoli zadbać ona o pełnię wykształcenia. Studia II stopnia dadzą szansę usystematyzowania kwalifikacji, a ich absolwenci dysponować będą tytułem zawodowym magistra inżyniera.

Warto przyjrzeć się również konkretnej wiedzy, w jaką zostaną wyposażeni studenci automatyki i robotyki. Będzie to przykładowo:

  • znajomość modeli matematycznych zjawisk fizycznych;
  • wiedza z zakresu informatyki stosowanej;
  • znajomość maszyn i ich podstawowych charakterystyk;
  • wiedza z podstaw mechaniki i wytrzymałości materiałów itd.

 

Jakie umiejętności można rozwinąć?

Każdy przyszły absolwent automatyki i robotyki powinien opuszczać mury uczelni nie tylko z najważniejszym pakietem wiedzy. Liczyć się będzie bowiem przede wszystkim umiejętność jej wykorzystywania podczas konkretnych aktywności zawodowych. Jakie kwalifikacje będą rozwijać więc studenci podczas wszystkich semestrów kształcenia? Można zaliczyć do nich przykładowo:

  • projektowanie różnorodnych układów mechanicznych;
  • rozwiązywanie zadań związanych z automatyzacją urządzeń;
  • posługiwanie się formami komunikacji wykorzystywanych w automatyce i robotyce;
  • modernizowanie istniejących rozwiązań technicznych itd.

 

Czy można liczyć na dobrą pracę?

Dziś jesteśmy świadkami dynamicznie rozwijającego się sektora przemysłowego. Musi on aktywnie reagować na zmiany technologiczne, które korzystnie wpływają na jego funkcjonowanie. Wiąże się to także z otwieraniem nowych miejsc pracy dla doskonale wykształconych inżynierów. Jest to zatem szansa dla absolwentów kierunków takich jak automatyka i robotyka. Gdzie znajdą oni zatrudnienie? Będą to przykładowo:

  • różnorodne sektory przemysłowe, np. chemiczny, metalurgiczny, motoryzacyjny itd.;
  • ośrodki badawczo-rozwojowe;
  • instytucje naukowe itd.

Osoby posiadające tytuł zawodowy inżyniera magistra mogą pracować na stanowiskach konstruktorów, programistów, projektantów czy kierowników otrzymania ruchu. Co więcej – studia w Warszawie na kierunku automatyka i robotyka sprawiają, że ich absolwenci będą mogli rozwijać swoją karierę w firmach działających także na arenie międzynarodowej. Wybór miejsca pracy warto dostosować do swoich indywidualnych oczekiwań czy nawet pasji – praca w ośrodkach badawczych znacząco będzie się różniła od obowiązków pełnionych w firmach przemysłowych.

WSZYSTKO O KIERUNKU AUTOMATYKA I ROBOTYKA - WARSZAWA

Komentarze (0)