Ratownictwo medyczne studia w Lublinie

Komentarze (0)

Ratownictwo medyczne studia w Lublinie

Komentarze (0)
Ratownictwo medyczne studia w Lublinie

Ratownictwo medyczne studia w Lublinie

W zależności od specyfiki uczelni studia w Lublinie na kierunku ratownictwo medyczne możesz realizować stacjonarnie, jak i niestacjonarnie. Studia dzienne zapewniają szczegółowe przygotowanie z zakresu nauk medycznych oraz wiele godzin praktyki zawodowej. Studia zaoczne to idealne rozwiązanie dla osób, które z jakichkolwiek powodów nie mogą pozwolić sobie na studiowanie stacjonarne. Pamiętaj jednak, że studia niestacjonarne, również na uczelniach publicznych, są płatne, poza tym nie gwarantują one zrealizowania programu studiów w całości oraz nie zapewnią wystarczającej ilości praktyki zawodowej.

 

1. Dla kogo ten kierunek?

W przypadku zagrożenia życia bądź zdrowia bez wahania kontaktujemy się z pogotowiem ratunkowym. Nim lekarz przyjdzie nam z pomocą, mamy do czynienia z ratownikami medycznymi, którzy mają za zadanie udzielić nam pierwszej pomocy przedmedycznej czy też fachowej pomocy doraźnej. Kierunek ratownictwo medyczne w Lublinie kształci specjalistów w dziedzinie medycznej, którzy bez wahania dążą do podjęcia czynności ratunkowych w sytuacjach kryzysowych.

Idealni kandydaci muszą być sprawni fizycznie, być odporni na stres, dokonywać szybkich i trafnych decyzji, a przede wszystkim lubić pomagać ludziom, ponieważ praca jako ratownik medyczny nakierowuje ich na nieustanne obcowanie z pacjentem. Ważne jest także to,  by przedmioty ścisłe, zwłaszcza biologia, chemia czy fizyka nie sprawiały im problemu, ponieważ są one podstawą wiedzy z zakresu nauk medycznych, których perfekcyjne opanowanie jest niezbędne do podjęcia pracy jako ratownik medyczny.

 

2. Gdzie studiować

Studia w Lublinie na kierunku ratownictwo medyczny to bardzo popularny kierunek studiów, który w swojej ofercie ma bardzo wiele uczelni. Zapotrzebowanie na specjalistów nieustannie wzrasta, dlatego ośrodki akademickie decydują się na wykształcenie ekspertów w zakresie pierwszej pomocy. Kierunek ratownictwo medyczne w Lublinie możesz studiować na Uniwersytecie Medycznym, a także w Wyższej Szkole Nauk Społecznych.

Programy kształcenia są skonstruowane w taki sposób, by zapewniały niezbędną wiedzę z zakresu nauk medycznych, których podstawą jest biologia, chemia czy fizyka. W siatce zajęć znajdziesz takie przedmioty jak na przykład: historia medycyny, anatomia, medyczne czynności ratunkowe, psychologia, patofizjologia, farmakologia, techniki ratownictwa wysokościowego, techniki samoobrony, komunikacja interpersonalna i wiele innych. Nim zdecydujesz, która uczelnia w Lublinie jest dla Ciebie odpowiedniejsza, warto zapoznać się z sylabusami, które znajdziesz na stronach internetowych poszczególnych ośrodków.

 

3. Praca po studiach

Absolwenci kierunku ratownictwo medyczne w Lublinie znajdują zatrudnienie w publicznych i prywatnych zakładach opieki zdrowotnej, specjalistycznych służbach ratowniczych, oddziałach ratunkowych w szpitalach, zespołach ratownictwa medycznego, ośrodkach naukowych, na przykład w Centrum Powiadamiania Ratunkowego, a także  w szkołach, jednostkach straży pożarnej, służbach ratowniczych, zakładach pracy o dużym ryzyku wypadkowości, w zakładach przemysłowych, które wymagają obecności koordynatora medycznego przy zabezpieczeniach imprez masowych.

Studia medyczne z zakresu ratownictwa medycznego przygotowują studentów do tego, w jaki sposób udzielać skutecznej pomocy w sytuacjach zagrożenia zdrowia i życia. Dzięki temu mogą oni prowadzić szkolenia z zakresu pierwszej pomocy medycznej, medycznych czynności ratunkowych, a także kwalifikowanej pomocy medycznej.

 

4. Program studiów i przedmioty

Program kształcenia składa się z przedmiotów, z których wiedza zapewni przyszłym absolwentom niezbędne wskazówki podczas udzielania pierwszej pomocy medycznej.

 

W programie studiów na kierunku ratownictwo medyczne znajdziesz takie przedmioty jak np.:

  • zdrowie publiczne,
  • medyczne czynności ratunkowe,
  • higienę i epidemiologię,
  • pediatrię,
  • chirurgię,
  • anatomię,
  • podstawowe zabiegi diagnostyka - Izba Przyjęć
  • i wiele innych.

 

Absolwenci kierunku ratownictwo medyczne w Lublinie mogą szczycić się wiedzą i umiejętnościami z zakresu medycznych czynności ratunkowych, które wykonywane są w nagłych stanach zagrożenia życia lub zdrowia, rozpoznawania stanów zagrożenia życia i przeprowadzenia resuscytacji krążeniowo-oddechowej także bezprzyrządowo. Wyszkolony ratownik medyczny potrafi ocenić stan ofiar wypadku, awarii bądź katastrofy, ustalić kolejność udzielania pomocy poszkodowanym, a nawet uczestniczyć w organizacji ewakuacji innych ludzi z obszaru zagrożenia. Absolwenci nabywają uprawnienia, które pozwalają im następnie prowadzić szkolenia z zakresu pierwszej pomocy medycznej czy kwalifikowanej pomocy medycznej. Umiejętności informatyczne, uzupełniane w trakcie toku studiów, pozwolą absolwentom być bardziej otwartymi na nowe technologie, a zdolności językowe pozwolą współpracować w branży medycznej także na arenie międzynarodowej.

Warto wiedzieć przed rekrutacją

Studia w Lublinie na kierunku ratownictwo medyczne to bardzo prestiżowy kierunek studiów, który od lat cieszy się dużym zainteresowaniem kandydatów, którzy rozważają studia medyczne. Kierunek ten jednak nie jest dla każdego. Aby uniknąć rozczarowań w przyszłości, zastanów się:

  • Czy Twoim życiowym celem jest udzielanie pomocy innym ludziom?
  • Czy nauka przedmiotów ścisłych nie sprawia Ci problemu, a dodatkowo masz chłonny umysł i nieustannie pragniesz się dokształcać?
  • Czy nie ma przeciwwskazań medycznych, które wykazują, że zawód ten jest dla Ciebie nieodpowiedni?

 

Proces rekrutacji i przedmioty

Jeśli odpowiedzi na tego typu pytania są twierdzące, ten kierunek może być idealny dla Ciebie. Pamiętaj jednak, że na jedno miejsce jest zawsze bardzo wielu zainteresowanych. Z tego powodu przygotuj się jak najlepiej do egzaminów maturalnych. Wybrane przedmioty najlepiej zdawać na poziomie rozszerzonym, a wśród nich uwzględnij zwłaszcza: matematykę, biologię, chemię, język obcy, informatykę. Dodatkowych punktów może dostarczyć Ci udział w olimpiadach i konkursach przedmiotowych. Finaliści i laureaci cieszą się przywilejami i zapewniają maksymalne ilości punktów. Pod uwagę warto wziąć na przykład Olimpiadę Biologiczną czy Olimpiadę Matematyczną. Na kierunek ratownictwo medyczne w Lublinie obowiązują także sportowe egzaminy wstępne.

Pamiętaj, że w przypadku kierunku ratownictwo medyczne w Lublinie i innych pokrewnych studiów medycznych potrzebne jest zaświadczenie wydane przez lekarza medycyny pracy, które potwierdzi Twoje predyspozycje do wykonywania zawodu.

Po internetowej rejestracji i dokonaniu opłaty rekrutacyjnej musisz dostarczyć wymagane dokumenty do Wydziałowej Komisji Rekrutacyjnej we wskazanym terminie. Komisja ta oczekuje z reguły świadectwa dojrzałości, świadectwa ukończenia szkoły do wglądu, podania i oświadczenia, zdjęć do legitymacji, zaświadczeń odnoszących się do wysokich wyników uzyskanych w olimpiadach i konkursach, jeśli brałeś w nich udział. Szczegóły postępowania kwalifikacyjnego znajdziesz na stronach poszczególnych uczelni w Lublinie.

 

Praca po studiach na kierunku ratownictwo medyczne w Lublinie

Absolwenci kierunku ratownictwo medyczne w Lublinie są przygotowani do podjęcia pracy jako ratownicy medyczni, których zadaniem jest udzielenie skutecznej pomocy ratowniczej w sytuacjach zagrożenia zdrowia i życia podczas awarii, katastrof czy wypadków. Zdobywają także niezbędne uprawnienia, które pozwalają im prowadzić kursy i szkolenia z zakresu kwalifikowanej pomocy medycznej, pierwszej pomocy medycznej bądź medycznych czynności ratunkowych.

Absolwenci są przygotowaniu do pracy w Systemie Ratownictwa Medycznego zarówno w szpitalnych oddziałach ratunkowych, jak i różnych służbach ratowniczych (na przykład Tatrzańskie Ochotnicze Pogotowie Ratunkowe lub Wodne Ochotnicze Pogotowie Ratunkowe), w zespołach ratownictwa medycznego, w Lotniczym Pogotowiu Ratunkowym czy w Centrum Powiadamiania Ratunkowego. Ratownicy medyczni współpracują także ze strażą pożarną, policją czy wojskiem lub pracują przy zabezpieczeniach imprez masowych, obozów czy kolonii.

Absolwenci kierunku ratownictwo medyczne pracują w publicznych i niepublicznych zakładach opieki zdrowotnej, ośrodkach naukowych czy nauczających lub powiatowych czy wojewódzkich zespołach, które zajmują się opracowywaniem regionalnych planów zabezpieczenia kryzysowego. Zapotrzebowanie na specjalistów jest także w zakładach pracy o dużym ryzyku wypadkowości, w zakładach przemysłowych lub w służbach zajmujących się bezpieczeństwem i higieną pracy.

Studenci w trakcie całego toku kształcenia zdobywają niezbędną wiedzę do prawidłowej oceny stanu pacjenta, która przysłuży się udzieleniu odpowiedniej pierwszej pomocy przedmedycznej. Ułożenie pacjenta w prawidłowej pozycji w zależności od odniesionych obrażeń może być decydujące, podobnie jak prowadzenie resuscytacji krążeniowo-oddechowej czy przywracanie drożności dróg oddechowych w sposób bezprzyrządowy. W sytuacjach ekstremalnych to najlepsi eksperci z dziedziny ratownictwa medycznego ratują życie i zdrowie osób poszkodowanych.

Sprawdź

Kierunki studiów w Lublinie

Studia medyczne w Lublinie

WSZYSTKO O KIERUNKU RATOWNICTWO MEDYCZNE - LUBLIN

Komentarze (0)