Terminy rekrutacji na studia Drzwi otwarte na uczelniach Terminy matury Terminy egzaminu ósmoklasisty
Studia stacjonarne czy niestacjonarne – które z nich wybrać? To pytanie może towarzyszyć przyszłym studentom dolnośląskich ośrodków akademickich. Uczelnie we Wrocławiu przygotowały bowiem propozycje różnorodne nie tylko pod względem formalnym, lecz także organizacyjnym. Przed podjęciem ostatecznej decyzji warto zapoznać się więc z charakterystyką każdego z nich, by wybrać tryb dostosowany w pełni do swoich oczekiwań oraz możliwości. Zapraszamy do lektury!
Początek studiów wiąże się dla wielu młodych osób z niemałymi wydatkami. Kształceniu wyższemu często towarzyszy bowiem wyprowadzka z rodzinnego domu, za którą kryją się także opłaty za wynajmowane mieszkanie, akademik czy samodzielne utrzymanie. Studenci często korzystają ze wsparcia finansowego rodziców, najbardziej atrakcyjne pod względem ekonomicznym są jednak studia stacjonarne na publicznej uczelni. Nauka jest bezpłatna, studenci nie muszą więc myśleć o uiszczaniu opłat za czesne. Należy wziąć jednak pod uwagę, że sytuacja zmieni się diametralnie w przypadku uczelni niepublicznych – wtedy bowiem nauka wyższa wiąże się z kosztami.
Studia stacjonarne są również atrakcyjne pod względem organizacyjnym. Zajęcia odbywają się od poniedziałku do piątku. Taki system uczy regularnej, systematycznej nauki. Weekendy wolne od wykładów i ćwiczeń praktycznych można wykorzystać na wypoczynek, imprezy ze znajomymi czy utrwalanie poznanej już wiedzy.
Uczelnie we Wrocławiu przygotowały także ofertę kształcenia na studiach niestacjonarnych. Należy pamiętać jednak, że ich studenci uiszczać będą opłaty za czesne i dotyczy to zarówno niepublicznych, jak i publicznych szkół wyższych. Co zatem jest atrakcyjnego w tym trybie? Organizacja zajęć – przyjrzyjmy się więc temu, jak ona wygląda. Poszczególne ośrodki akademickie oferują różnorodne modele kształcenia – przed wyborem trybu niestacjonarnego warto więc sprawdzić (np. dzwoniąc do dziekanatu lub na stronie internetowej uczelni), jak może wyglądać nauka.
Pierwszy z modeli ma formę weekendowych zjazdów naukowych. Wykłady i ćwiczenia praktyczne odbywają się wtedy od piątku/soboty do niedzieli, a studenci niejednokrotnie spędzają całe dnie na uczelni – to jednak pozwala im na większą elastyczność w trakcie tygodnia. Druga opcja to z kolei studia niestacjonarne wieczorowe. Sama nazwa może być nieco myląca – zajęcia organizowane są często w godzinach przedpołudniowych, a studenci kształcą się od poniedziałku do piątku w siedzibie uczelni.
Przyszli studenci, którzy nie wiedzą, jak wybrać tryb nauki, mogą ułatwić sobie podjęcie tej odpowiedzialnej decyzji. Co może pomóc? Podpowiadamy:
Należy pamiętać, że tryby kształcenia mają zarówno swoje plusy, jak i minusy. Studia stacjonarne na uczelni publicznej będą oszczędne i pozwolą w pełni skupić się na nauce. Ich studenci mogą mieć jednak problem z pogodzeniem innych aktywności (np. pracy) z kształceniem. Studia niestacjonarne z kolei dadzą większą elastyczność i pozwolą na dynamiczne gospodarowanie czasem. Wybór trybu kształcenia należy dostosować więc do indywidualnych potrzeb oraz możliwości.
Sprawdź