Dlaczego warto iść na studia na kierunku Dietetyka w Trójmieście?

Komentarze (0)

Dlaczego warto iść na studia na kierunku Dietetyka w Trójmieście?

Komentarze (0)
Dlaczego warto iść na studia na kierunku Dietetyka w Trójmieście?

Dlaczego warto iść na studia na kierunku Dietetyka w Trójmieście?

Popularność dietetyki rośnie. Duże zainteresowanie tą dziedziną wynika przede wszystkim z faktu, iż coraz częściej i coraz mocniej zwracamy uwagę na sposób naszego odżywiania. Poszukujemy witamin, białka, błonnika, czytamy tabele wartości odżywczych, liczymy kalorie, aż w końcu gubimy się w tym, co wydawało się takie proste.

Zaufanie do dietetyków wzrasta, ponieważ podpowiadają, doradzają, pomagają. Warto zatem studiować ten kierunek? Warto, chociażby z tego powodu, że w społeczeństwie zachodzą coraz widoczniejsze zmiany i popyt na poradnictwo dietetyczne będzie rósł.

 

Jakie wykształcenie można otrzymać?

Zdobywane na studiach medycznych wykształcenie oparte jest na zagadnieniach żywienia człowieka zdrowego, żywienia człowieka chorego oraz technologii przygotowywania potraw. Co zrozumiałe, pozyskiwaniu tak obszernej i specjalistycznej wiedzy służą bogate i rozbudowane programy kształcenia. Można w nich odnaleźć zajęcia poświęcone takim zagadnieniom jak: anatomia człowieka, fizjologia człowieka, żywienie człowieka, chemia żywności, analiza i ocena jakości żywności, genetyka, biochemia żywności.

W toku studiów studenci zaznajamiają się między innymi z gospodarką wodno- elektrolitową, fizjologią układu pokarmowego, przemianami chemicznymi i biochemicznymi składników żywności, substancjami mutagennymi i rakotwórczymi w żywności, chorobami uwarunkowanymi genetycznie, psychogennymi zaburzeniami odżywiania, zasadami żywienia kobiety ciężarnej i karmiącej. To naturalnie tylko niewielki wycinek materiału, jaki należy opanować podczas studiów.   

 

Jakie umiejętności można rozwinąć?

Studenci Dietetyki w Trójmieście (Gdańsk, Gdynia, Sopot) nabywają umiejętności, które tworzą razem długą listę. W jakich zagadnieniach się rozwijają? Przede wszystkim w zakresie:

  • rozpoznawania, zapobiegania i leczenia niedożywienia i otyłości,
  • opracowywania indywidualnych programów dietetycznych dla osób pragnących utrzymać zdrowie i sylwetkę,
  • zastosowania odpowiedniej diety w danej jednostce chorobowej,
  • zastosowania odpowiedniej suplementacji i środków specjalnego przeznaczenia żywieniowego w zależności od stanu zdrowia,
  • oceny zapotrzebowania na składniki odżywcze,
  • oceny wpływu choroby na stan odżywienia i wpływu żywienia na wyniki leczenia chorób,
  • prowadzenia edukacji żywieniowej,
  • kontrolowania jakości produktów żywnościowych i warunków ich przechowywania oraz produkcji potraw zgodnie z zasadami systemu Analizy Zagrożeń i Krytycznych Punktów Kontroli.

 

Czy można liczyć na dobrą pracę?

Studenci Dietetyki przygotowują się do planowania racjonalnego żywienia dla różnych grup ludności, planowania i przygotowywania potraw wchodzących w skład poszczególnych diet zgodnie z obowiązującą klasyfikacją, oceny stanu odżywienia, sposobu żywienia i rozpoznania niedożywienia, czy zapobiegania chorobom.

Z tak obszerną wiedzą i licznymi umiejętności możliwości zawodowych jest całkiem sporo. Absolwenci Dietetyki mogą pracować między innymi w: publicznych i niepublicznych placówkach ochrony zdrowia,  domach opieki społecznej i zakładach żywienia zbiorowego,  organizacjach konsumenckich,  jednostkach zajmujących się edukacją z zakresu żywienia człowieka, placówkach sportowych, zakładach dostarczających pożywienie do szpitali i innych placówek zbiorowego żywienia.

Sprawdź

Kierunki studiów w Trójmieście

Studia medyczne w Trójmieście (Gdańsk, Gdynia, Sopot)

Studia w Trójmieście (Gdańsk, Gdynia, Sopot)

WSZYSTKO O KIERUNKU DIETETYKA - GDAŃSK, GDYNIA, SOPOT

Komentarze (0)