Terminy rekrutacji na studia Drzwi otwarte na uczelniach Terminy matury Terminy egzaminu ósmoklasisty
W jakim trybie rozpocząć studia na kierunku lekarskim we Wrocławiu? To pytanie może zadać sobie niejeden absolwent szkoły średniej, który zastanawia się, jak powinno wyglądać jego kształcenie wyższe. Uczelnie w stolicy Dolnego Śląska dążą bowiem do tego, by oferty dydaktyczne były atrakcyjne także pod względem organizacyjnym. Przed ostatecznym wyborem trybu nauki warto poznać cechy charakterystyczne każdego z nich. W poniższym artykule prezentujemy więc, jak wyglądają studia stacjonarne i niestacjonarne. Zapraszamy do lektury!
Studia stacjonarne są obecnie jedną z najpopularniejszych propozycji kształcenia. Czym sobie na to zasługują? Przede wszystkim bezpłatną formułą, która obowiązuje na uczelniach publicznych. To wyjątkowo ważne u progu dorosłości, kiedy to studenci często jeszcze korzystają ze wsparcia finansowego rodziców i muszą jednocześnie mierzyć się z pierwszymi wydatkami takimi jak samodzielne utrzymanie w obcym mieście czy opłaty za wynajmowane mieszkanie lub pokój w akademiku. Studia stacjonarne wydają się więc opcją najbardziej atrakcyjną pod względem ekonomicznym. Należy pamiętać jednak, że sytuacja ulegnie zmianie w przypadku wyboru uczelni niepublicznych – wtedy też studenci muszą być przygotowani na uiszczanie opłat za czesne.
Warto pamiętać również, jak wyglądać będzie organizacja zajęć na studiach stacjonarnych. Studenci uczęszczać będą na wykłady i ćwiczenia praktyczne od poniedziałku do piątku. Zajęcia odbywają w siedzibie uczelni. Taka forma daje studentom szansę na wolne weekendy, które można wykorzystać nie tylko na utrwalanie poznanych partii materiału!
Studia niestacjonarne są drugim najpopularniejszym trybem kształcenia. Studenci, którzy je wybierają, muszą liczyć się także z uiszczaniem opłat za czesne – dotyczy to zarówno uczelni publicznych, jak i niepublicznych. Poszczególne uczelnie mogą wyznaczać różne kwoty, przed rekrutacją warto sprawdzić więc, jakie koszty trzeba wpisać w swój studencki budżet. Oprócz tego dobrze jest także odpowiednio wcześnie sprawdzić, jak będzie wyglądać organizacja zajęć. W obrębie trybu niestacjonarnego może się ona skrajnie różnić.
Studia niestacjonarne na niektórych szkołach wyższych mają formę weekendowych zjazdów. Wtedy też zajęcia odbywają się od piątku/soboty do niedzieli, a studenci niejednokrotnie spędzają całe dnie w siedzibie uczelni. To daje jednak szansę na znacznie większą elastyczność w trakcie kształcenia. Popularne stają się także studia niestacjonarne wieczorowe. Należy pamiętać jednak, że zajęcia odbywają się niejednokrotnie już w godzinach przedpołudniowych, a studenci wieczorowi kształcą się od poniedziałku do piątku.
Tryb kształcenia wyższego warto bardzo świadomie dostosować do swoich indywidualnych potrzeb. Warto zastanowić się więc nad swoimi priorytetami. Studia stacjonarne będą najlepszym wyborem dla tych osób, które chciałyby poświęcić się w pełni nauce. Studia niestacjonarne dadzą szansę rozwoju z kolei tym studentom, którym zależeć będzie na większej elastyczności lub które z różnych przyczyn nie znalazły się na listach osób przyjętych trybu stacjonarnego.
Na początku należy również rzetelnie ocenić swoją sytuację ekonomiczną. Studia niestacjonarne są bowiem odpłatne, więc osoby niewykazujące ciągłości finansowej mogą mieć problem z uiszczaniem regularnych opłat. Uczelnie we Wrocławiu oferują oczywiście atrakcyjne rabaty oraz systemy ratalne – przed przystąpieniem do rekrutacji warto wybrać więc opcje najbardziej atrakcyjne finansowo.
Sprawdź