Terminy rekrutacji na studia Drzwi otwarte na uczelniach Terminy matury Terminy egzaminu ósmoklasisty
Pedagogika w Lublinie kojarzona jest głównie z pracą opiekuńczą i wychowawczą. Ale studenci tego kierunku mają znacznie szersze pole możliwości, zarówno kształcenia, jak i przyszłej pracy zawodowej. Pedagogika jako dziedzina oraz kierunek studiów poszerzyła swój obszar, powiększyła przestrzeń zagadnień, dając studentom możliwość pozyskanie różnego rodzaju umiejętności i kwalifikacji.
Dlaczego idziemy na studia pedagogiczne? Aby nauczyć się jak interpretować zjawiska społeczne, jak wspierać tych, którzy tego wsparcia potrzebują, jak pomagać w obraniu odpowiedniej ścieżki rozwoju i zatrudnienia. Pedagogika to nauka dotycząca wszystkich.
A dlaczego warto zwrócić uwagę na Lublin? Jak na stolicę województwa przystało, miasto oferuje bardzo wiele zakresie kształcenia. Na studentów czekają bogate programy nauczania, a także liczne specjalności: Pedagogika opiekuńczo- wychowawcza i resocjalizacja, Pedagogika rodziny, poradnictwo i kuratela rodzinna, Doradztwo zawodowe i personalne, czy Pedagogika opiekuńczo- wychowawcza z profilaktyką społeczną. W Lublinie każdy odnajdzie swoje miejsce i ścieżkę kształcenia, która odpowiada potrzebom i zainteresowaniom.
Należy zacząć od zadania pytania: czy studia pedagogiczne w Lublinie są dla wszystkich? Otóż, niekoniecznie. Naturalnie, istotna jest chęć do nauki, energia oraz chęć rozwijania zainteresowań, ale w pedagogice bardzo ważne są także konkretne cechy osobowości. To właśnie one kierują w stronę tych studiów, to one podpowiadają wybór specjalności, to dzięki nim planujemy późniejsze życie zawodowe.
Studia w Lublinie na kierunku Pedagogika przyniosą satysfakcję tym, którzy pragną pracować z drugim człowiekiem. Aby tak się stało należy pozyskać jasno określoną wiedzę, umiejętności oraz kompetencje społeczne. Z racji tego, że Pedagogika to kierunek szeroki, co jakiś czas rozbudowywany o nowe gałęzie, to wiedzy do zdobycia jest całkiem sporo.
Jak wspomnieliśmy wcześniej, na studiach pedagogicznych istotna jest nie tylko chęć do zdobywania wiedzy i rozwijania umiejętności, ale również pewne cechy osobowości. O jakie cechy osobowości chodzi? Trudno wyobrazić sobie, aby pedagog był osobą zamkniętą, niekomunikatywną i niewrażliwą. Co za tym idzie, student Pedagogiki powinien być osobą łatwo nawiązującą relacje, cierpliwą, zdeterminowaną.
Pedagogika to kierunek dla tych, którzy lubią ludzi i chcą z nimi pracować. To kierunek dla ludzi otwartych, jak również kreatywnych, wyciągających wnioski z opowiedzianych historii i znajdujących rozwiązanie w niekorzystnych sytuacjach. To kierunek dla tych, którzy chcą działać i nie boją wyzwań.
Dlaczego Pedagogika jest tak chętnie wybierana przez maturzystów? Przede wszystkim dlatego, iż jest to dyscyplina dotycząca ludzi. Różnych ludzi, w różnym wieku, z różnymi problemami, w różnych sytuacjach. Pedagogika jest pewną mieszanką, ponieważ w toku studiów studenci zdobywają wiedzę w zakresie psychologii, socjologii, edukacji, czy doradztwa zawodowego.
To, co zachęca do studiowania Pedagogiki to także fakt, iż dyscyplina ta nieustannie się rozwija. Stawia przed studentami nowe pytania, nowe wyzwania, generując tym samym kreatywność, nieszablonowe podejście do wybranego problemu. To kierunek przyszłościowy, którego absolwenci działają w różnych obszarach – w szkołach, placówkach kulturalnych, czy firmach z różnych gałęzi biznesu. Co jeszcze przemawia za studiowaniem tego kierunku? Fakt, iż pedagoga nie da się zastąpić kimś, ani czymś innym.
Sprawdź