Dietetyka studia we Wrocławiu

Komentarze (0)

Dietetyka studia we Wrocławiu

Komentarze (0)
Dietetyka studia we Wrocławiu

Dietetyka studia we Wrocławiu

Dziś rośnie świadomość społeczna na temat tego, jak bardzo dużą rolę odgrywa odpowiednia dieta w życiu. To ona ma wpływ na nasze zdrowie i samopoczucie. Coraz częściej zwracamy uwagę na to, czy produkty, które wybieramy, są przede wszystkim wartościowe. W ostatnich kilku latach możemy zauważyć odwrót od fast foodów na rzecz zdrowego i naturalnego jedzenia. Mówi się, że otyłość jest plagą XXI w., jednak oprócz niej do chorób cywilizacyjnych można zaliczyć anoreksję oraz bulimię. Stres, kult piękna, brak motywacji sprawiają, że nasza dieta wciąż może wyglądać nie tak, jak powinna.

Dlatego wciąż potrzebni są specjaliści, którzy dzięki swojej wiedzy i zaangażowaniu, wspierać będą nasze wybory żywieniowe. Dietetyka to obecnie jedna z tych dziedzin medycznych, przed którą stoi bardzo wiele wyzwań. Studia medyczne na tym kierunku są wyjątkowo popularne, ponieważ coraz więcej osób dostrzega wpływ tego, co jemy na jakość życia. Zatem jeżeli jesteś osobą, której tego typu zagadnienia nie są obce, nauka biologii i chemii nie sprawia ci problemu, a do tego kochasz gotować, to studia na kierunku dietetyka będą dla ciebie stworzone.
 

2. Typ i tryb studiów:


Studia na kierunku dietyka możemy podzielić na:

1. Typ:

  • Studia I stopnia (licencjackie)
  • Studia II stopnia (magisterskie)

2. Tryb:

  • studia stacjonarne
  • studia niestacjonarne

 

Studia we Wrocławiu na kierunku dietetyka we Wrocławiu realizowane są zarówno w ramach pierwszego i drugiego stopnia. Pierwszy stopień to studia licencjackie, które trwają 3 lata. Drugi stopień to natomiast studia magisterskie, trwające 2 lata.

Uczelnie we Wrocławiu umożliwiają kształcenie zarówno w trybie stacjonarnym, jak i niestacjonarnym. To od Ciebie zależy, w jaki sposób chcesz studiować. Studia dzienne realizowane są od poniedziałku do piątku, natomiast studia niestacjonarne w trybie zaocznym odbywają się zazwyczaj w weekendy od piątku/soboty do niedzieli, z kolei studia niestacjonarne w trybie wieczorowym odbywają się od poniedziałku do piątku. 

Studia stacjonarne w uczelniach publicznych są bezpłatne natomiast w uczelniach niepublicznych tryb stacjonarny i niestacjonarny zazwyczaj jest odpłatny.


3. Program studiów i gdzie studiować

Uczelnie we Wrocławiu przygotowały bardzo bogatą ofertę kształcenia dla wszystkich tych, którzy zainteresowani są studiami na kierunku dietetyka. Zastanów się dobrze, który z ośrodków akademickich wybrać, tak, byś miał pewność, że otrzymasz wiedzę, odpowiadającą twoim potrzebom. Możesz wybierać spośród propozycji Uniwersytetu Medycznego im. Piastów Śląskich, Uniwersytetu Przyrodniczego, Wyższej Szkoły Bankowej, czy Niepublicznej Wyższej Szkoły Medycznej. Programy kształcenia każdej z tych uczelni mogą się nieznacznie od siebie różnić, jednak ich naczelną ideą jest wykształcenie najwyższej klasy profesjonalistów.
Jako student dietetyki musisz mieć świadomość, że czeka cię wiele intensywnej nauki. Studia na kierunku dietetyka muszą obejmować wiele zagadnień medycznych, tak by wiedza przyszłych absolwentów była, jak najbardziej kompletna. Zatem przedmioty, z którymi będą się spotykać studenci, obejmują nie tylko zagadnienia związane z różnego rodzaju żywieniem klinicznym. Osoby kształcące się na tym kierunku muszą być przygotowane na naukę biochemii, chemii spożywczej, czy podstawy anatomii człowieka.


4. Praca po studiach

Współcześnie dietetycy mają ręce pełne roboty. Na choroby cywilizacyjne takie jak anoreksja, bulimia, czy otyłość zapada z roku na rok coraz więcej osób. W takich przypadkach jednym z wielu specjalistów, który uczestniczy w procesie leczenia chorego, jest właśnie dietetyk. Nie należy zapominać, że zawód ten opiera się przede wszystkim na naukach medycznych i dietetycy w swojej pracy muszą nieustannie na niej polegać. Podstawowymi miejscami zatrudnienia dietetyką są ośrodki podstawowej opieki zdrowotnej oraz szpitale. Absolwenci tego kierunku współpracują także z osobami, które dotknięte są innymi schorzeniami – cukrzycą, nowotworami itd.
Dziś dominuje holistyczne podejście do zdrowia, a odpowiednia terapia uwzględnia nie tylko przyjmowanie odpowiednich leków, lecz także dietę. Kierunki studiów takie jak dietetyka przygotowują do aktywności, w których współpracuje się z osobami o różnych potrzebach żywieniowych. Dietetycy mogą występować w roli edukatorów, którzy swoją postawą i podejściem do życia pokazują, że dieta stanowi obecnie bardzo ważny aspekt życia.

Studia medyczne na kierunku dietetyka możesz rozpocząć zarówno w trybie stacjonarnym, jak i zaocznym. Pierwsza opcja cieszy się obecnie największą popularnością, ponieważ jeżeli zdecydujesz się na kształcenie na państwowej uczelni we Wrocławiu, to nie będziesz ponosić dodatkowych opłat za czesne. Zajęcia na studiach dziennych mają także charakter regularnych spotkań w trakcie trwania tygodnia, więc wiedza zdobywana jest w sposób systematyczny.

Z kolei studia zaoczne zadedykowane są osobom, które chciałby się kształcić, ale z różnych przyczyn nie mogą regularnie uczestniczyć w zajęciach, ponieważ na przykład pracują. Studia niestacjonarne pozwalają na równoległe podejmowanie innych, czasochłonnych aktywności, ponieważ mają formę zjazdów naukowych, odbywających się na ogół w weekendy. Warto jedynie pamiętać, że aby zniwelować różnice programowe, studenci muszą część materiału opanowywać we własnym zakresie, a kształcenie zaoczne wiąże się z uiszczaniem opłat za czesne.

5. Program studiów i przedmioty

Program kształcenia na kierunku dietetyka obejmuje wiele skomplikowanych zagadnień. Dietetycy stanowią współcześnie tę grupę zawodową, która jest obdarzona ogromnym zaufaniem społecznym. Aby było ono na najwyższym poziomie, dietetycy muszą dysponować rozbudowaną wiedzą z zakresu nauk medycznych. Zatem studenci będą uczestniczyć w zajęciach, które można podzielić na kilka podstawowych grup kształcenia:

  • nauki podstawowe z zakresu ścisłego;
  • pogłębione nauki biologiczne;
  • nauki o budowie i funkcjonowaniu organizmu człowieka;
  • nauki z zakresu przetwórstwa żywności;
  • edukacja żywieniowa.

 

Zatem jak zapewne się domyślasz – program kształcenia wyjątkową intensywność w przyswajaniu wiedzy. Dietetycy muszą doskonale znać zagadnienia związane z:

  • anatomią i fizjologią człowieka;
  • patofizjologią i -morfologią;
  • biochemią;
  • czy skutków błędów żywieniowych itd.

 

Taka rozbudowana wiedza sprawi, że podejście do pacjenta będzie holistyczne. Oczywiście każde działanie dietetyka musi opierać się na profesjonalnej wiedzy. Tylko wtedy jest szansa, że zalecenia wydane przez niego będą przynosić zamierzony skutek. Dietetyk odpowiada niejednokrotnie za zdrowie i życie swoich pacjentów, ponieważ źle dobrany plan żywienia może przynieść bardzo złe efekty. Zatem jedynie osoby w pełni wykształcone mogą wykonywać ten zawód z sukcesami.

Warto także pamiętać, jak ważne w zawodzie dietetyka są kompetencje miękkie. To osoba, którą powinna cechować empatia oraz tolerancja. W pracy dietetyka istotna jest także umiejętność dobrej komunikacji z pacjentami. Profesjonalista będzie podchodzić do układania planu żywienia z uwzględnieniem wszystkich aspektów, które towarzyszą danej osobie. To niezwykle ważne, by pacjenci czuli się słuchani, wspierani i motywowani do działań, które znacznie poprawią jakość ich życia. Zatem studia na kierunku dietetyka również uwzględniają takie formy kształcenia, które będą rozwijać wszystkie te kompetencje.

 

Co warto sprawdzić przed rekrutacją na kierunek dietetyka we Wrocławiu?

Studia we Wrocławiu przyciągają co roku bardzo wielu chętnych. To jedno z popularniejszych miast akademickich o długiej tradycji kształcenia. Z kolei studia na kierunku dietetyka zaliczają się do grona prestiżowych kierunków medycznych. Czy może istnieć bardziej zachęcające połączenie? Oczywiście, że nie. Jednak, by stać się studentem dietetyki, musisz mieć świadomość, że nie są to studia stworzone dla każdego. Zastanów się, czy dostrzegasz siebie w takiej ogólnej charakterystyce:

  • fascynuje cię nauka biologii i chemii;
  • masz świadomość, jak ważna jest zbilansowana dieta;
  • uwielbiasz gotować;
  • jesteś otwarty i empatyczny.

 

Proces rekrutacji i przedmioty

Jeżeli dostrzegasz siebie w tej sylwetce, to możesz poważnie pomyśleć o wzięciu udziału w rekrutacji na studia na kierunku dietetyka. Pamiętaj, że to, że lubisz smacznie i zdrowo gotować, to jeszcze trochę za mało, by stać się studentem tego prestiżowego kierunku. Fascynaci dietetyki muszą zaprezentować wiedzę z zakresu nauk ścisłych już na poziomie rekrutacji. Przedmioty, które mogą otworzyć drzwi do kształcenia na tym kierunku, muszą być zdawane na poziomie rozszerzonym. A zalicza się do nich oczywiście: biologia, chemia, a niejednokrotnie także matematyka oraz fizyka. Zatem przed Tobą bardzo intensywny czas nauki. Pamiętaj, że twoje dobre przygotowanie do matury to także inwestycja na przyszłość.

Być może jesteś osobą, która nie ogranicza swojej wiedzy do niezbędnego minimum. Jeżeli jesteś osobą ambitną, to zastanów się nad wzięciem udziału w olimpiadzie przedmiotowej. Jej laureaci oraz finaliści dostają się na listy osób przyjętych poza kolejnością. Pamiętaj jedynie, że musisz posiadać wtedy naprawdę rozbudowaną wiedzę, która znacznie wykracza poza poziom szkoły średniej. W przypadku studiów na kierunku dietetyka rozważ olimpiady takie jak:

  • Olimpiada Wiedzy o Żywności i Żywieniu;
  • Olimpiada Biologiczna;
  • Olimpiada Chemiczna itd.

 

Jeżeli zdecydujesz się aplikować na studia medyczne we Wrocławiu na kierunku dietetyka, to nie zapomnij o terminowym uiszczeniu wszystkich opłat rekrutacyjnych. To niezwykle ważny krok, a jego pominięcie uniemożliwi ci udział w rekrutacji. Zorientuj się także, jakie dokumenty musisz dostarczyć w pierwszej kolejności do dziekanatu. Na ogół jest to świadectwo maturalne, zdjęcia do legitymacji, skany dowodu osobistego oraz różnego rodzaju podania. Wszystkie szczegółowe wytyczne znajdziesz na stronach internetowych poszczególnych wrocławskich uczelni.

 

Jaka praca po studiach na kierunku dietetyka we Wrocławiu?

Uczelnie we Wrocławiu kształcą najlepszych profesjonalistów, którzy w przyszłości nie muszą się martwić o perspektywy zatrudnienia. Studia na kierunku dietetyka zarezerwowane są jedynie dla najlepszych absolwentów szkół średnich, a ich ukończenie daje gwarant stabilnej pracy. Podstawowymi miejscami zatrudnienia dla dietetyków są:

  • ośrodki podstawowej i specjalistycznej opieki zdrowotnej;
  • publiczne i niepubliczne placówki szpitalne;
  • instytucje prowadzące żywienie zbiorowe: szkoły, przedszkola, sanatoria itd.;
  • placówki nadzorujące prawidłowe żywienie.

 

We wszystkich tych miejscach absolwenci dietetyki będą mogli układać plany żywienia oraz podejmować indywidualną współpracę z pacjentami i dostosowywać ich diety do schorzeń, czy potrzeb, na który wpływ ma wiele czynników takich jak płeć, wiek, czy nawet rodzaj wykonywanego zawodu. Absolwenci dietetyki mogą również występować w roli edukatorów, którzy prowadzą działalność informacyjną z zakresu zdrowego żywienia i jego wpływu na samopoczucie oraz zdrowie.
Ukończenie tego typu studiów medycznych to także idealna okazja do tego, by rozpocząć własną działalność gospodarczą. Dietetycy mogą w jej ramach prowadzić różnego rodzaju warsztaty i sesje terapeutyczne, podczas których będą układać jadłospisy i analizować efekty, jakie niesie ze sobą ich przestrzeganie.

WSZYSTKO O KIERUNKU DIETETYKA - WROCŁAW

Komentarze (0)