Terminy rekrutacji na studia Drzwi otwarte na uczelniach Terminy matury Terminy egzaminu ósmoklasisty
Obecnie, większość kierunków można realizować zarówno w trybie stacjonarnym, jak i niestacjonarnym, dzięki czemu każdy może podjąć decyzję dopasowaną do swojego codziennego trybu życia i możliwości. Dla osób stojących przed wyborem trybu nauczania powstał poniższy artykuł, w którym przedstawiono szczegółowe informacje na temat studiów stacjonarnych oraz niestacjonarnych.
Studia stacjonarne, inaczej nazywane dziennymi odbywają się od poniedziałku do piątku w godzinach porannych lub popołudniowych. Dzięki temu możliwe będzie zachowanie regularności, co przełoży się na efektywniejsze przyswajanie materiału i osiąganie lepszych wyników w nauce. Jednak napięty harmonogram i codzienna nauka często uniemożliwiają podjęcie pełnoetatowej pracy zawodowej, na czym z pewnością zależy wielu studentom. Oczywiście nadal możliwe jest pogodzenie nauki z pracą dodatkową lub w niepełnym wymiarze godzin.
Maturzyści często decydują się na studia stacjonarne ze względu na fakt, że w przypadku uczelni publicznych są one w pełni darmowe, dzięki czemu możliwość zdobycia wykształcenia nie ma związku z sytuacją materialną. Nauka na uczelniach niepublicznych jest zazwyczaj dodatkowo płatna.
Studia niestacjonarne można realizować zarówno w trybie zaocznym, jak i wieczorowym. W przypadku pierwszej opcji zajęcia będą odbywać się w wybrane terminy semestru od piątku/soboty do niedzieli. Natomiast studia niestacjonarne w trybie wieczorowym, który zazwyczaj jest takim tylko z nazwy, realizowane są od poniedziałku do piątku, zarówno w godzinach porannych i południowych, jak i wieczornych. Inną, równie ciekawą opcją kształcenia są studia online, które wykorzystują dedykowaną platformę e-learningową, co pozwala na większą mobilność i możliwość nauki z dowolnie wybranego przez siebie miejsca. Jednak wybrane warsztaty wymagają obecności w siedzibie uczelni. Przed przystąpieniem do rekrutacji na kierunek administracja w Rzeszowie studenci powinni zapoznać się z ofertą dostępnych trybów nauczania. Wszystkie niezbędne informacje znajdą na oficjalnych stronach internetowych wybranych uczelni wyższych.
Studia zaoczne są częstym wyborem studentów, którym zależy na pogodzeniu rozwoju zawodowego z pobieraniem nauki. Weekendowa forma kształcenia umożliwia także realizacje drugiego kierunku studiów. Dzięki temu studenci mogą uzyskać niezależność finansową oraz zdobyć dodatkowe wykształcenie, tym samym zwiększając swoje szanse na ciekawą i perspektywiczną pracę zawodową.
Jednak powyższy tryb kształcenia ma także swoje wady. Główną z nich jest konieczność uiszczenia czesnego za każdy semestr nauki. Wysokość opłat jest indywidualnie ustalana przez władze konkretnej uczelni. Warto zaznaczyć, że weekendowa forma nauczania wymaga także częstszego powtarzania materiału i większej ilości samodzielnej nauki.
Decyzja dotycząca trybu kształcenia powinna być w pełni przemyślana, a przyszli studenci muszą rozważyć wszystkie za i przeciw danej opcji. Maturzyści powinni wziąć pod uwagę swoją sytuację finansową, która to wpływa na ostateczny wybór. Warto jednak pamiętać, że uczelnie coraz częściej decydują się na wprowadzenie szeregu promocji lub możliwości płatności ratalnej.
Istotnym czynnikiem jest także nasz codzienny tryb życia oraz chęć podjęcia pracy zawodowej na pełen etat. Przyszli studenci powinni zastanowić się nad tym czy zależy im na realizacji drugiego kierunku studiów, co będzie wpływać na wybór trybu nauczania. Podejmując ostateczną decyzję warto ocenić także swoje możliwości organizacyjne.
Sprawdź