Terminy rekrutacji na studia Drzwi otwarte na uczelniach Terminy matury Terminy egzaminu ósmoklasisty
Weterynaria w Warszawie to jeden z kierunków stworzony z myślą o miłośnikach zwierząt, którzy chcą otrzymać kompleksowe wykształcenie. Studia w stolicy będą oni mogli rozpocząć w trybie stacjonarnym lub niestacjonarnym. Od czego jednak uzależnić przyszłą decyzję i co trzeba wiedzieć? Na początku warto zapoznać się z cechami charakterystycznymi każdego z nich i wybrać tryb dostosowany zarówno do indywidualnych potrzeb, jak i możliwości finansowych.
Studia w trybie stacjonarnym są jedną z najpopularniejszych propozycji kształcenia. Studenci chętnie go wybierają, ponieważ w przypadku nauki na uczelni publicznej nie muszą obawiać się uiszczania opłat za czesne. Studia są bowiem bezpłatne. To dość cenna informacja dla każdej młodej osoby, która stawia pierwsze kroki w dorosłym życiu. Początek kształcenia dla wielu studentów wiąże się także z wyprowadzką z rodzinnego domu, a co za tym idzie – z wieloma wydatkami. Czekają opłaty za wynajmowane mieszkanie czy akademik. Samodzielne utrzymywanie się w stolicy również nie jest najtańsze. Dlatego też studia stacjonarne są najbardziej atrakcyjne pod względem finansowym.
Warto podkreślić jednak jeszcze raz, że dotyczy to wyłącznie uczelni publicznych. Studenci niepublicznych szkół wyższych muszą liczyć się z uiszczaniem opłat za czesne.
Jak wyglądają organizacja zajęć na studiach stacjonarnych? Wykłady i ćwiczenia praktyczne odbywają się od poniedziałku do piątku w siedzibie uczelni. Dzięki temu studenci uczą się systematyczności i mają szansę, by cieszyć się wolnymi weekendami, które można przeznaczyć na utrwalenie wiedzy, podejmowanie pierwszych aktywności zawodowych czy relaks.
Nauka w trybie niestacjonarnym cieszy się również coraz większym zainteresowaniem. Umożliwia ona kształcenie przede wszystkim tym osobom, które z różnych przyczyn nie znalazły się na listach osób przyjętych studiów stacjonarnych lub tym, które chciałyby pogodzić ze sobą różnorodne aktywności. Należy pamiętać, że nauka niestacjonarna wiąże się z uiszczaniem opłat za czesne – przed jej wyborem warto więc przeanalizować swoją sytuację ekonomiczną.
Przed przystąpieniem do rekrutacji warto sprawdzić również na stronie internetowej uczelni, jak wyglądać będzie organizacja zajęć. Kształcenie w trybie niestacjonarnym może mieć bowiem formę weekendowych zjazdów, kiedy to zajęcia odbywają się od piątku/soboty do niedzieli. Niektóre szkoły wyższe mogą mieć w swojej ofercie studia niestacjonarne wieczorowe. Nie należy jednak zbyt dosłownie odczytywać tej nazwy. Studenci wieczorowi bowiem często spędzają całe dnie na zajęciach, które odbywają się od poniedziałku do piątku.
Przed wyborem trybu kształcenia warto poznać cechy charakterystyczne każdego z nich. Osoby niezdecydowane mogą skorzystać z pomocy profesjonalisty takiego jak doradca zawodowy – pomoże on zaplanować swoją karierę. Dobrym doświadczeniem może być także wzięcie udziału w drzwiach otwartych uczelni. Maturzyści spotkają się wtedy nie tylko z wykładowcami, lecz przede wszystkim studentami i to im będą mogli zadać nurtujące pytania na temat tego, jak wygląda organizacja zajęć w poszczególnych trybach.
Przed zdecydowaniem się na konkretną formę kształcenia warto zastanowić się również nad swoją sytuacją ekonomiczną. Studia niestacjonarne wymagają płynności finansowej, gdyż wiązać się będą z uiszczaniem wcale niemałych opłat za czesne. Wybór studiów niestacjonarnych warto dostosować również do swoich indywidualnych potrzeb organizacyjnych.