Terminy rekrutacji na studia Drzwi otwarte na uczelniach Terminy matury Terminy egzaminu ósmoklasisty
Psychologia konfliktu i przemocy to propozycja kształcenia, która kierowana jest do osób pragnących pozyskać dogłębną wiedzę na temat rozwiązywania konfliktów, zapobiegania konfliktom oraz mediacji. Przestrzeń poruszanych zagadnień wydaje się dość szeroka, bowiem złożona jest z tematów reprezentujących między innymi socjologię, pedagogikę oraz resocjalizację. Studenci Psychologii konfliktu i przemocy poznają mechanizmy występujące w relacji ofiara – sprawca, zasady i normy etyczne w zakresie pomocowym w sytuacji kryzysowej, formy komunikacji interpersonalnej w sytuacjach konfliktowych, jak również procedury stosowane w różnych sytuacjach konfliktowych.
Studenci Psychologii konfliktu i przemocy poruszają się po licznych zagadnieniach, w tym między innymi: portretu psychologicznego sprawcy przemocy, technik manipulacji psychologicznej, przemocy emocjonalnej oraz osobowościowych predyspozycji do stania się ofiarą. Ponadto, nabywają umiejętności w zakresie dokonywania obserwacji i interpretacji zjawisk społecznych, zagrożeń środowiskowych oraz interakcji społecznych, prowadzących do konfliktów, zachowań agresywnych oraz przemocy, rozróżniania rodzajów sytuacji konfliktowych i kryzysowych oraz przewidywania ich skutków, a także analizowania motywów i wzorów ludzkich zachowań oraz planowania strategii działań praktycznych w odniesieniu do różnych kontekstów sytuacyjnych oraz uwarunkowań środowiskowych.
Absolwenci Psychologii konfliktu i przemocy posiadają konkretną wiedzę i określone umiejętności, dzięki którym mogą pracować w poradniach zdrowia psychicznego, placówkach resocjalizacyjnych i socjalizacyjnych, systemie oświaty oraz organizacjach pozarządowych zajmujących się rozwiązywaniem konfliktów oraz zapobieganiem przemocy.