Kto idzie na studia na kierunku weterynaria w Warszawie?

Komentarze (0)

Kto idzie na studia na kierunku weterynaria w Warszawie?

Komentarze (0)
Kto idzie na studia na kierunku weterynaria w Warszawie?

Kto idzie na studia na kierunku weterynaria w Warszawie?

Weterynaria to kierunek studiów stworzony z myślą o absolwentach szkół średnich, którzy oprócz tego, że nie boją się intelektualnych wyzwań, to również są gotowi na pracę w niejednokrotnie w trudnych i obciążających warunkach.

Weterynarię powinny wybierać więc te osoby, które nie tylko kochają zwierzęta. Ten profil kształcenia pozwoli realizować się studentom chcącym nieść im konkretną pomoc, czuwać nad ich bezpieczeństwem i poprawiać jakość ich egzystencji – także wtedy gdy przeznaczone są na ubój. Studia weterynaryjne w Warszawie najczęściej wybierane są przez maturzystów, którzy chcą się kształcić na jednej z lepszych uczelni przyrodniczych pozwalających na zdobycie doskonałego wykształcenia.

 

Jakie predyspozycje i zainteresowania są ważne?

Przed wybraniem kierunku takiego jak weterynaria warto jest przeanalizować swoje predyspozycje, które być może w przyszłości znacząco ułatwią naukę. Można zaliczyć do nich empatię, umiejętność radzenia sobie ze stresem, brak strachu przed pracą w trudnych warunkach czy oczywiście miłość (ale konstruktywną i świadomą) do zwierząt. Oczywiście każda z tych kompetencji miękkich rozwijana będzie w trakcie kształcenia wyższego.

O znalezieniu się jednak na listach osób przyjętych zadecyduje dobrze zdana matura. Najczęściej w procesie kwalifikacji uwzględniane są przykładowo przedmioty takie jak biologia, chemia czy matematyka. W praktyce oznacza to więc, że szansę na rozpoczęcie kształcenia będą mieć ci maturzyści, których zainteresowania oscylują wokół zagadnień ścisłych.

 

Program kształcenia, realizowane przedmioty, praktyki

Przyszli studenci weterynarii w Warszawie, którzy nie wiedzą, co ich czeka. Mogą zajrzeć również do siatki programowej kierunku. Znajdą tam wyszczególnione przedmioty dając obraz tego, jak może wyglądać nauka podczas tych długich jedenastu semestrach kształcenia. Pierwsze lata nauki obfitować będą w przedmioty kształcenia podstawowego. Można zaliczyć do nich chociażby:

  • biologię komórki;
  • histologię i embriologię;
  • biofizykę;
  • czy fizjologię molekularną komórki.

Warto przyjrzeć się również przedmiotom o charakterze kierunkowym. Pozwolą one zapoznać się z zagadnieniami ściśle związanymi z weterynarią. Znalazły się wśród nich między innymi:

  • diagnostyka kliniczna i laboratoryjna;
  • farmakologia weterynaryjna;
  • kardiologia małych zwierząt;
  • toksykologia kliniczna dużych zwierząt;
  • choroby wewnętrzne psów i kotów;
  • choroby zwierząt futerkowych itd.

Warto pamiętać również, że studenci weterynarii uczestniczyć będą w praktykach. Pozwolą one zdobyć pierwsze i zarazem bardzo cenne doświadczenie zawodowe, pokazujące, jak może wyglądać codzienna praca ze zwierzętami.

 

Dlaczego studia na kierunku weterynaria są popularne?

Studia weterynaryjne od wielu lat znajdują się w czołówce popularnych kierunków, które chętnie wybierane są przez absolwentów szkół średnich o ścisłych zainteresowaniach. Przede wszystkim w trakcie kształcenia wyższego będą oni mogli zdobyć interdyscyplinarne wykształcenie z pogranicza nauk medycznych, chemicznych czy biologicznych. Dziś bowiem zwiększa się nieustannie nasza świadomość na temat dobrego traktowania zwierząt – nie tylko naszych domowych ulubieńców, lecz także wszystkich innych gatunków. Coraz częściej zwracamy uwagę na etyczne aspekty hodowli i dążymy do tego, by opiekę nad nimi sprawowali wyłącznie najlepsi specjaliści, a w tym także lekarze weterynarii.

Najważniejsze jest jednak to, że po przebrnięciu przez wszystkie lata nauki absolwenci weterynarii mogą liczyć na znalezienie pracy zgodnej z profilem wykształcenia. Studenci, którzy wybierają weterynarię, nie powinni kierować się wyłącznie tym jednym kryterium. Praca przyniesie satysfakcję przede wszystkim osobom, którym towarzyszy powołanie do wykonywania tego odpowiedzialnego zawodu.

WSZYSTKO O KIERUNKU WETERYNARIA - WARSZAWA

Komentarze (0)