Terminy rekrutacji na studia Drzwi otwarte na uczelniach Terminy matury Terminy egzaminu ósmoklasisty
Znaczna część artystów, działających na przestrzeni wieków, została doceniona dopiero po śmierci. Prowadzili niejednokrotnie tułaczy tryb życia, żyli w nędzy lub dużym ubóstwie, dawali upust swoim artystycznym wizjom, przelewając je na papier, a ich jedyną gratyfikacją była satysfakcja z samorozwoju i samej możliwości tworzenia.
Na szczęście w dzisiejszych czasach prężnego rozwoju techniki, żaden z młodych, uzdolnionych plastyków nie musi podzielać nieszczęśliwego losu Cypriana Kamila Norwida. Obecnie niektóre studia artystyczne uchodzą wręcz za prestiżowe, a gwarantowane przez ich ukończenie zatrudnienie jest źródłem wysokich zarobków i ogólnego zadowolenia z życia. Między innymi dlatego istnieje szerokie grono zainteresowanych, chcących rozpocząć studia na kierunku Grafika w Gdańsku, Gdyni i Sopocie możliwie jak najwcześniej.
W odpowiedzi na zainteresowanie samych przyszłych studentów oraz zapotrzebowanie rynku pracy, powstały studia na kierunku Grafika. Swoją interdyscyplinarność i przyszłościowość zawdzięczają swojej specyfice. W doskonały sposób znajdują wspólny mianownik dla najbardziej prestiżowych nauk ścisłych z pogranicza matematyki i informatyki oraz części praktycznej, związanej z kształceniem w przyszłych absolwentach wyobraźni oraz odpowiednich technik wyrażania swoich emocji.
Również niektóre uczelnie w Gdańsku, Gdyni i Sopocie postanowiły rozszerzyć oferowany repertuar studiów o kierunek graficzny, co stanowi pokłon w stronę przyszłych studentów, chcących zgłębiać tę dziedzinę właśnie w Trójmieście.
Niewątpliwym atutem studiów na kierunku Grafika w Gdańsku, Gdyni i Sopocie jest to, że blok nauki w ich ramach można podzielić na dwie komplementarne części. Pierwsza z nich stawia na wykształcenie w przyszłych absolwentach pragmatycznej wiedzy plastycznej, związanej z obsługą komputera oraz specjalistycznych programów ze szczególnym uwzględnieniem graficznych.
Część artystyczna wykształci w każdym ze studentów własny styl tworzenia oraz poszerzy zakres jego wyobraźni, której zasięg wykracza znacznie dalej, niż wyłącznie poza horyzont. Pod okiem wybitnych praktyków sztuki będziesz miał okazję zgłębić istotę tworzenia różnymi technikami za pośrednictwem programów graficznych. Przedmioty, z jakimi będziesz musiał się zmierzyć jako student, to, między innymi:
Specyfika studiów na kierunku Grafika, będąca równocześnie jej niewątpliwym atutem, sprawia, że nie każdy człowiek na świecie będzie dobrym kandydatem do zgłębiania ustalonej podstawy programowej. Konieczność posiadania ponadprzeciętnych umiejętności w zakresie sztuk plastycznych, kreatywność oraz wizjonerskie spojrzenie na sztukę to absolutne minimum, które musi posiadać aplikant, mający szansę na odniesienie sukcesu na Grafice.
Jeśli czujesz, że studia artystyczne w Trójmieście spełnią twoje oczekiwania, a posiadane przez ciebie predyspozycje umożliwią ci zajęcie upragnionego miejsca wśród studentów tego kierunku, to nie wahaj się dłużej i aplikuj!
Nauka na kierunku Grafika składa się z dwóch uzupełniających się, choć momentami bardzo niezależnych bloków zajęć. Pierwszy z nich wprowadzi cię w świat pragmatycznej techniki, której zgłębienie jest w obecnych czasach gwarancją osiągnięcia zawodowego i finansowego sukcesu. Poznasz budowę sprzętu komputerowego, co pozwoli ci na dokonywanie drobnych napraw i lepsze zrozumienie istoty działania przedmiotu twojego głównego zainteresowania w przyszłej pracy.
Poznanie zasad działania specjalistycznych programów graficznych umożliwi ci wykonywanie różnorakich projektów na zlecenia indywidualne bądź firmowe, a podstawy kodowanie jeszcze stabilniej obsadzą cię w kanonie zgłębianego kierunku.
Blok artystyczny, jak sama nazwa wskazuje, rozwinie twoją wyobraźnię i wzbogaci charakterystyczny dla ciebie styl o znacznie nowe elementy i techniki, które nie tylko urozmaicą wykonywane przez ciebie prace, ale także sprawią, że staniesz się twórcą wszechstronnym.
Grafika, podobnie jak niektóre inne kierunki studiów, może być podjęta w ramach studiów stacjonarnych i niestacjonarnych. Sylwetka absolwenta prawdopodobnie będzie niezależna od któregokolwiek z tych dwóch trybów, dzięki czemu wszyscy będą mieli takie same szanse na współczesnym rynku pracy.
Studia stacjonarne to wybór większości przyszłych studentów, dlatego jeśli również rozważasz tę opcję, będziesz musiał liczyć się ze sporą konkurencją. Wybór studiów dziennych umożliwi ci regularne zdobywanie wykształcenia przez pięć dni w tygodniu. Unikniesz tym samym konieczności przypominania sobie zapomnianego już materiału przy każdym kolejnym podejściu do nauki.
Niestacjonarny tryb studiów powstał, aby osoby, które z jakichś przyczyn wolałyby podjać edukację w weekendy. Najpewniej świetnie odnajdą się na nim osoby pracujące i chcące wywiązywać się ze zobowiązań, zajmujących im wszystkie dni robocze. Nauka w tym trybie odbywa się weekendowo i bardzo często wiąże się z koniecznością dokonywania opłat semestralnych.
Świadomość dotycząca wymagań rekrutacyjnych, obowiązujących wybrane kierunki studiów, sprawia, że droga ku ujrzeniu swojego nazwiska na liście szczęśliwców rozpoczynających swoją przygodę z szkolnictwem wyższym już w październiku, staje się zdecydowanie mniej kręta i wyboista. Wyjątkowość studiów na kierunku Grafika polega między innymi na dwuetapowej rekrutacji. Co to oznacza w praktyce?
Żeby zostać dumnym studentem Grafiki, należy zawczasu przygotować się do zdawania rozszerzonego egzaminu maturalnego z matematyki, fizyki oraz informatyki – są to bowiem najczęściej wiodące dla tego kierunku przedmioty. Ponadto najpewniej każdy z kandydatów ponadto będzie musiał wykazać się talentem na praktycznym egzaminie wstępnym.
Jeśli udało ci się zdobyć tytuł finalisty lub laureata olimpiad przedmiotowych o zasięgu ogólnopolskim, twoje szanse na dostanie się na studia znacznie wzrosną, a na niektóre uczelnie otrzymasz wolny wstęp, jeśli tylko zdasz maturę na dowolny, pozytywny wynik.
Proces rekrutacji
Pierwszym krokiem do wykonania ku zasileniu grona studentów Grafiki w Gdańsku, Gdyni i Sopocie będzie zgłoszenie swojego zainteresowania tym kierunkiem za pośrednictwem elektronicznej rejestracji kandydatów. Zawarta na stronie internetowej każdego ośrodka akademickiego instrukcja poprowadzi cię przez cały ten etap, w którym staniesz przed zadaniem poinformowania uczelni o uzyskanych na maturze lub studiach pierwszego stopnia wynikach.
Potrzebne dokumenty
Kolejnym i jednocześnie wieńczącym całą rekrutację etapem będzie dostarczenie potrzebnych dokumentów pamiętając o przestrzeganiu odgórnie wyznaczonego terminu. Do sfinalizowania aplikacji i uniknięcia skreślenia z listy studentów, będziesz potrzebował najprawdopodobniej:
Ukończenie Grafiki w Gdańsku, Gdyni i Sopocie jest równoznaczne ze staniem się bardzo atrakcyjnym pracownikiem wielu różnorodnych gałęzi przemysłu. Każdy z absolwentów tego kierunku będzie mógł starać się o zatrudnienie w międzynarodowych korporacjach, współpracujących z branżą IT przy tworzeniu graficznego zaplecza stron internetowych, programów oraz aplikacji.
Praca we własnym biurze graficznym da ci możliwość osiągnięcia względnej niezależności i wspięcia się na sam szczyt społecznego prestiżu i poważania. Ponadto po ukończeniu studiów na kierunku Grafika będziesz mógł zająć się projektowaniem ilustracji i grafiki książek, magazynów i czasopism w redakcjach i wydawnictwach prasowych.
Możliwości zawodowe, których spektrum pojawi się przed każdym z absolwentów Grafiki, zapewnią gwarancję zdobycia pracy zgodnej z własnymi oczekiwaniami i predyspozycjami osobowościowymi.
Sprawdź