Terminy rekrutacji na studia Drzwi otwarte na uczelniach Terminy matury Terminy egzaminu ósmoklasisty
Obecnie większość kierunków można realizować w trybie stacjonarnym i niestacjonarnym, dzięki czemu każdy może wybrać opcję dopasowaną do swoich potrzeb i codziennych aktywności. Aby decyzja ta była jak najbardziej przemyślana, warto zapoznać się z poniższym artykułem, w którym szczegółowo przedstawiono te dwie formy kształcenia.
Studia stacjonarne to tryb kształcenia, który zakłada realizacje zajęć od poniedziałku do piątku w godzinach ustalonych przez władze konkretnych uczelni. Dzięki temu, studenci mają szansę uzyskać regularność, która przekłada się także na efektywniejsze i lepsze przyswajanie nauczanych treści. Codzienny tryb nauczania często uniemożliwia podjęcie pełnoetatowej pracy zawodowej, co dla wielu osób może stanowić poważną przeszkodę. Jednak studenci nadal mogą połączyć naukę z pracą dodatkową lub w niepełnym wymiarze godzin.
Plusem powyższego trybu kształcenia jest także jego darmowy charakter. Nauka na uczelniach publicznych jest w pełni finansowana z budżetu państwa, dzięki czemu każdy ma równy dostęp do nauki. Jednak warto pamiętać, że studia realizowane na uczelniach niepublicznych są zazwyczaj dodatkowo płatne.
Studia niestacjonarne można realizować zarówno w trybie zaocznym, jak i wieczorowym. W przypadku pierwszej opcji zajęcia odbywają się w formie zjazdów weekendowych od piątku/soboty do niedzieli. Natomiast zajęcia na studiach wieczorowych (które wieczorowymi są zazwyczaj tylko z nazwy) są realizowane są od poniedziałku do piątku, zarówno w godzinach porannych, jak i popołudniowych. Na uwagę zasługują także studia online, na których zajęcia odbywają się na specjalnej platformie e-learningowej. Jednak w przypadku wybranych warsztatów praktycznych, studenci będą zobowiązani do pojawienia się w siedzibie uczelni. Przed przystąpieniem do rekrutacji na kierunek dietetyka w Szczecinie, maturzyści powinni zapoznać się z dostępnymi trybami nauczania.
Zaletą studiów zaocznych jest możliwość pogodzenia nauki z rozwojem zawodowym na pełen etat, dzięki czemu studenci mogą szybciej uzyskać pełną niezależność finansową oraz samodzielność. Ponadto studenci mogą realizować jednocześnie dwa kierunku studiów, tym samym zyskując wszechstronne wykształcenie. Warto pamiętać, że studia niestacjonarne wymagają od studentów częstszego powtarzania materiału i samodzielnej nauki, niż w przypadku studiów stacjonarnych. Studia niestacjonarne w trybie zaocznym i online wiążą się z większą mobilnością i nie wymagają od studentów przeprowadzki do innego miasta.
Studenci, którzy zdecydują się na studia niestacjonarne muszą być przygotowani na uiszczenie opłaty za każdy semestr nauki. Wysokość czesnego jest indywidualnie ustalana przez władze konkretnych uczelni. Jednak uczelnie coraz częściej decydują się na wprowadzenie atrakcyjnych promocji oraz możliwości płatności ratalnej, co dla wielu osób jest dużym ułatwieniem.
Maturzyści, którzy stoją przed wyborem trybu kształcenia powinni dokładnie przeanalizować wszystkie za i przeciw danej formy nauczania i podjąć w pełni przemyślaną decyzję. Przyszli studenci muszą zastanowić się nad oczekiwaniami wobec studiów oraz swoim codziennym trybem życia. Ważną kwestia jest także chęć podjęcia pracy zawodowej na pełen etat oraz realizacji drugiego kierunku studiów. Nie bez znaczenia są także zdolności organizacyjne studentów oraz możliwość przeprowadzki do innego miasta.
Sprawdź