Terminy rekrutacji na studia Drzwi otwarte na uczelniach Terminy matury Terminy egzaminu ósmoklasisty
Obecnie większość kierunków można realizować zarówno w trybie stacjonarnym, jak i niestacjonarnym, dzięki czemu każdy maturzysta może wybrać opcję dopasowaną do swoich potrzeb i codziennych aktywności. Niniejszy artykuł opisujący wybrane tryby kształcenia, skierowany jest do osób, które stoją przed tego typu decyzją.
Studia stacjonarne to tryb nauczania, który zakłada realizacje zajęć od poniedziałku do piatku w godzinach ustalonych przez władze konkretnej uczelni. Ta forma kształcenia skierowana jest do osób, które chciałyby w pełni poświęcić się nauce i zdobywaniu wykształcenia. Dzięki codziennej obecności na uczelni, mogą zachować regularność i tym samym efektywniej przyswajać treści i osiągać lepsze wyniki w nauce.
Zaletą studiów dziennych jest także możliwość pobierania darmowej nauki na uczelniach publicznych. W przypadku uczelni niepublicznych konieczne będzie uiszczenie dodatkowej opłaty. To sprawia, że każdy bez względu na swoją sytuacją materialną, ma nieograniczony dostęp do nauki.
Jednak studia te mają także swoje wady. Główną z nich jest niemożność pogodzenia codziennych zajęć z pełnoetatowym rozwojem zawodowym. Studenci jednak nadal mogą znaleźć pracę dodatkową lub w niepełnym wymiarze godzin, dopasowując grafik do swoich codziennych zajęć uczelnianych.
Studia niestacjonarne można realizować zarówno w trybie zaocznym, jak i wieczorowym. W przypadku pierwszej opcji zajęcia odbywają się w formie zjazdów weekendowych od piątku/soboty do niedzieli. Natomiast zajęcia na studiach wieczorowych (które wieczorowymi są zazwyczaj tylko z nazwy) są realizowane są od poniedziałku do piątku, zarówno w godzinach porannych, jak i popołudniowych. Na uwagę zasługują także studia online, na których zajęcia odbywają się przy pomocy specjalnej platformy e-learningowej. Warto jednak pamiętać, że wybrane warsztaty praktyczne wymagają obecności w siedzibie uczelni. Przed przystąpieniem do rekrutacji na kierunek fizjoterapia w Rzeszowie, studenci powinni zapoznać się z ofertą dostępnych trybów nauczania.
Studia zaoczne i online są częstym wyborem studentów chcących pogodzić naukę z innymi obowiązkami. Elastyczny tryb nauczania umożliwia podjęcia pełnoetatowej pracy zawodowej lub równoczesne realizowanie dwóch kierunków studiów. Jednocześnie wymagają one poświęcenia więcej czasu na samodzielną naukę i powtarzanie materiału. Plusem powyższych form nauczania jest możliwość większej mobilności i elastyczności. Studenci nie muszą przeprowadzać się do miasta, w którym mieści się siedziba uczelni.
Jednak studia niestacjonarne mają także swoje wady. Główną z nich jest konieczność uiszczenia opłaty za każdy semestr nauki, zarówno na uczelniach publicznych jak i niepublicznych. Wysokość czesnego jest ustalana przez władze konkretnej uczelni, które coraz częściej decydują się na wprowadzenie atrakcyjnych promocji czy możliwości płatności ratalnej.
Decyzja dotycząca trybu kształcenia powinna być podjęta w sposób przemyślany, po uprzedniej analizie wszystkich istotnych czynników. Przyszli studenci powinni wziąć pod uwagę wiele niezwykle ważnych kwestii. Pierwszą z nich jest sytuacja finansowa i dokładne przemyślenie ile pieniędzy możemy przeznaczyć na naukę. Maturzyści powinni wziąć pod uwagę swój codzienny tryb życia, oczekiwania wobec studiów czy zdolność organizacji czasu. Jedną z ważniejszych kwestii jest chęć podjęcia pracy zawodowej lub realizacji drugiego kierunku studiów. Dopiero po przeanalizowaniu powyższych czynników, studenci podejmą właściwą decyzję.
Sprawdź