Terminy rekrutacji na studia Drzwi otwarte na uczelniach Terminy matury Terminy egzaminu ósmoklasisty
W dobie coraz powszechniejszego dostępu do pojazdów mechanicznych coraz łatwiej o nieszczęśliwe wypadki, niosące za sobą tragiczne skutki. Jednak, jak mówią, wypadki chodzą po ludziach i mogą się zdarzyć w każdym miejscu, podczas wykonywania każdej czynności.
Praca wykwalifikowanych ratowników medycznych to nieustanna walka z czasem. Są oni pierwszymi osobami na miejscu wypadku, przez co dzień w dzień stają przed koniecznością panowania nad adrenaliną i niewyobrażalnym stresem podczas przeprowadzania akcji ratunkowych.
Codziennością każdego ratownika medycznego są także widoki, o których na samą myśl każdemu przeciętnemu Kowalskiemu zrobiłoby się niedobrze. Zapotrzebowanie współczesnego rynku pracy na abiturientów studiów na kierunku Ratownictwo medyczne w Poznaniu jest ogromne, co gwarantuje znalezienie pracy, jednak warto pamiętać, że gratyfikacja finansowa nie będzie współmierna do włożonej pracy.
Nauka na Ratownictwie medycznym w Poznaniu to zgłębianie szczegółowej, wiedzy medycznej z zakresu większości nauk medycznych i pokrewnych, a dodatkowo treningi umiejętności fizycznych, dzięki którym każdy z absolwentów będzie przygotowany do błyskawicznego działania pod wpływem ogromnej presji czasu.
Nie ulega najmniejszym wątpliwościom, że studia medyczne na kierunku Ratownictwo medyczne w Poznaniu nie są dla każdego. Z pewnością zgodzisz się z twierdzeniem, że człowiek czujący lęk na myśl o widoku kropli krwi podczas jej pobierania nie nada się do prowadzenia akcji ratunkowych z udziałem ofiar tragicznych wypadków komunikacyjnych.
Jesteś wyjątkowo odporny na stres i drastyczne widoki? Umiesz działać pod presją czasu z dużą efektywnością? Chciałbyś ratować ludzkie życie, ale myśl o tym, że niejedna akcja z pewnością się nie powiedzie nie przyprawia cię o depresję? Przyswajanie wiedzy biologicznej i chemicznej nie stanowiło dla ciebie problemu?
Twierdząca odpowiedź na większość powyższych pytań może być doskonałym pretekstem do rozpoczęcia studiów na kierunku Ratownictwo medyczne w Poznaniu.
Uczelnie w Poznaniu, które zdecydowały się na poszerzenie oferowanego wachlarza kierunków studiów o Ratownictwo medyczne, stawiają na wykształcenie kompetentnych specjalistów zgłębianego kierunku, zdolnych do odpowiedzialnego wywiązywania się z przyszłych obowiązków zawodowych.
W trakcie studiów medycznych na kierunku Ratownictwo medyczne na wybranej poznańskiej uczelni nauczysz się początkowo ogólnych podstaw z zakresu niemal wszystkich nauk medycznych – z racji tego, że każdy z ratowników będzie miał styczność z rozmaitymi jednostkami chorobowymi, będzie zobowiązany do świadczenia usług w różnym zakresie.
Poznasz szczegółową wiedzę z zakresu ludzkiej fizjologii, anatomii i genetyki, a w trakcie dalszej nauki nabierzesz bardziej specjalistycznej, kierunkowej wiedzy i umiejętności. W trakcie warsztatowych zajęć praktycznych, przy użyciu manekinów, nauczysz się wykonywania podstawowych czynności ratujących życie w zależności od stanu chorego.
Jak sam wiesz, ofiary wypadków drogowych, w których naruszenie budowy pojazdu, w którym znajduje się ofiara, całkowicie uniemożliwia jej wydobycie, konieczne będzie nawiązanie współpracy z jednostkami dysponującymi odpowiednim sprzętem, pomagającym w takich sytuacjach, na przykład ze strażą pożarną.
Ponadto każdy z pracujących w zawodzie ratowników medycznych musi być w stanie nawiązywać skuteczną współpracę z lekarzami i innym personelem medycznym, tworząc zgrany zespół, a nawet spójnie funkcjonujący organizm. Dlatego też w trakcie studiów nauczysz się efektywnie pracować w grupach, co z pewnością przełoży się na twoją efektywność w przyszłym życiu zawodowym.
Obszerność wiedzy i umiejętności, które będziesz musiał przyswoić jako student Ratownictwa medycznego w Poznaniu, pozwoli ci na odpowiedzialne wywiązywanie się ze swoich obowiązków zawodowych i czerpanie satysfakcji z udanej pracy.
Zanim zdecydujesz się podjąć studia w Poznaniu na kierunku Ratownictwo medyczne, powinieneś przejrzeć oferty edukacyjne poszczególnych uczelni, które oferują możliwość podjęcia tego kierunku, celem wybrania najlepszej ścieżki edukacyjnej dla siebie. Dopasowanie zainteresowań i predyspozycji osobistych do pełnionej roli zawodowej jest bardzo ważne w perspektywie przyszłego zdrowia psychicznego i satysfakcji z wykonywanej pracy.
Proces rekrutacji i przedmioty
Przedmiotami wiodącymi, czyli takimi, do których warto podejść na poziomie rozszerzonym, dla Ratownictwa medycznego na większości uczelni są przedmioty przyrodnicze, ze szczególnym uwzględnieniem biologii. Nie zaszkodzi również podejście do chemii – znacznie zwiększy to szanse na zasilenie grona studentów tego kierunku.
Warto systematycznie zapoznawać się z bieżącymi ustaleniami wybranej przez siebie uczelni, gdyż procedury rekrutacyjne nie są stałe i mogą ulegać zmianie w czasie.
Żeby dostać się na studia medyczne w Poznaniu drugiego stopnia na kierunku Ratownictwo medyczne, należy ukończyć pierwszy etap studiów na tym kierunku lub innym pokrewnym oraz postarać się o uzyskanie jak najlepszych ocen na dyplomie końcowym, gdyż to właśnie ode wezmą udział w konkursie dyplomów.
Stacjonarnie czy niestacjonarnie
Ratownictwo medyczne, na większości polskich uczelni, można podjąć w ramach studiów stacjonarnych oraz niestacjonarnych. Dla przyszłych studentów pragnących całkowicie poświęcić się zdobywaniu wyższego wykształcenia idealna będzie pierwsza z opcji. Druga natomiast to idealny wybór dla chcących pogodzić inne obowiązki życiowe z edukacją na Ratownictwie medycznym.
Po otrzymaniu wyników maturalnych lub ocen z dyplomu ukończenia studiów pierwszego stopnia, staniesz przed zadaniem wypełnienia formularza aplikacyjnego, który znajduje się na stronie internetowej wybranej uczelni.
Poza tym warto, abyś skompletował potrzebne dokumenty, w skład których wejdą: fotografia o wymiarach 35X45mm, świadectwo maturalne lub dyplom ukończenia studiów pierwszego stopnia oraz wypełniony druk aplikacyjny, do pobrania ze strony internetowej.
Skoro dotrwałeś aż do tego akapitu, najpewniej coraz poważniej myślisz o podjęciu studiów na kierunku Ratownictwo medyczne w Poznaniu. Czy wiesz, jakie możliwości zawodowe zostaną ci zaoferowane przez zdobycie dyplomu ukończenia tego kierunku?
Każdy z absolwentów studiów na kierunku Ratownictwo medyczne w Poznaniu będzie mógł liczyć na możliwość podjęcia pracy w każdej placówce, w której niesienie błyskawicznej pomocy ludziom znajdującym się w podbramkowych sytuacjach jest niezbędne.
Większość abiturientów opisywanego kierunku rozpoczyna swoją karierę zawodową od pracy w szpitalu, gdzie może liczyć na nagłe skoki adrenaliny podczas podróży karetką na sygnale przez centrum miasta z szaleńczą prędkością i możliwość wykazania się ogromną odpornością psychiczną na drastyczne widoki ofiar różnorakich wypadków komunikacyjnych.
Każdy ratownik medyczny będzie potrzebny na ostrych dyżurach pogotowia oraz szpitalnych oddziałach ratunkowych. Będziesz miał tam okazję wykazać się ponadprzeciętną szybkością podejmowania decyzji, których skutki mogą być widoczne w perspektywie dalszego zdrowia lub nawet życia pacjenta.
Absolwenci Ratownictwa medycznego znajdą również zatrudnienie w firmach transportowych, trudniących się przewozem chorych z punktu A do B. Z uwagi na niestabilny stan pacjentów, który dodatkowo może się pogorszyć podczas mało komfortowych warunków podróży, wsparcie wykwalifikowanego personelu medycznego będzie nieocenione.
Jeśli jesteś przedsiębiorczy i chciałbyś w przyszłości dążyć do jak największej niezależności, będziesz mógł postarać się o założenie własnej działalności gospodarczej w formie jednoosobowej lub zrzeszając większą grupę ratowników medycznych, pełniących określone usługi.
Po ukończeniu studiów na kierunku Ratownictwo medyczne każdy z absolwentów może mieć gwarancję zdobycie pracy w zawodzie ze względu na rosnący niedostatek służby zdrowia zarówno w kraju, jak i poza jego granicami. Niestety kwestia wynagrodzenia nie przedstawia się w tak kolorowych barwach, jednak być może dla kogoś nie będzie ona problemem.