Kierunek lekarski studia w Bydgoszczy

Komentarze (0)

Kierunek lekarski studia w Bydgoszczy

Komentarze (0)
Kierunek lekarski studia w Bydgoszczy

Jak wyglądają studia na kierunku lekarskim w Bydgoszczy?

Osoby, które wybierają studia w Bydgoszczy na kierunku lekarskim, mają to szczęście, że swoją intelektualną przygodę mogą rozpocząć w trybie stacjonarnym lub niestacjonarnym. Studia niestacjonarne nie znajdują się w ofercie każdej uczelni medycznej, ich podjęcie jednak jest jak najbardziej możliwe. Studia niestacjonarne wiążą się również z uiszczaniem opłat za czesne. 

 

1. Dla kogo ten kierunek

Dziś nikogo nie trzeba przekonywać, jak ważna jest dbałość o własne zdrowie. Chcemy zapobiegać chorobom, niwelować oznaki starzenia i żyć szczęśliwie. By było to możliwe, musimy nieustannie obserwować reakcje swoich organizmów, pielęgnować je i przede wszystkim kontrolować stan swojego zdrowia i w razie potrzeby – korzystać z pomocy lekarzy.

Jedno drobne zaniedbanie może bowiem mieć tragiczne skutki. Na drodze do świadomego i dobrego życia najważniejsza jest przede wszystkim profilaktyka chorób. Współcześnie zdajemy sobie z tego sprawę, dlatego chętnie zwracamy się po pomoc i porady do specjalistów. Kadra medyczna w Polsce potrzebuje zatem nieustannego zasilania o nowych, wykwalifikowanych lekarzy, którzy będą stawiać czoła problemom swoich pacjentów.

Zawód lekarza wiąże się z ogromnym zaufaniem społecznym i jest wyjątkowo obciążający psychicznie. Osoba, która poważnie rozważa studia medyczne, musi mieć świadomość nie tylko przywilejów, lecz przede wszystkim obowiązków, jakie nakładane są na lekarzy. Odpowiadają oni bowiem za cały proces opieki nad pacjentem – od diagnozy, przez proces leczenia aż do rekonwalescencji. Jeżeli decydujesz się na studia na kierunku lekarskim, to oprócz wrodzonej wrażliwości na cudze cierpienie, musisz przede wszystkim doskonale opanować wszystkie nauki ścisłe, wykorzystywane w medycynie.

 

2. Typ i tryb studiów:

Studia na kierunku lekarskim możemy podzielić na:

1. Typ:

  • Studia jednolite magisterskie

 

2. Tryb:

  • studia stacjonarne

  • studia niestacjonarne

 

Studia na kierunku lekarskim w Bydgoszczy realizowane są w ramach jednolitych studiów magisterskich. Studia jednolite magisterskie trwają sześć lat.

Uczelnie w Bydgoszczy umożliwiają kształcenie zarówno w trybie stacjonarnym, jak i niestacjonarnym. To od Ciebie zależy, w jaki sposób chcesz studiować. Studia dzienne realizowane są od poniedziałku do piątku, natomiast studia niestacjonarne w trybie zaocznym odbywają się zazwyczaj w weekendy od piątku/soboty do niedzieli, z kolei studia niestacjonarne w trybie wieczorowym odbywają się od poniedziałku do piątku.

Studia stacjonarne w uczelniach publicznych są bezpłatne natomiast w uczelniach niepublicznych tryb stacjonarny i niestacjonarny zazwyczaj jest odpłatny.

 

3. Gdzie studiować

Studia w Bydgoszczy na kierunku lekarskim możesz rozpocząć na wyjątkowo młodej uczelni, czyli Collegium Medicum im. Ludwika Rydygiera. Naczelną ideą tego ośrodka akademickiego jest wykształcenie jak najlepszych specjalistów, którzy będą wzbogacać kadrę medyczną nie tylko w Polsce, lecz także na arenie międzynarodowej. Zapotrzebowanie na lekarzy jest bowiem nieustające, na studiach medycznych nie odnajdzie się jednak każdy absolwent szkoły średniej. Przyszli lekarze muszą mieć świadomość, że czeka ich bardzo intensywny czas nauki, do której powinni podchodzić z pasją i zaangażowaniem – tylko wtedy będą mogli w pełni realizować się podczas zawodowego rozwoju.

 

4. Praca po studiach

Osoby, które kończą studia  medyczne na kierunku lekarskim, nie powinny mieć żadnego problemu ze znalezieniem pracy. Należy jednak podkreślić, że nie jest ona łatwa, wymaga dużego zaangażowania, pasji i niejednokrotnie poświęcenia. Zanim podejmiesz zatem decyzję o byciu lekarzem, zastanów się, czy jesteś w stanie podołać wszystkim nakładanym na ciebie obowiązkom. Jeżeli nie boisz się związanych z wykonywaniem tego zawodu wyzwań, to czeka na ciebie praca dająca wiele satysfakcji.

Swoją przygodę z zawodem lekarza możesz rozpocząć zatem w różnego rodzaju szpitalach, klinikach, ośrodkach podstawowej i specjalistycznej opieki zdrowotnej. Wszystko zależy od tego, co stanie się twoją specjalizacją. Po zakończeniu kształcenia i pomyślnym przejściu wszystkich egzaminów, będziesz mógł świadomie towarzyszyć pacjentom na drodze do poprawienia ich kondycji zdrowotnej.

 

5. Program studiów

Program nauczania na studiach medycznych ma wyjątkowo obszerny charakter. Już od pierwszych zajęć studenci muszą dysponować rozległą wiedzą z zakresu nauk ścisłych, która pozwoli na wprowadzenie w szczegółowe zagadnienia, ściśle przylegające do medycyny:

 

  • biofyzkę;
  • biologię molekularną;
  • genetykę;
  • czy histologię.

 

To podstawowy zestaw przedmiotów, z którymi na pierwszych etapach kształcenia będzie musiał zapoznać się każdy student kierunku lekarskiego. Kolejne lata nauki będą się wiązać ze zgłębianiem różnorodnych specjalizacji medycyny. Będą to przykładowo: ortopedia i traumatologia, pediatria, czy psychiatria. Studia w Bydgoszczy kształcą jedynie najlepszych specjalistów, którzy przygotowani są do wykonywania tego odpowiedzialnego zawodu także dzięki innowacyjnemu sposobowi nauczania, który ma charakter modułowy. Innowacyjne obszary nauczania obejmują takie zagadnienia jak:

  • wybrane choroby cywilizacyjne;
  • współczesne zagrożenia środowiska;
  • współczesne wyzwania towarzyszące ciąży i porodowi itd.

 

Studia na kierunku lekarskim to zatem czas pełen intelektualnych wyzwań i napięć. Na kształcenie na tym kierunku powinny decydować się jedynie osoby, które czują powołanie do wykonywania tego odpowiedzialnego zawodu. Czas nauki na tym kierunku to także nieustanne rozwijanie kompetencji interpersonalnych, które odgrywają niebagatelną rolę w zawodzie lekarza. Musi on bowiem nieustannie komunikować się z najbliższym personelem medycznym oraz przede wszystkim pacjentem, dla którego jest wsparciem i podporą w trudnych chwilach choroby.

 

Co warto sprawdzić przed rekrutacją na kierunek lekarski w Bydgoszczy?

Zanim zdecydujesz się na udział w procedurze rekrutacyjnej, zastanów się, czy studia na kierunku lekarskim są stworzone dla ciebie. Część osób decyduje się na rozpoczęcie tych studiów ze względu na prestiż, nie jest to jednak wystarczająca motywacja. Podczas wyboru tego kierunku powinna towarzyszyć ci bowiem pasja i zaangażowanie. Studia na kierunku lekarskim wiążą się bowiem z wykonywaniem pewnej misji – przyszli absolwenci tego kierunku odpowiadają za zdrowie i życie swoich pacjentów. Odpowiedz sobie na kilka pytań:

  • Czy nauka przedmiotów ścisłych nigdy nie stanowiła dla ciebie problemu?
  • Czy jesteś osobą odporną na stres?
  • Czy nie boisz się zawodowych wyzwań, które niejednokrotnie wymagają poświęceń?
  • Czy czujesz w sobie powołanie do wykonywania odpowiedzialnego zawodu lekarza?

 

Jeżeli odpowiadasz na te pytania twierdząco, to znaczy, że są to pewne symptomy, które ułatwią ci podjęcie decyzji o wzięciu udziału w procesie rekrutacji. Studia w Bydgoszczy zarezerwowane są wyłącznie dla najlepszych kandydatów, a liczba miejsc niejednokrotnie przekracza liczbę osób chętnych, więc swoje przygotowania zacznij odpowiednio wcześnie. Pamiętaj, że większość z wybranych przedmiotów powinieneś zdawać na poziomie rozszerzonym, by mieć szansę znaleźć się wśród studentów kierunku lekarskiego. Przedmioty rekrutacyjne dzielą się na dwie grupy – w pierwszej z nich znajduje się do wyboru biologia lub matematyka, a w drugiej: chemia, fizyka, fizyka i astronomia lub matematyka. Zastanów się, które przedmioty przyniosą ci więcej korzyści także w przyszłości.

Ambitne osoby, które pasjonuje świat nauk ścisłych, mogą pomyśleć o udziale w olimpiadzie przedmiotowej. Ich wiedza powinna wykraczać poza mury średniej, jest jednak o co walczyć – na laureatów oraz finalistów etapu ogólnopolskiego czeka znalezienie się na listach osób przyjętych poza kolejnością. W przypadku studiów na kierunku lekarskim rozważ:

  • Olimpiadę Matematyczną;
  • Olimpiadę Biologiczną;
  • lub Olimpiadę Chemiczną.

 

Pamiętaj także o terminowym uiszczeniu opłat rekrutacyjnych oraz wykonaniu niezbędnych badań lekarskich, które określą twoje predyspozycje zdrowotne do wykonywania tego odpowiedzialnego zawodu. Ostatnim etapem rekrutacji – już po kwalifikacji – jest dostarczenie do dziekanatu niezbędnych dokumentów takich jak: świadectwo maturalne, skany dowodu oraz zdjęcia do legitymacji.

 

Jaka praca po studiach na kierunku lekarskim w Bydgoszczy?

Studia na kierunku lekarskim mają jeden podstawowy cel – przygotowują do wykonywania tego wybitnie trudnego i wymagającego zawodu, który niesie ze sobą nie tylko satysfakcję, lecz także wiele stresu. Lekarz w swojej pracy przejmuje bowiem odpowiedzialność za zdrowie i życie swoich pacjentów. Jego decyzje muszą być podparte niedającą się podważyć wiedzą. Oprócz tego musi on cechować się niezwykłą uważnością i wrażliwością na potrzeby osób, z którymi pracuje.

Nie tylko w Polsce, lecz także na arenie międzynarodowej, kadra medyczna musi być wciąż wzbogacana o nowych i ambitnych absolwentów studiów medycznych. Znajdą oni stabilne i atrakcyjne zatrudnienie w miejscach takich jak:

  • szpitale i specjalistyczne klinki;
  • ośrodki podstawowej i specjalistycznej opieki zdrowotnej;
  • laboratoria;
  • instytucje badawcze;
  • stacje sanitarno-epidemiologiczne itd.

 

W swojej pracy lekarze będą wchodzić w nieustanne interakcje z pacjentami, których celem będzie poprawienie ich stanu zdrowia. Absolwenci tego kierunku będą zatem uczestniczyć w procesie diagnozy, terapii oraz rekonwalescencji pacjentów. Ich wiedza oraz zaangażowanie mogą służyć za przykład godny do naśladowania, który znacznie może poprawić komfort życia. Wykonywanie zawodu lekarza to czas pełen wyzwań, lecz także satysfakcji i łez wzruszenia.

Sprawdź

Kierunki studiów w Bydgoszczy

Studia w Bydgoszczy

Studia medyczne

​Studia medyczne w Bydgoszczy

WSZYSTKO O KIERUNKU KIERUNEK LEKARSKI - BYDGOSZCZ

Komentarze (0)