Terminy rekrutacji na studia Drzwi otwarte na uczelniach Terminy matury Terminy egzaminu ósmoklasisty
Architektura w Trójmieścieto swego rodzaju układanka. Układanka złożona z abstrakcji oraz twardych, niepodważalnych zasad. Układanka, w której nawet najdrobniejszy element ma swoją wartość. Architektura jest kierunkiem przede wszystkim dla osób zainteresowanych kształtowaniem przestrzeni i podnoszeniem jej jakości. Dzięki studiom poznają historyczny oraz współczesny wymiar tego zagadnienia.
A dlaczego warto studiować Architekturą akurat w Trójmieście? Ponieważ jest to jeden z największych i najprężniej działających ośrodków akademickich, a zatem możliwości kształcenia, jak i późniejszych możliwości zawodowych jest całkiem sporo.
Wykształcenie w obszarze Architektury to bardzo złożone zagadnienie. Zagadnienie, w którym przeplata się historia i teoria architektury i urbanistyki, budownictwo i technologie budowlane, fizyka budowli, projektowanie architektoniczne i urbanistyczne. Niektórym wydaje się, że być architektem to mieć pomysł na postawienie budynku, najlepiej o oryginalnym wyglądzie. Tak naprawdę to tylko procent całej architektonicznej działalności.
Aby zostać architektem należy się napracować i sporo nauczyć. Dlatego programy kształcenia są bogate i nie zawierają zbędnych przedmiotów. Co dokładnie w nich widnieje? Między innymi: matematyka, budownictwo, geometria i rysunek architektoniczny, mechanika budowli, projektowanie architektoniczne, dokumentacja historyczno- architektoniczna, socjologia przestrzeni.
Bardzo ważnym elementem architektonicznego wykształcenia jest znajomość przepisów techniczno- budowlanych, a także metod organizacji i przebiegu procesu inwestycyjnego. Na co jeszcze kładzie się nacisk? Na pozyskanie umiejętności językowych.
Architektura jest takim kierunkiem, w ramach którego studenci nabywają niezliczonej ilości umiejętności. To kierunek, który idealnie łączy w sobie wiedzę teoretyczną z wiedzą praktyczną. Aby móc podać choć kilka przykładów, możemy powiedzieć, że studenci Architektury nabywają umiejętności w zakresie:
Co zrozumiałe, osoby podejmujące studia architektoniczne w ramach omawianego przez nas kierunku czynią to przede wszystkim z powodu zawodu, jaki można później wykonywać. Tym zawodem jest oczywiście zawód architekta. Zawód ten wydaje się interesujący z wielu względów, a jednym z nich jest fakt, iż można wykonywać go niemal wszędzie, niemal w dowolnym miejscu na świecie. Dobry architekt przyda się w każdym mieście na mapie. Dlatego też warto zadbać o swoje umiejętności językowe, aby szerzej otworzyć drzwi do kariery zawodowej.
Studenci Architektury przygotowani są do podjęcia działalności twórczej w zakresie projektowania architektonicznego i urbanistycznego, zdobycia uprawnień zawodowych wymaganych prawem, wykonywania samodzielnych funkcji w budownictwie, projektowania i kierowania robotami budowlanymi w specjalności architektonicznej, koordynowania prac w wielobranżowych zespołach projektowych, zarządzania projektowymi pracowniami architektonicznymi i urbanistycznymi, samodzielnego prowadzenia działalności gospodarczej oraz podjęcia pracy badawczej. Mogą pracować w pracowniach projektowych architektonicznych i urbanistycznych, jednostkach administracji samorządowej i państwowej, instytucjach badawczych i ośrodkach badawczo- rozwojowych oraz jednostkach zajmujących się doradztwem.
Sprawdź
Kierunki studiów w Trójmieście