Terminy rekrutacji na studia Drzwi otwarte na uczelniach Terminy matury Terminy egzaminu ósmoklasisty
Każdy przyszły student stoi przed trudnym wyborem trybu kształcenia. Decyzja ta powinna być podjęta w sposób przemyślany, ponieważ determinuje ona kilka kolejnych lat życia. Dlatego też powstał poniższy artykuł, w którym zostały przedstawione wady i zalety studiów stacjonarnych i niestacjonarnych.
Studia stacjonarne realizowane są w trybie dziennym od poniedziałku do piątku. Ich regularność wpływa na zachowanie ciągłości nauczania i tym samym efektywniejsze przyswajanie materiału realizowanego na zajęciach. Jednak to co wielu uważa na zaletę, dla niektórych może być wadą. Mianowicie, codzienne zajęcia często są powodem, dla którego studenci nie mogą podjąć pracy zawodowej na pełen etat. Na szczęście pracodawcy coraz częściej umożliwiają dopasowanie grafiku do planu zajęć, dzięki czemu osoby uczące się bez problemu znajdują prace dodatkowe lub w niepełnym wymiarze godzin.
Dużym plusem tego trybu kształcenia jest fakt, że nauka na uczelniach publicznych jest w pełni finansowana z budżetu państwa, co nie generuje dodatkowych kosztów. W przypadku uczelni niepublicznych najczęściej trzeba uiścić stosowną opłatę.
Studia niestacjonarne można podzielić na studia zaoczne i wieczorowe. Studia zaoczne odbywają się w formie znajdów realizowanych od piątku/soboty do niedzieli. Natomiast studenci, którzy zdecydują się na drugą opcję muszą być przygotowani na codzienne uczestnictwo w zajęciach. Należy zaznaczyć, że studia wieczorowe są takimi tylko z nazwy, a zajęcia zazwyczaj odbywają się w godzinach porannych lub popołudniowych. Studia niestacjonarne wymagają obecności studentów w siedzibie uczelni.
Nowym, innowacyjnym trybem nauczania są studia online, realizowane za pomocą specjalnej platformy e-learningowej. Jednak w przypadku wybranych zajęć konieczna jest obecność w siedzibie uczelni. Zaletą powyższych studiów jest ich mobilność. Studenci mogą realizować program w dowolnym mieście, dzięki czemu nie ponoszą kosztów przeprowadzki. Co więcej mają możliwość podjęcia pracy zawodowej dopasowanej do planu zajęć. Przed przystąpieniem do rekrutacji na kierunek prawo w Katowicach i woj. śląskim, studenci powinni zapoznać się z ofertą dostępnych trybów nauczania.
Studia niestacjonarne w trybie zaocznym będą idealnym wyborem dla osób, którym zależy na połączeniu nauki z rozwojem zawodowych w pełnym wymiarze godzin lub z realizacją drugiego kierunku studiów w Katowicach. Umożliwia to weekendowy tryb nauczania. Jednocześnie, studenci muszą być świadomi, że poświęcą więcej czasu na samodzielną naukę i powtarzanie materiału do zajęć, kolokwiów i egzaminów.
Jednak ta forma kształcenia ma też swoje wady. Największą z nich jest konieczność opłaty czesnego za każdy semestr nauki, zarówno na uczelniach publicznych, jak i niepublicznych, co dla wielu może być dużą przeszkodą. Na szczęście uczelnie coraz częściej wychodzą naprzeciw studentom oferując atrakcyjne rabaty oraz wprowadzając możliwość płatności ratalnej.
Wybór pomiędzy studiami stacjonarnymi, a niestacjonarnymi jest niekiedy bardzo trudny. Maturzyści powinni podjąć decyzję w sposób jak najbardziej przemyślany, ponieważ będzie ona determinować ich kilka kolejnych lat życia. Dlatego też dobrym rozwiązaniem będzie wzięcie pod uwagę następujących czynników:
Oczywiście, jedna z ważniejszych kwestii w powyższym zestawieniu są możliwości finansowe, które decydują o ostatecznej decyzji.
Sprawdź