Studia na kierunku ratownictwo medyczne w Warszawie stacjonarne czy niestacjonarne – jaki tryb wybrać?

Komentarze (0)

Studia na kierunku ratownictwo medyczne w Warszawie stacjonarne czy niestacjonarne – jaki tryb wybrać?

Komentarze (0)
Studia na kierunku ratownictwo medyczne w Warszawie stacjonarne czy niestacjonarne – jaki tryb wybrać?

Studia na kierunku ratownictwo medyczne w Warszawie stacjonarne czy niestacjonarne – jaki tryb wybrać?

Ratownictwo medyczne w Warszawie można studiować w trybie stacjonarnym lub niestacjonarnym. Warto zapoznać się z krótkimi charakterystykami każdego z nich, by wiedzieć, który w szczególności będzie dostosowany do indywidualnych potrzeb oraz możliwości. Decyzję na temat poszczególnych trybów trzeba podjąć bowiem w oparciu o rzetelne informacje. Intuicyjne planowanie ścieżki kształcenia wyższego (także pod kątem organizacyjnym) mogłoby się skończyć rozczarowaniem.

 

Studia stacjonarne

Początek studiów to także początek dorosłości, który dla wielu młodych osób wiąże się z wyprowadzką z domu rodzinnego, a co za tym idzie – z wieloma wydatkami. Oczywiście znaczna część studentów korzysta ze wsparcia finansowego rodziców. Czekają bowiem opłaty za wynajmowane mieszkanie, akademik, niemałe koszty generuje także samodzielne utrzymywanie się. Dlatego też znaczna część studentów wybiera studia stacjonarne na uczelni publicznej. Są one bowiem najbardziej atrakcyjne pod względem ekonomicznym. Studenci nie muszą uiszczać bowiem opłat za czesne. Trzeba pamiętać jednak, że sytuacja zmieni się diametralnie w przypadku kształcenia na uczelni niepublicznej – nauka wtedy już nie jest bezpłatna.

Warto przyjrzeć się również organizacji zajęć na studiach stacjonarnych. Odbywają się one od poniedziałku do piątku w siedzibie uczelni. Dla młodych osób to doskonała forma kształtowania nawyków regularnego zdobywania wiedzy. Wolne weekendy pozwolą z kolei odpocząć od akademickiego zgiełku i staną się dobrą okazją do wypoczynku, spotkań ze znajomymi czy utrwalaniem poznanych partii materiału.

 

Studia niestacjonarne

Studia niestacjonarne mają także niemałą rzeszę zwolenników. Co warto więc o nich wiedzieć? Ich studenci uiszczają przede wszystkim opłaty za czesne. Dotyczy to zarówno kształcenia na uczelni publicznej, jak i niepublicznej. Warto więc o tym pamiętać podczas planowania swojej edukacji wyższej. Mimo ponoszonych kosztów studenci wybierają je chętnie, ponieważ studia stacjonarne pozwalają pogodzić ze sobą różnorodne aktywności lub dają możliwość nauki tym studentom, którzy z różnych przyczyn nie znaleźli się na listach osób przyjętych studiów stacjonarnych.

Zajęcia w tym trybie mogą być realizowane dwojako, co w praktyce oznacza dwa różne modele organizacji. Pierwszy z nich wiąże się z weekendowymi zjazdami odbywającymi się od piątku lub soboty do niedzieli. Wtedy też studenci uczestniczą w wykładach i ćwiczeniach i mogą cieszyć się wolnym czasem w trakcie tygodnia.

Drugi model ma formę kształcenia niestacjonarnego wieczorowego. Sama nazwa może być nieco myląca – studenci tego trybu niejednokrotnie uczestniczą w zajęciach, które organizowane są już w godzinach porannych i przedpołudniowych. Studenci wieczorowi kształcą się także od poniedziałku do piątku.

Przyszli studenci, którzy chcą więc rozpocząć kształcenie w trybie niestacjonarnym, powinni sprawdzić więc na stronie internetowej wybranego przez siebie ośrodka akademickiego, jak będzie wyglądać organizacja zajęć.

 

Jak podjąć decyzję?

Nie każdemu przyszłemu studentowi z łatwością przychodzi podjęcie decyzji, w jakim trybie się kształcić. O czym należy pamiętać, podczas dokonywania tego jednego z ważniejszych wyborów. Czynniki, które warto wziąć pod uwagę powinny dotyczyć:

  • sytuacji finansowej – studia niestacjonarne są kosztowne, nie każdy będzie dysponować więc odpowiednimi środkami. Można także sprawdzić, jakie rabaty i promocje oferuje wybrana uczelnia. Niezależnie jednak od oferowanych zniżek studenci uiszczający opłaty za czesne muszą wykazywać płynność finansową.
  • analizy własnych potrzebkierunki studiów w Warszawie takie jak ratownictwo medyczne obfitują w szereg zajęć praktycznych, studia stacjonarne wydają się więc najrozsądniejsze. Są jednak szczególne sytuacje życiowe, które sprawią, że wyłącznie kształcenie niestacjonarne umożliwi naukę.

Niezdecydowani studenci mogą także skorzystać z pomocy doradcy zawodowego, szukać odpowiedzi na grupach studenckich w mediach społecznościowych i na forach lub wziąć udział w drzwiach otwartych uczelni.

Sprawdź

Studia w Warszawie

Studia medyczne

Studia medyczne w Warszawie

WSZYSTKO O KIERUNKU RATOWNICTWO MEDYCZNE - WARSZAWA

Komentarze (0)