Terminy rekrutacji na studia Drzwi otwarte na uczelniach Terminy matury Terminy egzaminu ósmoklasisty
Współcześnie studenci coraz częściej zastanawiają się nie tylko co studiować, lecz również jak to robić. Znaczenie mają zatem kwestie związane nie tylko z programem kształcenia. Kandydaci na studia prawnicze zwracają bowiem uwagę na to, jak będzie wyglądać ich organizacja zajęć. Uczelnie we Wrocławiu wychodzą więc naprzeciw tym oczekiwaniom i proponują naukę na studiach stacjonarnych lub niestacjonarnych. Co trzeba o nich wiedzieć? Wyjaśniamy!
Studia stacjonarne cieszą się największą popularnością wśród absolwentów szkół średnich, ponieważ na ogół są bezpłatne. Dlaczego na ogół? Bezpłatna formuła dotyczy bowiem uczelni publicznych, które również są chętnie wybierane. Takie rozwiązanie pozwala bowiem na niemałą oszczędność, a jest to szczególnie istotne na początku dorosłości. Studia wiążą się niejednokrotnie z wyprowadzką, za którą kryje się samodzielne utrzymanie czy też uiszczanie opłat za wynajmowane mieszkanie lub pokój w akademiku. Bezpłatne studia stacjonarne na uczelni publicznej wydają się więc naprawdę atrakcyjną opcją.
A jak wygląda kształcenie w tym trybie? Studia stacjonarne mają regularny, systematyczny charakter. Wykłady i ćwiczenia praktyczne odbywają się bowiem od poniedziałku do piątku w siedzibie uczelni – często już w godzinach przedpołudniowych. Takie rozwiązanie pozwala studentom cieszyć się wolnymi weekendami, które będą czasem na relaks, imprezy, podejmowanie pierwszych aktywności zawodowych czy też utrwalenie poznanego już materiału!
Istnieje jednak taka grupa studentów, która w pełni świadomie wybiera studia niestacjonarne, które są odpłatne i dotyczy to uczelni zarówno publicznych, jak i niepublicznych. Tryb niestacjonarny daje jednak szansę na rozpoczęcie kształcenia wyższego tym kandydatom, którzy z różnych przyczyn nie znaleźli się na listach osób przyjętych trybu stacjonarnego lub którym zależy po prostu na znacznie większej elastyczności. Przed przystąpieniem do rekrutacji na studia niestacjonarne warto sprawdzić jednak odpowiednio wcześnie na stronie internetowej uczelni, jak wyglądać będzie organizacja zajęć.
Studia niestacjonarne mogą mieć formułę weekendowych zjazdów trwających od piątku/soboty do niedzieli. Wtedy też zajęcia odbywają się przez cały dzień w siedzibie uczelni. Niektóre szkoły wyższe proponują swoim studentom kształcenie w trybie niestacjonarnym wieczorowym. Sama nazwa jest nieco myląca, ponieważ wykłady i ćwiczenia praktyczne organizowane są wtedy często także w godzinach przedpołudniowych. Co ważne – studenci wieczorowi kształcą się także od poniedziałku do piątku.
Przyszli studenci często nie wiedzą nie tylko co i w jakim mieście studiować. Problemem może być także wybór przyszłego trybu kształcenia. Przed podjęciem ostatecznej decyzji warto przyjrzeć się więc swojej sytuacji finansowej – to ona podpowie, czy studia niestacjonarne będą dobrym wyborem. Pamiętać należy bowiem, że ten tryb wiąże się z uiszczaniem często niemałych opłat za czesne, choć uczelnie we Wrocławiu oferują niejednokrotnie atrakcyjne rabaty czy też systemy ratalne ułatwiające ten wydatek.
Przed przystąpieniem do rekrutacji dobrze byłoby się także zastanowić, jaki tryb lepiej będzie dostosowany do indywidualnych potrzeb. Studia stacjonarne są dedykowane przede wszystkim tym osobom, które chciałyby połączyć ze sobą różnorodne aktywności. Studia niestacjonarne dadzą szansę kształcenia studentom chcącym jednocześnie pracować czy też rozwijać się na innych płaszczyznach.
Sprawdź