Terminy rekrutacji na studia Drzwi otwarte na uczelniach Terminy matury Terminy egzaminu ósmoklasisty
Popularność dietetyki rośnie. Duże zainteresowanie tą dziedziną wynika przede wszystkim z faktu, iż coraz częściej i coraz mocniej zwracamy uwagę na sposób naszego odżywiania. Poszukujemy witamin, białka, błonnika, czytamy tabele wartości odżywczych, liczymy kalorie, aż w końcu gubimy się w tym, co wydawało się takie proste.
Zaufanie do dietetyków wzrasta, ponieważ podpowiadają, doradzają, pomagają. Warto zatem studiować ten kierunek? Warto, chociażby z tego powodu, że w społeczeństwie zachodzą coraz widoczniejsze zmiany i popyt na poradnictwo dietetyczne będzie rósł.
Zdobywane na studiach medycznych wykształcenie oparte jest na zagadnieniach żywienia człowieka zdrowego, żywienia człowieka chorego oraz technologii przygotowywania potraw. Co zrozumiałe, pozyskiwaniu tak obszernej i specjalistycznej wiedzy służą bogate i rozbudowane programy kształcenia. Można w nich odnaleźć zajęcia poświęcone takim zagadnieniom jak: anatomia człowieka, fizjologia człowieka, żywienie człowieka, chemia żywności, analiza i ocena jakości żywności, genetyka, biochemia żywności.
W toku studiów studenci zaznajamiają się między innymi z gospodarką wodno- elektrolitową, fizjologią układu pokarmowego, przemianami chemicznymi i biochemicznymi składników żywności, substancjami mutagennymi i rakotwórczymi w żywności, chorobami uwarunkowanymi genetycznie, psychogennymi zaburzeniami odżywiania, zasadami żywienia kobiety ciężarnej i karmiącej. To naturalnie tylko niewielki wycinek materiału, jaki należy opanować podczas studiów.
Studenci Dietetyki w Trójmieście (Gdańsk, Gdynia, Sopot) nabywają umiejętności, które tworzą razem długą listę. W jakich zagadnieniach się rozwijają? Przede wszystkim w zakresie:
Studenci Dietetyki przygotowują się do planowania racjonalnego żywienia dla różnych grup ludności, planowania i przygotowywania potraw wchodzących w skład poszczególnych diet zgodnie z obowiązującą klasyfikacją, oceny stanu odżywienia, sposobu żywienia i rozpoznania niedożywienia, czy zapobiegania chorobom.
Z tak obszerną wiedzą i licznymi umiejętności możliwości zawodowych jest całkiem sporo. Absolwenci Dietetyki mogą pracować między innymi w: publicznych i niepublicznych placówkach ochrony zdrowia, domach opieki społecznej i zakładach żywienia zbiorowego, organizacjach konsumenckich, jednostkach zajmujących się edukacją z zakresu żywienia człowieka, placówkach sportowych, zakładach dostarczających pożywienie do szpitali i innych placówek zbiorowego żywienia.
Sprawdź
Kierunki studiów w Trójmieście