Terminy rekrutacji na studia Drzwi otwarte na uczelniach Terminy matury Terminy egzaminu ósmoklasisty
Siedzący tryb życia lub źle dostosowana aktywność fizyczna mogą nas doprowadzić prosto do drzwi fizjoterapeuty. Kim on jednak właściwie jest? To specjalista, który dysponuje szczególnym wykształceniem medycznym pozwalającym na wykorzystywanie ruchu w celach leczniczych – zarówno w rehabilitacji, jak i w leczeniu konkretnych schorzeń (nie tylko związanych z układem ruchu).
Trzeba pamiętać jednak, że droga do bycia zawodowym fizjoterapeutą jest dość długa. Najpierw studentów czeka nauka na studiach jednolitych. W ich programie kształcenia można odnaleźć między innymi przedmioty takie jak kształcenie ruchowe i metodyka nauczania ruchu, kliniczne podstawy fizjoterapii w medycynie sportowej, genetyka czy fizjologia.
Na zakończenie kształcenia studenci podchodzą również do państwowego egzaminu, którego pomyśle zdanie pomoże zdobyć najważniejsze uprawnienia zawodowe. Trzeba pamiętać więc, że studia w Łodzi na tym kierunku będą fascynującym, ale przede wszystkim wymagającym czasem intelektualnego rozwoju.
Wiedza i umiejętności – to dwa najważniejsze filary kształcenia. Dotyczy to także studiów fizjoterapeutycznych w Łodzi. Ich absolwenci muszą bowiem wiedzieć, jak w świadomy sposób zadbać o prawidłowe leczenie swoich pacjentów i przywracanie im sprawności ruchowej. Dlatego też studenci w trakcie kształcenia wyższego poznają między innymi:
Sama wiedza w zawodzie fizjoterapeuty nie będzie jednak wystarczająca. Największe znaczenie będzie mieć umiejętność jej praktycznego wykorzystania. Studenci uczą się więc między innymi:
W jakich miejscach mogą ubiegać się o zatrudnienie absolwenci studiów fizjoterapeutycznych? Kończą oni studia o charakterze medycznym. W praktyce oznacza to więc, że mogą rozwijać się przede wszystkim w placówkach szpitalnych. Co ważne – czekają na nich różnorodne oddziały szpitalne. Dziś bowiem zdobycze nauk fizjoterapeutycznych wykorzystywane są w leczeniu schorzeń nie tylko układu schorzenia.
To jednak nie koniec możliwości zatrudnienia po ukończeniu studiów fizjoterapeutycznych. Ich absolwenci mogą z powodzeniem rozwijać się zawodowo przykładowo w sanatoriach, klubach fitness, siłowniach, ośrodkach SPA i wellness.
Na fizjoterapeutów czekają również ośrodki związane z rehabilitacją, gabinety związane z fizjoterapią ortopedyczną i neurologiczną. Placówki specjalizujące się w terapii bólu, ośrodki specjalistycznej opieki zdrowotnej czy ośrodki szkoleniowe dla sportowców. Każdy może więc wybrać taki obszar fizjoterapii, który dostosowany będzie do indywidualnych zainteresowań zawodowych.
Absolwenci fizjoterapii przygotowani są przede wszystkim do pracy rehabilitantów i terapeutów ruchu, którzy wspomagają leczenie różnorodnych dysfunkcji oraz schorzeń.
Zdobycze nauk terapeutycznych mogą przynieść skuteczne efekty w trakcie terapii schorzeń płuc, serca itd. Przemyślana aktywność fizyczna może wesprzeć przyszłe mamy przygotowujące się do porodu, osoby starsze wymagające rehabilitacji czy sportowców chcących zwiększyć swoją wydolność.
Warto pamiętać, że każdy fizjoterapeuta po zakończeniu kształcenia wyższego powinien dbać o nieustanne podnoszenie swoich kwalifikacji zawodowych, tak by móc aktywnie wspierać proces rehabilitacji.
Sprawdź