Ratownictwo medyczne studia w Trójmieście

Komentarze (0)

Ratownictwo medyczne studia w Trójmieście

Komentarze (0)
Ratownictwo medyczne studia w Trójmieście

Ratownictwo medyczne studia w Trójmieście

Pierwsze strony gazet, portali informacyjnych w Internecie, a nawet poranne audycje radiowe i telewizje śniadaniowe każdego dnia atakują nas przerażającą ilością informacji na temat tragicznych wypadków komunikacyjnych. Codziennie na polskich drogach wypadkom i drobnym stłuczkom ulegają tysiące kierowców, pasażerów oraz pieszych. Pierwszymi jednostkami na miejscu niemal każdego wypadku są zwykle ratownicy medyczni.

Mówią, że 90% wypadków zdarza się w domu. Kto z nas nie słyszał o członku rodziny, czy sąsiedzie porażonym prądem podczas, zdawałoby się, prostych prac konserwacyjnych? O sąsiadce, która niefortunnie upadła w trakcie codziennych, rutynowych prac domowych? Częściej jednak ofiarami swojej własnej nieuwagi i niedopilnowania ze strony opiekunów są najmłodsi.

Wyedukowanie społeczeństwa w zakresie udzielania pierwszej pomocy stało się podstawą kształcenia we wszystkich szkołach podstawowych, a nawet przedszkolach. Dostęp do Internetu również działa na korzyść świadomości o istocie zgłębienia wykonywania resuscytacji, czy zastosowaniu pozycji bocznej bezpiecznej. Jednak zdarzają się sytuacje, w których liczy się czas. Każda sekunda zwłoki i niezdecydowania wynikającego z niepewności może skończyć się tragicznie.

Dlatego tak ważna jest praca ratowników medycznych, którzy w pocie czoła każdego dnia walczą o zdrowie i życie ludzi, którzy na własne nieszczęście znaleźli się w podbramkowych sytuacjach. Dlatego wykształcenie grona wykwalifikowanych ratowników stało się priorytetowym celem wielu uczelni w Trójmieście.

 

1. Czego się nauczysz na studiach

Studia medyczne to ciężka praca, polegająca na zgłębieniu skomplikowanej wiedzy kierunkowej, połączonej z niezbędną dla pełnego zrozumienia swojej dziedziny wiedzą teoretyczną. Dlatego każdy z kandydatów na Ratownictwo medyczne w Gdańsku, Gdyni i Sopocie będzie musiał zmierzyć się z długą listą przedmiotów, na której prawdopodobnie znajdą się między innymi:

  • Biologia i mikrobiologia
  • Anatomia
  • Patofizjologia
  • Etyka pracy ratownika medycznego
  • Psychologia
  • Socjologia
  • Pierwsza pomoc

Oraz cały szereg warsztatowych zajęć praktycznych, prowadzonych przez wykwalifikowanych medyków w taki sposób, abyś mógł sprostać nawet najtrudniejszym wyzwaniom tuż po ukończeniu studiów.

 

2. Dla kogo te studia

Pomimo faktu, że do wstąpienia w szeregi studentów Ratownictwa medycznego w Gdańsku, Gdyni i Sopocie wystarczą bardzo dobre wyniki maturalne z przedmiotów wiodących, to niestety nie każdy będzie miał szansę na odniesienie dużego sukcesu w przyszłym życiu zawodowym, a nawet na ukończenie tego kierunku. Jest to spowodowane specyfiką pracy ratownika, który musi być niezwykle odporny na drastyczne widoki, presję czasu i stres, którego dawka wprawiłaby w bardzo złe samopoczucie znaczną większość ludzi.

Dlatego jeśli jesteś świadom wynikających z podjęcia studiów na tym kierunku konsekwencji, a ponadto twoja odporność psychiczna jest godna pozazdroszczenia, to Ratownictwo medyczne prawdopodobnie jest właśnie tym, czego szukasz!

Pierwsze zetknięcie z Ratownictwem medycznym może być dla niektórych szokiem – obowiązek zgłębienia bardzo obszernej dawki materiału z zakresu niemal wszystkich nauk medycznych, powstająca tuż po rozpoczęciu studiów, przyprawia o zawrót głowy.

 

3. Program studiów

Jako przyszły absolwent i zarazem pracownik jednego z najtrudniejszych pod wieloma względami zawodu, będziesz musiał zmierzyć się z zadaniem udzielenia pomocy ludziom, którzy znaleźli się w rozmaitych sytuacjach. Dlatego w trakcie swojej edukacji przyswoisz anatomię, fizjologię oraz genetykę człowieka, co będzie dobrym fundamentem pod rozwój bardziej specjalistycznej wiedzy i umiejętności.

Uczęszczanie na zajęcia teoretyczne pozwoli ci zrozumieć istotę pracy ratowników medycznych, pozwoli na odnalezienie się i zrozumienie specyfiki swojego przyszłego zawodu. Jednak najważniejszą częścią nauki na tym kierunku, z oczywistych względów, będzie zdobycie umiejętności praktycznych, możliwych do zastosowania podczas przeprowadzania akcji ratunkowych.

Pod okiem wybitnych specjalistów nauczysz się wykonywania resuscytacji krążeniowo – oddechowej z zachowaniem wszystkich możliwych zasad bezpieczeństwa, obsługa elektronicznej aparatury medycznej przestanie być ci obca, nabierzesz sprawności fizycznej, pozwalającej na przeprowadzanie długotrwałych reanimacji, a także zgłębisz podstawy psychologii, dzięki którym zapewnisz wsparcie emocjonalne potrzebującym.

 

4. Tryb studiów

Ratownictwo medyczne w Gdańsku będziesz mógł podjąć w ramach studiów stacjonarnych, który zapewni ci regularność i systematyczność kształcenia. Dzięki temu, że obowiązkowe zajęcia i wykłady będą odbywały się od poniedziałku do piątku, zdobędziesz szansę na osobistą konsultację z wykładowcami w przypadku wystąpienia ewentualnych wątpliwości w dowolnej kwestii.

 

 

Warto wiedzieć przed rekrutacją

Rekrutacja na studia medyczne w Trójmieście (Gdańsk, Gdynia, Sopot) jest ważnym procesem, którego każdy etap może cię znacznie przybliżyć lub bezpowrotnie oddalić od zasilenia grona studentów wymarzonego kierunku. Aby móc wywiązać się z narzuconych przez władze wybranej uczelni wymagań aplikacyjnych, należy uprzednio zgłębić ich esencję. Zapewne wiesz, że konkurs świadectw maturalnych oraz dyplomów obowiązuje każdą uczelnię – dlatego najpierw postaraj się uzyskać jak najlepsze wyniki na jednym z najważniejszych egzaminów w twoim życiu.

Jeśli należysz do grona ponadprzeciętnie uzdolnionych uczniów, którym udało się zdobyć tytuł finalisty lub laureata w trakcie ogólnopolskich olimpiad przedmiotowych, furtka do stania się studentem Ratownictwa medycznego już w październiku zostanie szeroko otwarta.

 

Proces rekrutacji

Pierwszym krokiem, jaki należy uczynić tuż po poznaniu rezultatów swoich zmagań z maturą lub pierwszym stopniem studiów, jest zgłoszenie swojej kandydatury za pośrednictwem umieszczonego na stronie internetowej wybranej uczelni formularza.  Na tym etapie szczególnie ważne jest dysponowanie prawdziwymi informacjami – błędne podanie jakiejkolwiek z nich może skutkować skreśleniem z listy studentów.

 

Potrzebne dokumenty

Natomiast aby nie zostać z niej skreślonym, będziesz musiał postarać się o skompletowanie pliku potrzebnych do zwieńczenia procesu rekrutacji dokumentów. Wśród nich znajdą się:

  • Świadectwo maturalne wraz z jego kserokopią,
  • Dowód osobisty,
  • Rzetelnie wypełniony formularz aplikacyjny ze strony uczelni,
  • Fotografia o wymiarach 35X45mm, która znajdzie się na twojej legitymacji studenckiej

Sprawdź

Kierunki studiów w Trójmieście

Studia w Trójmieście (Gdańsk, Gdynia, Sopot)

WSZYSTKO O KIERUNKU RATOWNICTWO MEDYCZNE - GDAŃSK, GDYNIA, SOPOT

Komentarze (0)