Studia na kierunku pielęgniarstwo w Warszawie stacjonarne czy niestacjonarne – jaki tryb wybrać?

Komentarze (0)

Studia na kierunku pielęgniarstwo w Warszawie stacjonarne czy niestacjonarne – jaki tryb wybrać?

Komentarze (0)
Studia na kierunku pielęgniarstwo w Warszawie stacjonarne czy niestacjonarne – jaki tryb wybrać?

Studia na kierunku pielęgniarstwo w Warszawie stacjonarne czy niestacjonarne – jaki tryb wybrać?

Obecnie studenci pielęgniarstwa w Warszawie będą mieć do wyboru dwa tryby kształcenia - studia stacjonarne lub niestacjonarne. To odpowiedź stołecznych uczelni, które aktywnie odpowiadają na potrzeby swoich studentów. Przed wyborem trybu warto jednak zapoznać się z jego cechami charakterystycznymi, by zdecydować się na ten dostosowany zarówno do indywidualnych potrzeb oraz do możliwości. O czym należy więc pamiętać? Wyjaśniamy!

 

Studia stacjonarne

Studia stacjonarne wciąż cieszą się największą popularnością wśród absolwentów szkół średnich. Trudno się temu dziwić, mają one bowiem dwa niepodważalne plusy. Pierwszym z nich jest aspekt finansowy – należy pamiętać jednak, że dotyczy on wyłącznie uczelni publicznych. Studia stacjonarne są bezpłatne, a ich studenci nie muszą uiszczać opłat za czesne. To niezwykle ważne u progu dorosłości. Młodzi studenci często korzystają jeszcze z pomocy finansowej rodziców i muszą jednocześnie mierzyć się z pierwszymi poważnymi wydatkami.

Studia stacjonarne na uczelni niepublicznej nie są już jednak bezpłatne. Warto więc odpowiednio wcześnie przeanalizować programy kształcenia i zdecydować się na ośrodek akademicki, który będzie także najbardziej atrakcyjny pod względem finansowym.

A jaki jest drugi plus studiów stacjonarnych? Ich studenci wykształcają nawyk regularnej i systematycznej nauki, dzięki temu, że zajęcia odbywają się od poniedziałku do piątku w siedzibie uczelni. To pozwala także na nieustanny kontakt z wykładowcami i możliwość dzielenia się z nimi swoimi problemami. Studia stacjonarne dają więc perspektywę wolnych weekendów, które można przeznaczyć na relaks, spotkania ze znajomymi czy usystematyzowanie otrzymanych kwalifikacji.

 

Studia niestacjonarne

Nie bez przyczyny w ofercie warszawskich ośrodków akademickich znalazły się także studia niestacjonarne. Cieszą się one coraz większym zainteresowaniem, mimo tego, że wiążą się z uiszczaniem opłat za czesne – dotyczy to zarówno publicznych, jak i niepublicznych szkół wyższych. Czemu więc studia niestacjonarne zyskują na popularności?

Przede wszystkim dają szansę na kształcenie tym studentom, którzy z różnych przyczyn nie znaleźli się na listach osób przyjętych studiów stacjonarnych, a wciąż marzą o nauce pielęgniarstwa. W wielu przypadkach umożliwiają także naukę studentom potrzebującym większej elastyczności.

Dlaczego? Studia niestacjonarne odbywają się na ogół podczas weekendowych zjazdów (od piątku/soboty do niedzieli). To wtedy studenci uczestniczą w wykładach i ćwiczeniach praktycznych, co pozwala cieszyć się tygodniem wolnym od zajęć.

Część z uczelni oferuje jednak studia niestacjonarne wieczorowe. Wtedy też organizacja kształcenia wygląda zupełnie inaczej. Studenci spotykają się bowiem na uczelni od poniedziałku do piątku. W praktyce spędzają też niejednokrotnie całe dnie na ćwiczeniach i wykładach. Przed przystąpieniem do rekrutacji należy sprawdzić więc na stronie internetowej wybranego ośrodka akademickiego, jaki rodzaj studiów niestacjonarnych ma on w swojej ofercie.

 

Jak podjąć decyzję?

Studia stacjonarne czy niestacjonarne? To pytanie towarzyszy niejednemu maturzyście, który stoi przed wyborem trybu kształcenia. Od czego więc należy uzależnić swoją decyzję? Warto zacząć od analizy ekonomicznej.

Studia niestacjonarne są bowiem dość kosztowne i wymagają płynności finansowej. Nie oznacza to jednak, że są one poza zasięgiem studentów. Uczelnie oferują atrakcyjne rabaty czy możliwość uiszczania opłat w systemie ratalnym.

Warto również zastanowić się nad swoimi potrzebami organizacyjnymi – studia stacjonarne będą dobrym wyborem przede wszystkim dla osób, które chciałyby się skupić wyłącznie na rozwoju intelektualnym bez równoległego godzenia tego z pracą.

Sprawdź

Studia medyczne w Warszawie

Studia w Warszawie

Studia medyczne

Kierunki studiów w Warszawie

WSZYSTKO O KIERUNKU PIELĘGNIARSTWO - WARSZAWA

Komentarze (0)