Logistyka studia we Wrocławiu

Komentarze (0)

Logistyka studia we Wrocławiu

Komentarze (0)
Logistyka studia we Wrocławiu

Logistyka studia we Wrocławiu

1. Dla kogo ten kierunek

Zastanawiasz się nad wyborem kierunku studiów, który oprócz rzetelnej wiedzy zapewni ci także wszystkie niezbędne kwalifikacje, które będziesz mógł wykorzystać w pracy zawodowej? Dziś coraz częściej większy nacisk kładzie się na umiejętności, które oczywiście podparte będą rzetelną i profesjonalną wiedzą. Jeżeli zależy ci zatem na takim elastycznym kierunku, to studia logistyczne będą dla ciebie stworzone. Od kilku lat cieszą się one wyjątkową popularnością, ponieważ nie tylko przekazują wiedzę, ale kształcą na takie kompetencje, które z powodzeniem można wykorzystać w wielu obszarach zawodowych.

Logistyka zajmuje się całym przepływem surowców, więc jak zapewne się domyślasz, jest to jedna z tych dziedzin, która skazana jest na ciągły rozwój, ponieważ reprezentujemy społeczeństwo konsumpcyjne. Przedsiębiorstwa nieustannie zarządzają procesami związanymi z tym przepływem.

Aby mógł on przebiegać w sposób najbardziej zbilansowany, wciąż potrzebni są profesjonalni logistycy, którzy dzięki swojej wiedzy będą wiedzieć jak najlepiej zaplanować ich realizację, transport, rozplanowanie oraz kontrolę ich jakości. Logistycy także podejmują bezpośrednią współpracę z klientami w celu przygotowywania zamówień. Zatem jeżeli jesteś osobą otwartą, nie boisz się wyzwań, matematyka nie jest ci obca i chcesz pracować w nieustannie rozwijającej się branży, to studia na kierunku logistyka będą dla ciebie stworzone.

 

2. Program kształcenia i gdzie studiować

Uczelnie we Wrocławiu wybiera wielu absolwentów szkół średnich, ponieważ jest to jeden z najpopularniejszych ośrodków akademickich w Polsce. Osoby, które wybierają się na studia, mogą wybierać spośród wielu propozycji kształcenia nawet w obrębie jednego kierunku. W przypadku studiów logistycznych jest podobnie – zastanów się, która z ofert nauki będzie dla ciebie jak najbardziej atrakcyjna. Studia we Wrocławiu na kierunku logistyka możesz rozpocząć zatem na uczelniach takich jak: Uniwersytet Ekonomiczny, Międzynarodowa Wyższa Szkoła Logistyki i Transportu oraz Wyższa Szkoła Bankowa.

Studenci, którzy rozpoczynają swoją przygodę z logistyką, muszą poznać wiele interdyscyplinarnych aspektów, które związane są z przepływem surowców. Wbrew pozorom – nie jest to łatwa sztuka i wymaga wielu umiejętności. Zatem przedmioty, z którymi stykać się będą osoby kształcące na tym kierunku, obejmują zagadnienia związane z matematyką, podstawami finansów, czy statystyką. To zagadnienia niezbędne, na których profesjonalni logistycy opierają swoją pracę. Oprócz tego logistycy uczą się interdyscyplinarnych zagadnień z zakresu ekonomii i zarządzania.


3. Praca po studiach

Przyszli logistycy nie muszą martwić się o zatrudnienie po studiach. Interdyscyplinarność kształcenia na tym kierunku sprawi, że jego absolwenci będą mogli rozwijać się z satysfakcją w każdym sektorze gospodarczym, który ma związek z przepływem surowców oraz współpracą z klientami. Studia we Wrocławiu uczynią cię specjalistą do spraw logistyki, który w swojej pracy będzie mógł zarządzać przepływem surowców, szacować zyski oraz straty, zarządzać transportem oraz ogólną logistyką danego przedsiębiorstwa.

Logistycy w swojej pracy dbają także o relacje pomiędzy klientami a przedsiębiorstwami i sprawiają, że wszystkie dostawy odbywają się na czas, a produkty nie zalegają w magazynach. Jeżeli do swojej pracy będziesz podchodzić z pasją i zaangażowaniem, to będziesz mógł zasiadać także na stanowiskach kierowniczych średniego i wysokiego szczebla. Zatem studia logistyczne dadzą ci nie tylko wiedzę, lecz przede wszystkim fachowe kompetencje, doceniane przez pracodawców.

Kierunki studiów we Wrocławiu takie jak logistyka znajdują się w ścisłej czołówce najpopularniejszych wyborów kształcenia wyższego. Uczelnie we Wrocławiu starają się zatem zrobić wszystko, by naukę na studiach logistycznych mogli podjąć wszyscy zdolni zainteresowani. Jednym z ułatwień związanych z edukacją na tym kierunku może być rozpoczęcie kształcenia albo w trybie stacjonarnym albo zaocznym.

Obecnie studia stacjonarne (dzienne) są najbardziej powszechne, ponieważ studenci swoją wiedzę poszerzają regularnie, mogą liczyć na stały kontakt z wykładowcami oraz – co wyjątkowo ważne – jeżeli nauka odbywa się na państwowej uczelni, to nie wiąże się ona z uiszczaniem opłat za czesne. Z kolei studia zaoczne wybierane są przez osoby, którym zależy na dalszym rozwoju intelektualnym, ale z różnych względów nie mają one czasu, by studiować dziennie. Zajęcia w trybie niestacjonarnym odbywają się podczas weekendowych zjazdów naukowych, jednak studenci część materiału teoretycznego muszą opanowywać we własnym zakresie. Warto też pamiętać o tym, że studia niestacjonarne są na ogół odpłatne.

 

4. Program studiów i przedmioty

 

Studenci logistycy muszą być przygotowani na wiele intensywnych godzin nauki. Interdyscyplinarny program kształcenia na tym kierunku sprawia, że przyszli logistycy dysponować będą niezwykle rozbudowaną wiedzą. Praca logistyka opiera się przede wszystkim na różnorodnych analizach i planowaniu statystycznym, więc część przedmiotów będzie miała wyjątkowo ścisły charakter. Studenci będą poznawać zagadnienia związane z:

  • matematyką;
  • podstawami finansów;
  • interpretacją danych statystycznych;
  • ekonomią.

 

Te przedmioty mogą spędzać niektórym studentom sen z powiek, jednak stanowią one obligatoryjną podstawę kształcenia, na którym można oprzeć kwestie logistyczne. Przez wszystkie lata nauki studenci będą uczestniczyć w przedmiotach takich jak:

  • projektowanie procesów logistycznych;
  • zarządzanie łańcuchem dostaw;
  • logistyka produkcji, dystrybucji itd.

 

Zatem jak widzisz – studia na kierunku logistyka wydają się proste tylko z pozoru. Tak naprawdę to kierunek, na którym najlepiej odnajdą się umysły ścisłe i analityczne. Oprócz tych podstawowych przedmiotów na studentów czeka także szereg zajęć specjalizacyjnych. Będą oni kształcić podczas nich bardzo wąskie kwalifikacje. Możesz wybierać spośród wielu bardzo atrakcyjnych propozycji wrocławskich uczeni. Specjalizacje takie jak:

  • inżynieria procesów transportowych;
  • systemy informatyczne w logistyce;
  • logistyka zaopatrzenia itd.

 

czekają właśnie na ciebie. Osoby, które wbierają się na studia na kierunku logistyka, powinny także posiadać szereg wysoko rozwiniętych kompetencji społecznych. Logistycy bowiem wchodzą bardzo często w interakcje z klientami oraz zarządzają grupą pracowniczą. Jednak wszyscy absolwenci tego kierunku powinni mieć perfekcyjne opanowane umiejętności rozplanowywania, realizacji, czy kontroli przepływów surowców. Jeżeli ten opis cię nie zniechęcił, to studia na kierunku logistyka są dla ciebie stworzone.

 

Warto wiedzieć przed rekrutacją

Zanim staniesz się studentem logistyki, zastanów się, czy jest to profil kształcenia stworzony właśnie dla ciebie. Osoby, które nie zajmują się logistyką, mogą mieć wrażenie, że są to studia proste i mało wymagające. Nic bardziej mylnego – logistycy to osoby, które w swojej pracy wykorzystują zdobycze dyscyplin ścisłych, więc zdecydowanie są to studia, na których odnajdą się humaniści, czy dusze artystyczne. Odpowiedz sobie zatem na kilka pytań, które pozwolą ci w nieznacznym stopniu określić, czy odnajdziesz się na studiach logistycznych.

  • Czy nauka matematyki nigdy nie stanowiła dla ciebie problemu?
  • Czy cechuje cię analityczne myślenie?
  • Czy potrafisz działać pod presją czasu?
  • Czy masz zdolności przywódcze, związane np. z planowaniem?

 

Proces rekrutacji i przedmioty

Jeżeli odpowiadasz na te pytania twierdząco, to możesz poważnie pomyśleć o rozpoczęciu studiów na kierunku logistyka. Jednak uczelnie we Wrocławiu przyjmują jedynie najlepszych absolwentów szkół średnich, więc powinieneś maksymalnie dobrze przygotować się do egzaminu dojrzałości. Jak zapewne się domyślasz – przedmiotem, któremu musisz poświęcić najwięcej uwagi, jest matematyka. Aby mieć szansę na rozpoczęcie swojej przygody z logistyką, powinieneś ją zdawać na poziomie rozszerzonym. Oprócz tego wybierz jeden dowolny język nowożytni oraz rozważ zdawanie przedmiotów takich jak: WOS lub geografia.

Być może zaliczasz się do grona bardzo ambitnych osób, które lubią poszerzać swoją wiedzę. Jeżeli tak jest, to rozważ wzięcie udziału w olimpiadzie przedmiotowej. Laureaci i finaliści tego konkursu mają szansę znaleźć się na listach osób przyjętych poza kolejnością, więc jest o co walczyć. Kierunki studiów takie jak logistyka ściśle wiążą się z:

  • Olimpiadą Matematyczną;
  • Olimpiadą Lingwistyki Matematycznej;
  • czy Olimpiadą Wiedzy o Polsce i Świecie Współczesnym.

Pamiętaj także o tym, by terminowo dokonać wszystkich niezbędnych opłat rekrutacyjnych. Gdy już znajdziesz się na liście osób przyjętych, będziesz musiał dostarczyć do dziekanatu lub sekretariatu uczelni komplet podstawowych dokumentów takich jak: świadectwo maturalne, skany dowodu, czy zdjęcia do legitymacji studenckiej.

 

Praca po studiach logistycznych we Wrocławiu

Uczelnie we Wrocławiu kształcą najlepszych profesjonalistów, którzy w przyszłości będą mieć szansę na bardzo atrakcyjny rozwój zawodowy. Warto wspomnieć także o tym, że logistycy dziś stanowią jedną z najbardziej atrakcyjnych grup na aktualnym rynku pracy. Dzieje się tak, dlatego że żadna firma, czy przedsiębiorstwo, które rozwija się w sektorze związanym z przepływem towarów, musi korzystać z wiedzy profesjonalnych logistyków.

Nowoczesność opiera się przede wszystkim na konsumpcji – niektórzy na tym korzystają, inni uważają to za smutny fakt. Jedno jest pewne – by konsumpcja była możliwa, potrzebny jest nieustanny przepływ towarów: import, eksport, rozmieszczenie w magazynach, czy wreszcie sprzedaż. Logistyk czuwa nad tym, by wszystkie te elementy przebiegały bez zakłóceń, więc musi nieustannie trzymać pieczę nad tym, co dzieje się z towarami. Praca logistyka jest zatem niezwykle odpowiedzialna, bo to on w dużej mierze odpowiada za skutki przepływu. Oprócz tego absolwenci wrocławskich uczelni zajmować się będą kontrolą przechowywanych zapasów, zarządzania personelem, czy bezpośrednim kontaktem z klientami.

Logistycy, dzięki wysoko rozwiniętym umiejętnościom analitycznym, przygotowani są do tego, by szacować zyski i straty związane z przepływem towarów. Mogą oni w odpowiednim momencie wdrażać różnego rodzaju kroki naprawcze i planować najbardziej atrakcyjne trasy związane z przepływem towaru. Zatem podstawowe miejsca pracy zatrudnienia to:

  • firmy transportowe;
  • biura spedycyjne;
  • firmy kurierskie;
  • magazyny;
  • hurtownie;
  • przedsiębiorstwa produkcyjne;
  • centrale kontroli ruchu itd.

 

Warto także wspomnieć o zarobkach logistyków, które oczywiście zależą od ostatecznego miejsca zatrudnienia, jednak wciąż plasują się w czołówce lepiej opłacanych zawodów. Każdy absolwent tego kierunku może dowolnie rozwijać swoją karierę – także na arenie międzynarodowej, ponieważ logistyka w swoim założeniu już wykracza poza granice geograficzne jednego obszaru.

 

WSZYSTKO O KIERUNKU LOGISTYKA - WROCŁAW

Komentarze (0)