Terminy rekrutacji na studia Drzwi otwarte na uczelniach Terminy matury Terminy egzaminu ósmoklasisty
Uczelnie w Polsce coraz częściej oferują możliwość wyboru trybu kształcenia, dopasowanego do codziennego życia oraz oczekiwań studentów. Przed przystąpieniem do rekrutacji, maturzyści powinni zapoznać się ze szczegółowym opisem dostępnych form nauczania, który znajduje się w niniejszym artykule.
Zajęcia na studiach stacjonarnych odbywają się od poniedziałku do piątku w godzinach ustalonych przez władze konkretnych uczelni. Codzienny tryb nauczania umożliwia zachowanie większej regularności, która jednocześnie wpływa na większą efektywność i osiąganie lepszych wyników w nauce, co dla wielu osób jest priorytetem u czynnikiem decydującym o wyborze danej formy kształcenia.
Zaletą studiów dziennych jest także możliwość pobierania darmowej nauki na uczelniach publicznych, dzięki czemu każdy ma szansę zdobyć wyższe wykształcenie. Studia realizowane na uczelniach niepublicznych są zazwyczaj dodatkowo płatne, a wysokość czesnego jest indywidualnie ustalana przez władze danej szkoły wyższej.
Dla wielu osób, wadą powyższej formy kształcenia jest napięty harmonogram zajęć, który często uniemożliwia podjęcie pracy zawodowej na pełen etat. Jednak studentom udaje się godzić naukę z pracą dodatkową lub w niepełnym wymiarze godzin, której grafik można dopasować do obowiązującego programu kształcenia.
Studia niestacjonarne można realizować zarówno w trybie zaocznym, jak i wieczorowym. W przypadku pierwszej opcji zajęcia odbywają się w formie zjazdów weekendowych od piątku/soboty do niedzieli. Natomiast zajęcia na studiach wieczorowych (które wieczorowymi są zazwyczaj tylko z nazwy) są realizowane są od poniedziałku do piątku, zarówno w godzinach porannych, jak i popołudniowych. Na uwagę zasługują także studia online, odbywające się za pomocą specjalnej platformy e-learningowej. Jednak niektóre zajęcia wymagają obecności w siedzibie uczelni. Przed przystąpieniem do rekrutacji na kierunek administracja w Szczecinie należy zapoznać się z ofertą dostępnych trybów nauczania.
Studia zaoczne są częstym wyborem studentów ceniących sobie elastyczne podejście i swobodę w nauczaniu. Weekendowy tryb nauczania pozwala na pogodzenie nauki z rozwojem zawodowym w pełnym wymiarze godzin. Dzięki temu studenci mogą uzyskać pełną niezależność finansową oraz samodzielność. Co więcej, możliwe jest realizowanie dwóch kierunków kształcenia. Jednak wybierając powyższą formę kształcenia trzeba być przygotowanym na konieczność poświęcenia większej ilości czasu na samodzielną nauką i powtarzanie materiału. Zarówno w przypadku studiów zaocznych oraz studiów online studenci nie muszą przeprowadzać się do miasta, w którym znajduje się siedziba uczelni, tym samym zyskując większą mobilność.
Jednak studia niestacjonarne mają także swoje wady. Największą z nich jest konieczność uiszczenia opłaty za każdy semestr nauki. Wysokość czesnego jest indywidualnie ustalana przez konkretne uczelnie, a szczegółowe informacje na ten temat znajdują się na ich oficjalnych stronach internetowych.
Maturzyści, którzy stoją przed wyborem trybu kształcenia powinni dokładnie przemyśleć swoją decyzję i przeanalizować wszystkie istotne czynniki. Warto aby przyszli studenci zastanowili się nad swoim codziennym trybem życia i obowiązkami. Ponadto należy wziąć pod uwagę swoje oczekiwania wobec studiów. Nie bez znaczenia jest także chęć podjęcia pracy w pełnym wymiarze godzin lub realizacji drugiego kierunku studiów. Jednak czynnikiem decydującym jest kwestia finansowa. W tym miejscu warto wspomnieć, że uczelnie coraz częściej decydują się na wprowadzenie atrakcyjnych promocji oraz możliwości płatności ratalnej, co dla wielu osób jest dużym ułatwieniem.