Studia na kierunku informatyka we Wrocławiu stacjonarne czy niestacjonarne – jaki tryb wybrać?

Komentarze (0)

Studia na kierunku informatyka we Wrocławiu stacjonarne czy niestacjonarne – jaki tryb wybrać?

Komentarze (0)
Studia na kierunku informatyka we Wrocławiu stacjonarne czy niestacjonarne – jaki tryb wybrać?

Studia na kierunku informatyka we Wrocławiu stacjonarne czy niestacjonarne – jaki tryb wybrać?

Uczelnie we Wrocławiu bacznie przyglądają się potrzebom swoich studentów i starają się przygotowywać takie propozycje kształcenia, które odpowiadać będą na wyzwania współczesnego świata. Dlatego też przyszli studenci informatyki będą mogli wybrać, w jakim trybie chcieliby poszerzać swoje kwalifikacje. Czekać na nich będzie kształcenie w trybie stacjonarnym lub niestacjonarnym. Wszystko, co trzeba o tych formach nauki wiedzieć, znajdziecie w poniższym artykule. Zapraszamy do lektury!

 

Studia stacjonarne

Studia stacjonarne są najchętniej wybieranym przez studentów trybem. Dotyczy to w szczególności uczelni publicznych – nauka jest wtedy bezpłatna, studenci nie muszą więc uiszczać opłat za czesne. To duża zaleta pozwalająca na niemałą oszczędność w szczególności u progu dorosłości, kiedy to młodzi ludzie często korzystają z pomocy finansowej rodziców. A przecież studenci niejednokrotnie muszą mierzyć się z wieloma wydatkami – nie każdy kształci się przecież w rodzinnym mieście. Wyprowadzka, samodzielne utrzymanie czy opłaty wynajmowanego mieszkania lub pokoju w akademiku wiążą się z niemałymi kosztami. Warto pamiętać jednak, że studenci stacjonarni uczelni niepublicznych opłaty za czesne muszą uiszczać.

Organizacja zajęć w trybie stacjonarnym jest także bardzo wygodna. Wykłady oraz ćwiczenia odbywają się w siedzibie uczelni od poniedziałku do piątku. Taka forma uczy regularnej, systematycznej i przemyślanej nauki. Perspektywa wolnych weekendów pozwala z kolei złapać oddech, wypocząć czy podjąć pierwsze drobne aktywności zawodowe.

 

Studia niestacjonarne

Studia niestacjonarne mają także sporo plusów. Przede wszystkim pozwalają na kształcenie tym osobom, które cenią sobie większą elastyczność lub z różnych przyczyn nie znalazły się one na listach kandydatów przyjętych na studia stacjonarne. Przed wyborem tego trybu warto sprawdzić jednak na stronie internetowej uczelni, jak wyglądać będzie organizacja zajęć – może ona się różnić w zależności od wybranego ośrodka akademickiego.

Uczelnie w trybie niestacjonarnym organizują często weekendowe zjazdy, które trwają od piątku/soboty do niedzieli. Studenci spędzają wtedy całe dnie w siedzibie uczelni, ale dzięki temu dysponują czasem wolnym w trakcie tygodnia i mogą przeznaczyć go między innymi na pracę. Niektóre szkoły wyższe oferują swoim studentom kształcenie niestacjonarne wieczorowe. Samą nazwą nie należy się szczególnie sugerować, zajęcia odbywają się bowiem często już w godzinach przedpołudniowych. Studenci wieczorowi kształcą się także od poniedziałku do piątku.

Osoby zainteresowane studiami niestacjonarnymi muszą pamiętać również, że ich nauka nie będzie bezpłatne. Studentów czekają opłaty za czesne i dotyczy to zarówno uczelni publicznych, jak i niepublicznych.

 

Jak podjąć decyzję?

Nie każdy przyszły student od razu wie, w jakim trybie chce się kształcić. Studia stacjonarne czy niestacjonarne – które z nich wybrać? To pytanie często towarzyszy planowaniu przyszłej ścieżki intelektualnego rozwoju. Jakimi zasadami należy się kierować podczas podejmowania decyzji? Warto zacząć od analizy sytuacji ekonomicznej. To ona podpowie, czy odpłatne studia niestacjonarne będą dobrym rozwiązaniem.

Przyszli studenci powinni przeanalizować swoje potrzeby organizacyjne. Studia stacjonarne będą najlepszym rozwiązaniem dla osób chcącym poświęcić się wyłącznie nauce. Kształcenie niestacjonarne pomoże z kolei pogodzić ze sobą różnorodne obowiązki studentom pracującym czy też wychowującym na co dzień dzieci.

WSZYSTKO O KIERUNKU INFORMATYKA - WROCŁAW

Komentarze (0)