Wzornictwo studia we Wrocławiu

Wzornictwo studia we Wrocławiu
Wzornictwo - Wrocław

Wzornictwo studia we Wrocławiu

1. Dla kogo ten kierunek

Dziś coraz częściej przywiązujemy świadomą wagę do tego, jakimi przedmiotami się otaczamy. Liczy się nie tylko to, czy spełniają swoje podstawowe funkcje, lecz także to, czy są przede wszystkim estetyczne. Lubimy otaczać się tym, co piękne – nie chodzi jedynie o ubrania, czy biżuterię, lecz także o ceramikę, meble, czy nawet elektronikę. O estetyczną stronę tych przedmiotów dbają właśnie absolwenci wzornictwa, czyli designerzy.

Wzornictwo w najogólniejszym rozumieniu zajmuje się projektowaniem wyglądu przedmiotów codziennego użytku. Jak zapewne się domyślasz – nie są to studia, na których odnajdzie się każdy absolwent szkoły średniej. Studia na kierunku wzornictwo będą zatem odpowiednie jedynie dla tych osób o wysoko rozwiniętych zdolnościach plastycznych, ponieważ designerzy zajmują się zarówno projektowaniem, jak i wytwarzaniem. Zastanów się, czy twoje fascynacje sztuką potrafisz przekuć w konkretne działanie i rozpocznij swoją fascynującą przygodę z tym kierunkiem.

 

2. Program kształcenia i gdzie studiować

Kierunki studiów we Wrocławiu takie jak wzornictwo zarezerwowane są jedynie dla najzdolniejszych absolwentów szkół średnich, dlatego też nie możesz rozpocząć je w każdym ośrodku akademickim. Możliwości rozwoju swoich talentów plastycznych dają przede wszystkim uczelnie artystyczne. Studia we Wrocławiu na kierunku wzornictwo możesz rozpocząć na Akademii Sztuk Pięknych im. Eugeniusza Gepperta. To uczelnia z wieloletnią tradycją, która wspiera rozwój każdego artysty.

Przedmioty, z którymi stykać się będą pasjonaci designu muszą obejmować wiele interdyscyplinarnych aspektów teoretycznych z zakresu teorii sztuki oraz projektowania. Jednak studenci przede wszystkim uczestniczyć będą w ćwiczeniach praktycznych i zajęciach warsztatowych, dzięki których będą rozwijać swój talent. Czas nauki to zatem czas wzmożonej aktywności artystycznej, ponieważ studenci będą nieustannie przygotowywać nowe prace z zakresu projektowania, rzeźby, czy nawet malarstwa i rysunku.

 

3. Praca po studiach

Absolwenci wzornictwa będą mogli dowolnie sterować swoją przyszłą karierą zawodową, ponieważ ten kierunek studiów daje bardzo dużo kreatywnych możliwości rozwoju. Designerzy znajdą zatrudnienie właściwie w każdym sektorze przemysłowym, gdzie będą mogli zająć się projektowaniem. Czekają na nich agencje reklamowe, biura projektowe, ośrodki zajmujące się promocją kultury, domy mody, czy nawet agencje architektoniczne.

 

Każdy designer może rozpocząć też własną działalność gospodarczą, dzięki której będzie mieć szansę na realizację własnych ambitnych pomysłów z zakresu projektowania użytkowego. Oprócz tego wzornicy mogą podejmować owocna współpracę z teatrami, galeriami sztuki itd. - słowem, praca na absolwentów wzornictwa czeka wszędzie tam, gdzie mogą oni twórczo gospodarować przestrzeń pięknymi i funkcjonalnymi przedmiotami.

Studia we Wrocławiu na kierunku wzornictwo możesz rozpocząć jedynie w trybie stacjonarnym, czyli dziennie. Kształcenie na tym kierunku wymaga bardzo dużego zaangażowania i osoby, które rozpoczynają z nim przygodę miałby trudności w wyrównaniu różnic programowych podczas kształcenia w trybie niestacjonarnym. Studia dzienne pozwalają na regularne uczestniczenie w zajęciach, systematyczne poszerzanie wiedzy i co najważniejsze – dają one szansę nieustannej interakcji z wykładowcami, możliwość konsultowania z nimi swoich prac, projektów, rozwiewania wątpliwości.

 

4. Program studiów i przedmioty

Studia we Wrocławiu na kierunku wzornictwo kształcą jedynie najlepszych projektantów sztuki użytkowej. Program nauczania musi zatem obejmować wiele interdyscyplinarnych aspektów związanych ze sztuką i kulturą. Na pasjonatów wzornictwa czekać będą wykłady teoretyczne, poświęcone:

 • teorii sztuki;
 • historii wzornictwa;
 • teorii projektowania;
 • materiałoznawstwu.

 

Bardzo ważny aspekt studiów na kierunku wzornictwo odgrywa nauka o ergonomii. W najogólniejszym rozumieniu jest to dyscyplina, która zajmuje się dbaniem o funkcjonalność i użytkowość przedmiotów, które człowiek wykorzystuje w swoim życiu. Funkcja estetyczna jest bardzo ważna, każdy profesjonalny designer powinien zwracać uwagę na to, czy dany przedmiot spełnia swoje wszystkie podstawowe wymogi, dlatego temu przedmiotowi poświęcona jest szczególna uwaga. Oczywiście studenci wzornictwa będą też nieustannie doskonalić swój talent artystyczny z zakresu:

 • rzeźby, malarstwa, rysunku;
 • projektowania;
 • wytwórstwa itd.

 

To niezwykle intensywny czas, któremu towarzyszyć powinna pasja i zaangażowanie. Studenci wrocławskiej ASP mają stworzone bardzo komfortowe warunki, które doskonale wpływają na szlifowanie swojego talentu i doskonalenie umiejętności projektowania. Osoby, które podejmują studia na kierunku wzornictwo przez cały czas kształcenia będą pracować nad swoją kreatywnością, ponieważ tylko dzięki niej można sprawić, że dany przedmiot nie będzie wyłącznie funkcjonalny, lecz także zachwycająco piękny.

 

Warto wiedzieć przed rekrutacją

Nie od dziś wiadomo, że na studia artystyczne dostają się jedynie najbardziej zdolni absolwenci szkół średni. Na tego typu uczelniach panuje specyficzny sposób kształcenia i od samego początku trzeba dysponować wysoko rozwiniętym talentem, który będzie rozwijany, szlifowany i kształtowany. Jeżeli zastanawiasz się nad rozpoczęciem studiów na kierunku wzornictwo, ale nie wiesz, czy są one stworzone dla ciebie, odpowiedz sobie na kilka podstawowych pytań, które być może określą twoje predyspozycje, a co za tym idzie – szanse na studia:

 • Czy twój talent plastyczny wykracza mocno poza średnią przeciętną?
 • Czy jesteś osobą kreatywną, która nie boi się wyzwań?
 • Czy interesują cię nowinki ze świata designu?
 • Czy od zawsze marzysz o tym, by mieć wpływ na estetyczną stronę otaczającej cię rzeczywistości?

 

Proces rekrtuacji i przedmioty

Jeżeli odpowiadasz na te pytania twierdząco, to studia na kierunku wzornictwo są dla ciebie niewątpliwie stworzone, jednak aby rozpocząć na nich kształcenie, musisz przejść przez bezwzględną procedurę rekrutacyjną. W przypadku kierunków artystycznych największe znaczenie ma to, jak wypadniesz podczas egzaminu wstępnego. W przypadku wrocławskiej ASP jest on kilkuetapowy. Każdą z jego części musisz zaliczyć pozytywnie, by stać się jedynym ze studentów wzornictwa. Poszczególne etapy dotyczą:

 • egzaminu z rysunku;
 • egzaminu z malarstwa;
 • egzaminu kierunkowego (test wiedzy);
 • egzaminu projektu grupowego.

 

Jeżeli traktujesz poważnie wybór wzornictwa na swój kierunek studiów, to przygotowania do egzaminów wstępnych powinieneś zacząć już dziś. Konkurencja jest bardzo duża, a liczba miejsc mocno ograniczona! Na studia we Wrocławiu na kierunek wzornictwo dostanie się mniej niż trzydzieści osób. By stać się jedną z nich, musisz być najlepszy.

Nie zapomnij także o terminowym uiszczeniu wszystkich opłat rekrutacyjnych. Gdy już dostaniesz się na swój wymarzony kierunek studiów, pamiętaj, by do dziekanatu uczelni dostarczyć zestaw najważniejszych dokumentów. Powinny się znaleźć wśród nich: skany dowodu, twoje zdjęcia do legitymacji oraz oczywiście świadectwo maturalne.

 

Praca po studiach na kierunku wzornictwo we Wrocławiu

Studia artystyczne na kierunku wzornictwo we Wrocławiu mają bardzo dużo zalet. Po pierwsze jest to prestiżowy kierunek artystyczny, więc na kształcenie na nim mogą sobie pozwolić jedynie najlepsi i najbardziej utalentowani plastycznie absolwenci szkół średnich. Po drugie studiowanie wzornictwa daje bardzo konkretne wykształcenie, które otwiera wiele ścieżek zawodowego rozwoju.

Designerzy mogą się ubiegać o pracę w niemalże każdym sektorze, którzy związany jest z projektowaniem i wytwarzaniem. Dziś zwracamy bowiem uwagę nie tylko na wygląd ubrań, czy biżuterii. Chcemy pić z ładnych kubków, jeść śniadania z uroczych łyżeczek, korzystać z coraz bardziej stylowych telefonów. Za wygląd wszystkich rzeczy, które nas otaczają, odpowiadają absolwenci wzornictwa.

Osoby, kończące studia na tym kierunku mogą się ubiegać o zatrudnienie w miejscach takich jak:

 • agencje reklamowe;
 • biura projektowe;
 • biura architektoniczne;
 • wydawnictwa;
 • ośrodki promocji kultury;
 • galerie sztuki;
 • teatry;
 • agencje marketingowe itd.

 

Miejsce zatrudnienia zależy tylko od indywidualnych fascynacji absolwenta wzornictwa. Może on się zajmować projektowaniem biżuterii, jak i projektowaniem mebli. Każde drzwi kreatywnego rozwoju zawodowego są dla niego otwarte. Designerzy z powodzeniem mogą także prowadzić własną działalność gospodarczą, która pozwoli na realizację własnych marzeń i projektów.

WSZYSTKO O KIERUNKU WZORNICTWO - WROCŁAW

Komentarze (0)