Terminy rekrutacji na studia Drzwi otwarte na uczelniach Terminy matury Terminy egzaminu ósmoklasisty
Studia stacjonarne wymiennie nazywane są studiami dziennymi. Charakteryzują się tym, iż studenci uczęszczają na uczelnie w tygodniu, czyli od poniedziałku do piątku i rozpoczynają zajęcia zazwyczaj w godzinach porannych. Taki tryb studiowania może przypominać formę nauki, jaki znamy ze szkoły średniej.
Kształcenie rozłożone na pięć dni w tygodniu – choć może się zdarzyć w harmonogramie dzień wolny – pozwala na lepszy kontakt studentów z wykładowcą, daje więcej czasu na bardziej dogłębne omówienie danego tematu, a nawet na powtórzenie trudniejszego zagadnienia.
Czy studia stacjonarne są bezpłatne? Tak. Studia stacjonarne są bezpłatne – ale uwaga – wyłącznie w uczelniach publicznych. Za naukę na studia stacjonarnych w uczelniach niepublicznych należy wnosić opłatę.
Studia niestacjonarne dzielą się na studia wieczorowe oraz studia zaoczne. Prawdą jest, że większą uwagę należy poświęcić tej drugiej formie, ponieważ studia wieczorowe występują już bardzo rzadko, a ponadto bywają wieczorowymi tylko z nazwy.
Studia zaoczne to studia weekendowe. Zajęcia prowadzone są w soboty i niedziele, bądź w piątki, soboty i niedziele i organizowane są w ramach zjazdów, na których studenci spotykają się zwykle co dwa tygodnie.
Czy studia niestacjonarne są płatne? Tak. Studia niestacjonarne są płatne, na dodatek w każdej uczelni.
Podejmowanie decyzji o wyborze formy kształcenia należy zacząć od upewnienia się, że taki wybór w ogóle istnieje. Realizowanie nauki w formie stacjonarnej i niestacjonarnej nie jest żadną regułą. Zdarza się, że jakiś kierunek trybu zaocznego po prostu nie ma.
Jeśli już mamy możliwość wybrania odpowiedniej dla siebie formy, warto przeanalizować wszystkie „za” i „przeciw”. Podkreślić jednak należy, że pomimo wielu różnic jakie zachodzą między stacjonarnym i niestacjonarnym trybem nauki, to jednak realizują one ten sam program, gwarantują zdobycie takiej samej wiedzy i identycznych umiejętności, a otrzymany na koniec dyplom na identyczną wartość. Pamiętajmy, nie ma formy lepszej i gorszej.
Wszystko zależy od tego, jaki mamy pomysł na swoje studia medyczne. Warto zastanowić się nad tym, czy chcemy skupić się wyłącznie na nauce, czy może mamy ochotę dodać do niej coś więcej i na przykład znaleźć jakąś pracę? Pomimo tego, iż nie ma rzeczy niemożliwych i łączenie pracy ze studiami w formie dziennej nie jest niczym karkołomnym, to jednak zdecydowanie łatwiej jest pogodzić obowiązki studenckie z obowiązkami zawodowymi podczas nauki zaocznej. W tygodniu pracujemy, w weekendy idziemy na zajęcia.
Co zrozumiałe, kandydaci na uczelnie publiczne będą brały pod uwagę aspekt finansowy. Kandydaci do niepublicznych szkół wyższych nie mają takiego dylematu.
Sprawdź
Kierunki studiów w Trójmieście
Dietetyka w Trójmieście (Gdańsk, Gdynia, Sopot)