Terminy rekrutacji na studia Drzwi otwarte na uczelniach Terminy matury Terminy egzaminu ósmoklasisty
Obecnie większość uczelni decyduje się na wprowadzenie do swojej oferty studiów w trybie stacjonarnym, jak i niestacjonarnym, dzięki czemu każdy maturzysta może dokonać wyboru dopasowanego do swoich potrzeb i codziennego trybu życia. Jednak przed podjęciem ostatecznej decyzji warto zapoznać się z poniższym artykułem analizującym wszystkie dostępne formy kształcenia.
Studia stacjonarne to tryb kształcenia, na którym zajęcia odbywają się od poniedziałku do piątku w godzinach ustalonych przez władze konkretnej uczelni. Ta forma nauczania nadal cieszy się największą popularnością wśród studentów, o czym decydują jej liczne zalety.
Pierwszą z nich jest brak opłat na uczelniach publicznych, dzięki czemu każdy ma dostęp do nauki bez względu na swoją sytuacje finansową. Należy jednak pamiętać, że studia stacjonarne realizowane na uczelniach niepublicznych są dodatkowo płatne.
Studia stacjonarne odbywają się od poniedziałku do piątku. Regularność ta sprawia, że studenci zachowują ciągłość nauczania i tym samym lepiej przyswajają wiedzę. Co więcej, w czasie tego trybu nauczania realizowane jest więcej materiału niż w przypadku studiów niestacjonarnych, przez co studenci poświęcają mniej czasu na samodzielną naukę w domu. Jednak to co dla wielu jest zaletą, dla niektórych może okazać się wadą. Napięty harmonogram zajęć może znacznie ograniczyć inne aktywności, między innymi pracę zawodową na pełen etat. Jednak jak pokazuje przykład wielu studentów, nadal istnieje możliwość podjęcia pracy dodatkowej lub w niepełnym wymiarze godzin.
Studia niestacjonarne dzielą się na studia zaoczne oraz wieczorowe. W przypadku pierwszej formy nauczania, zajęcia odbywają się w formie zjazdów od piątku/soboty do niedzieli. Natomiast studia wieczorowe, które niekiedy są takimi tylko z nazwy, odbywają się od poniedziałku do piątku w godzinach porannych lub popołudniowych. Powyższe tryby kształcenia wymagają obecności studenta w siedzibie uczelni.
Warto także zwrócić uwagę na studia onilne, które wykorzystują specjalną platformę e-learningową. Jednak niektóre zajęcia, szczególnie warsztaty praktyczne wymagają obecności na uczelni. Przed przystąpieniem do rekrutacji na kierunek lekarski w Katowicach, studenci powinni zapoznać się z ofertą dostępnych trybów nauczania.
Podobnie jak studia stacjonarne, tak i niestacjonarne mają swoje plusy i minusy. Pierwszą, dla niektórych dość znaczącą wadą jest ich odpłatny charakter zarówno na uczelniach pblicznych, jak i niepublicznych. Osoby, które wybiorą tę formę kształcenia muszą być przygotowane na uiszczenie opłaty za każdy semestr nauki, co dla wielu może być znaczącą przeszkodą.
To co warto docenić w studiach zaocznych to z pewnością ich weekendowy tryb nauczania, który umożliwia równoczesny rozwój zawodowy lub realizacje dodatkowego kierunku studiów. Jednocześnie studenci wybierający ten tryb kształcenia muszą być zazwyczaj poświęcić więcej czasu na naukę i samodzielne powtarzanie materiału.
Decyzja dotycząca trybu studiów musi być w pełni przemyślana. Tylko to da nam gwarancje, że dokonaliśmy słusznego, zgodnego z naszym codziennym trybem życia, wyboru. Maturzyści powinni wziąć pod uwagę następujące kwestie:
Jednym z ważniejszych czynników, który decyduje o ostatecznym wyborze są możliwości finansowe. Przed wyborem trybu nauczania należy przeanalizować swoją sytuację materialną i podjąć decyzję dopasowaną do swoich możliwości. Jednak warto zaznaczyć, że uczelnie coraz częściej wychodzą naprzeciw studentów i decydują się na prowadzenie atrakcyjnych promocji oraz możliwości płatności ratalnej. Wszystkie niezbędne informacje dotyczące tej i innych kwestii znajdą się na oficjalnych stronach internetowych wybranych uczelni wyższych.
Sprawdź