Studia w Warszawie na kierunku mechanika i budowa maszyn można podjąć na 2 uczelniach publicznych: Politechnika Warszawska (Wydział Inżynierii Produkcji), Wojskowa Akademia Techniczna w Warszawie (Wydział Inżynierii Mechanicznej). Studia stacjonarne są bezpłatne, z kolei studnia niestacjonarne są płatne.
Mechanika i budowa maszyn studia - uczelnie publiczne (państwowe) w Warszawie
Kierunek studiów Mechanika i budowa maszyn będące propozycją Wydziału Inżynierii Produkcji Politechniki Warszawskiej realizowane są w systemie dwustopniowym. Jako pierwsze są to trzyipółletnie studia I stopnia, kończące się tytułem inżyniera, a następnie są to półtoraroczne studia II stopnia, które kończą się tytułem magistra inżyniera.
W rekrutacji 2023/2024 studia możesz podjąć w trybie:
Jeśli interesujesz się zagadnieniami z zakresu budowy maszyn, nowych technologii, a w przyszłości chciałbyś zajmować się tworzeniem nowych rozwiązań technicznych, to kierunek studiów Mechanika i budowa maszyn w Warszawie może być dla ciebie ciekawą propozycją. W ofercie Politechniki Warszawskiej możemy znaleźć kilka specjalności, dzięki którym każdy ze studentów może znaleźć coś dla siebie. Są to m.in.:
Studiując na kierunku Mechanika i budowa maszyn w Warszawie, będziesz mieć szansę na zdobycie rozległej wiedzy z zakresu nauk ścisłych takich jak np. matematyka, fizyka czy technika, dzięki czemu będziesz mógł zajmować się tworzeniem projektów, a także obliczeniami, które pozwolą ci na wdrożenie nowych technologii w obrębie maszyn. Jako student dowiesz się m.in. jak eksploatować maszyny, dobierać materiały, a także jak je konfigurować, dzięki czemu w przyszłości będziesz mieć szansę na zostanie specjalistą w swojej dziedzinie. W trakcie studiów będziesz również realizować program z zakresu wybranej przez ciebie specjalności, co pozwoli ci na zdobycie interesującej cię wiedzy.
Przedmioty, jakie możemy znaleźć w programie studiów na kierunku Mechanika i budowa maszyn często uzależnione są od wybranej specjalności przez studenta. Niektóre z nich to m.in. inżynieria materiałowa, mechanika ogólne, matematyka, fizyka, wybrany język obcy, a także podstawy elektrotechniki. W programie zajęć przewidziano również godziny przeznaczone na praktyki zawodowe, które studenci mogą odbyć w wybranej przez siebie instytucji lub firmie.
Po ukończeniu studiów na kierunku Mechanika i budowa maszyn możesz podjąć zatrudnienie m.in. w biurach projektowych, ośrodkach badawczo-rozwojowych, centrach technologicznych lub w firmach IT. Należy także pamiętać, że miejsce pracy może być uzależnione od ukończonej specjalności przez absolwenta. Niektórzy z absolwentów decydują się również na otworzenie własnej działalności gospodarczej.
Studia na kierunku Mechanika i budowa maszyn będące propozycją Wydziału Inżynierii Mechanicznej Wojskowej Akademii Technicznej w Warszawie realizowane są w systemie dwustopniowym. Jako pierwsze są to trzyipółletnie studia I stopnia, które kończą się tytułem inżyniera, a następnie są to półtoraroczne studia II stopnia, kończące się tytułem magistra inżyniera.
W rekrutacji 2023/2024 studia możesz podjąć w trybie:
Mechanika i budowa maszyn jest świetną propozycją dla osób, które interesują się zagadnieniami z zakresu maszyn, technologii, a także nowych oprogramowań stosowanych w nowoczesnych sprzętach. Dlatego, jeśli nie masz problemów z przedmiotami ścisłymi, a w przyszłości chciałbyś pracować w przemyśle i zajmować się nowoczesnymi technologiami, to ten kierunek studiów w Warszawie może być właśnie dla ciebie. W ofercie Wojskowej Akademii Technicznej w Warszawie możemy znaleźć wiele specjalności, które zostały przygotowane z myślą o współczesnym rynku pracy i zainteresowaniach studentów, są to m.in.:
Wybierając studia techniczne na kierunku Mechanika i budowa maszyn w Warszawie, zdobędziesz szerokie wykształcenie z zakresu wybranej przez ciebie specjalności, a także prowadzenia przedsiębiorstwa, budowy maszyn i ich eksploatacji. Jako student dowiesz się, jak wykorzystywać poszczególne części, a także jak skonstruować maszynę i napisać do niej np. oprogramowanie. W trakcie studiów będziesz również uczęszczać na zajęcia z wybranego przez ciebie lektoratu z języka obcego.
W programie studiów na kierunku Mechanika i budowa maszyn poza przedmiotami specjalizacyjnymi możemy znaleźć wiele przedmiotów ogólnych, są to m.in. matematyka, fizyka, język obcy, energetyka, inżynieria materiałowa, logistyka, zarządzanie, także programowanie. Plan studiów przewiduje również godziny przeznaczone na zrealizowanie praktyk zawodowych.
Po ukończeniu studiów na kierunku Mechanika i budowa maszyn jako absolwent możesz podjąć zatrudnienie m.in. w jednostkach wojskowych, przedsiębiorstwach, firmach technologicznych, przemyśle, a także w jednostkach badawczych.