Kultura i praktyka tekstu: twórcze pisanie i edytorstwo

Kultura i praktyka tekstu: twórcze pisanie i edytorstwo

Studia na kierunku kultura i praktyka tekstu: twórcze pisanie i edytorstwo możesz podjąć na 1 uczelni publicznej w trybie stacjonarnym (dziennym)

Wyszukiwarka kierunków studiów: znaleziono ×

grupa kierunku
poziom studiów
forma studiów

Wyszukiwarka kierunków podyplomowych: znaleziono ×

grupa kierunku

Wyszukiwarka kierunków studiów: znaleziono ×

Filtrowanie
Województwo
Miejscowość
Status uczelni
Typ uczelni
Więcej filtrów
Poziom studiów
Forma studiów
Czas trwania
Uniwersytet Wrocławski

Uniwersytet Wrocławski

Kultura i praktyka tekstu: twórcze pisanie i edytorstwo stopień: (I) , czas trwania: 3 lata ,
forma: stacjonarne

Kultura i praktyka tekstu: twórcze pisanie i edytorstwo studia - kierunek studiów

Studia na kierunku kultura i praktyka tekstu: twórcze pisanie i edytorstwo to studia licencjackie, których program kształcenia zazwyczaj trwa 3 lata (studia I stopnia) i kończy się uzyskaniem dyplomu (licencjata).

Studia na kierunku kultura i praktyka tekstu: twórcze pisanie i edytorstwo
Rok akademicki 2024/2025
Forma studiów stacjonarne
Poziom studiów studia I stopnia
Czas trwania 3 lata (studia I stopnia)

Uczelnie

Studia na kierunku kultura i praktyka tekstu: twórcze pisanie i edytorstwo możesz podjąć na 1 uczelni publicznej w trybie stacjonarnym (dziennym) | kultura i praktyka tekstu: twórcze pisanie i edytorstwo - uczelnie >

Wymagania

W procesie rekrutacji na studia 2025/2026 na kierunku kultura i praktyka tekstu: twórcze pisanie i edytorstwo najczęściej wymagane przedmioty maturalne to: język obcy, język polski i dowolny przedmiot.

*Wymagania mogą się różnić w zależności od uczelni oraz trybu studiów (szczegółowe wymagania w dziale poniżej).

Jakie przedmioty zdawać na maturze?

Najczęściej wymagane przedmioty maturalne w procesie rekrutacyjnym na studia na kierunku kultura i praktyka tekstu: twórcze pisanie i edytorstwo:

  • język polski,
  • język obcy,
  • dowolny przedmiot.

*Wymagania mogą się różnić na poszczególnych uczelniach, dlatego koniecznie trzeba je sprawdzić na stronach rekrutacyjnych szkół wyższych.

 

szczegółowe wymagania na uczelniach

Kultura i praktyka tekstu: twórcze pisanie i edytorstwo - zasady rekrutacji

  • Terminy rekrutacji

  • Czas trwania

  • Przedmioty maturalne

  • Limity

  • Progi

Dalsza część artykułu pod reklamą

Wiedza, którą zdobędziesz, studiując kulturę i praktykę tekstu: twórcze pisanie i edytorstwo

Program studiów i przedmioty

Przykładowe przedmioty w programie studiów na kierunku kultura i praktyka tekstu - twórcze pisanie i edytorstwo: laboratorium poetyckie, nowoczesne i ponowoczesne teorie pisania, współczesna literatura polska, modernistyczne i postmodernistyczne przemiany prozy światowej, prawo autorskie i ochrona własności intelektualnej.

Czego nauczysz się w ramach studiów na kierunku Kultura i praktyka tekstu: twórcze pisanie i edytorstwo? Kierunek kształci nie tylko w zakresie wiedzy teoretycznej, ale także oferuje wiele godzin warsztatów oraz ćwiczeń edytorskich czy w zakresie technik dziennikarskich.

Dzięki temu będziesz lepiej przygotowany do podjęcia pracy po studiach. Co więcej zdobędziesz wiedzę o funkcjonowaniu tekstu w kulturze, a także będziesz orientować się w aktualnym stanie polskiej literatury, krytyki literackiej i publicystyki społeczno-kulturalnej, a nie będą obce Ci najważniejsze zjawiska z dziedziny teatru.

Dodatkowo będziesz przygotowany do rozwiązywania problemów towarzyszących edycji tekstów użytkowych, prasowych i literackich we wszystkich współczesnych mediach. Jedno jest pewne – dzięki takiej różnorodności nie będziesz narzekać na nudę!

 

Absolwent powinien posiadać wiedzę i umiejętności w zakresie:
  • interpretacji dzieł literackich z różnych epok, konwencji i kategorii estetycznych; pisania interpretacji recenzji oraz esejów literackich, stosowania metod interpretacji, lektury tekstu teoretycznoliterackiego; dialogicznego zestawiania różnych stanowisk, dotyczących określonego problemu teoretycznego, wyrażania własnego, uargumentowanego poglądu, wykorzystywania teoretycznej w badaniach historycznoliterackich, operowania tekstem literackim jako egzemplum zagadnienia teoretycznego,
  • interpretowania zjawisk kultury europejskiej w ujęciu historycznym i współczesnym; rozumienia miejsca i perspektyw rozwoju kultury europejskiej we współczesnym wiecie; interpretowania zjawisk rozwijającej się kultury masowej,
  • używania języka w mowie oraz piśmie, doskonalenia języka w sferze gramatycznej czy stylistyczne, wyszukiwania błędów w tekstach dziennikarskich, redagowania tekstów poprawnych, posługiwania się bogactwa środków artystycznych, posługiwania się polszczyzn, mylenia niezbędnego do dobrego mówienia i pisania,
  • postępowania zgodnego z wymogami i uprawnieniami o wykonywaniu zawodu, rozumienia podstawowych gatunków wypowiedzi dziennikarskiej, pozyskiwania oraz opracowywania informacji pod kątem wybranej formy wypowiedzi dziennikarskiej,
  • języka obcego na poziomie biegłości B2 Europejskiego Systemu Opisu Kształcenia Językowego Rady Europy oraz posiada umiejętności posługiwania się specjalistycznym językiem angielskim z zakresu kierunku kształcenia.

Dalsza część artykułu pod reklamą

Jak wyglądają studia na kierunku kultura i praktyka tekstu: twórcze pisanie i edytorstwo?

 

1. Typ i tryb studiów

Kierunek kultura i praktyka tekstu: twórcze pisanie i edytorstwo jest obecnie dostępny tylko w trybie stacjonarnym. W praktyce oznacza to, że zajęcia będą odbywać się od poniedziałku do piątku. Taka opcja kształcenia będzie idealnym wyborem dla osób, które mogą w pełni poświęcić się nauce i zdobywaniu wykształcenia.

 

Studia na kierunku kultura i praktyka tekstu: twórcze pisanie i edytorstwo możemy podzielić na:

1. Poziom:

 

2. Forma:

 

Program nauczania na powyższych studiach będzie oscylował głównie wokół nauk humanistycznych.

 

2. Program studiów i przedmioty

W czasie studiów na powyższym kierunku, zdobędziesz wszechstronną wiedzę z zakresu językoznawstwa, literaturoznawstwa oraz nauk kulturowych. Ponadto będziesz miał okazję poznać najwybitniejsze dzieła zarówno z kanonu literatury polskiej, jak i światowej. W planie zajęć znajdzie się wiele interesujących przedmiotów powiązanych z tym obszarem tematycznym, między innymi takich jak:

  • Film i teatr
  • Współczesne edytorstwo książki
  • Redakcja tekstu
  • Twórcze pisanie

 

3. Nabywane umiejętności

Osoby, które aplikują na kierunek kultura i praktyka tekstu: twórcze pisanie i edytorstwo rozwiną kompetencje z zakresu nauk filologicznych i humanistycznych. W czasie licznych warsztatów poznasz techniki wykorzystywane w edycji oraz redakcji różnego rodzaju tekstów.

Ponadto nauczysz się twórczego pisania tekstów artystycznych i krytycznych, co z powodzeniem wykorzystasz w swojej przyszłej pracy zawodowej. Integralną część studiów będą stanowić praktyki zawodowe, dzięki którym zdobędziesz niezwykle ważne, doświadczenie zawodowe.

 

4. Dla kogo ten kierunek

Masz lekkie pióro i chciałbyś przełożyć ten talent na ciekawy zawód, który umożliwi Ci rozwój Twoich zainteresowań? Interesujesz się literaturą i chciałbyś mieć wpływ na jej końcowy wygląd, między innymi dzięki umiejętności edytowania tekstów?

Jeżeli tak to Kultura i praktyka tekstu: twórcze pisanie i edytorstwo będzie dla Ciebie świetnym kierunkiem łączącym pasję z edukacją oraz przyszłą pracą!

 

5. Gdzie studiować kulturę i praktykę tekstu: twórcze pisanie i edytorstwo

Popularne uczelnie na których można studiować kierunek kultura i praktyka tekstu: twórcze pisanie i edytorstwo:

Dalsza część artykułu pod reklamą

Ile trwają studia i jaki tytuł uzyskasz?

Studia na kierunku kultura i praktyka tekstu: twórcze pisanie i edytorstwo trwają 3 lata (studia I stopnia).

Studia pierwszego stopnia na kierunku kultura i praktyka tekstu: twórcze pisanie i edytorstwo będą trwały trzy lata, czyli sześć semestrów. Po tym czasie uzyskasz tytuł licencjata.

Dalsza część artykułu pod reklamą

Jaka praca, czyli gdzie będziesz pracował po kierunku kultura i praktyka tekstu: twórcze pisanie i edytorstwo

Praca po studiach

Gdzie znajdziesz zatrudnienie jako absolwent kierunku Kultura i praktyka tekstu: twórcze pisanie i edytorstwo? Będziesz mógł pracować w instytucjach kulturalnych i społecznych: w redakcjach czasopism, wydawnictwach i mediach, agencjach informacyjnych i reklamowych, urzędach administracji państwowej.

Jak widzisz możliwości jest naprawdę dużo, jeżeli zatem widzisz siebie w jednym z powyższych zawodów to Kultura i praktyka tekstu: twórcze pisanie i edytorstwo może być świetnym kierunkiem dla Ciebie!

 

Absolwent kierunku kultura i praktyka tekstu: twórcze pisanie i edytorstwo znajdzie zatrudnienie w/jako:
  • edytor tekstów,
  • dziennikarz prasowy lub telewizyjny,
  • pracownik redakcji czasopism,
  • pracownik instytucji kulturalnych,
  • pracownik administracji państwowej.

Dalsza część artykułu pod reklamą

Poziom i forma studiów

Sprawdź w jakiej formie możesz studiować na poszczególnych uczelniach:

Kultura i praktyka tekstu: twórcze pisanie i edytorstwo studia stacjonarne

Sprawdź na jakim poziomie znajdziesz studia na poszczególnych uczelniach:

Kultura i praktyka tekstu: twórcze pisanie i edytorstwo studia I stopnia

Dalsza część artykułu pod reklamą

Zobacz inne kierunki humanistyczne

Filtrowanie
Województwo
Poziom studiów

Dalsza część artykułu pod reklamą

Zobacz inne kierunki humanistyczne - podyplomowe

Filtrowanie
Województwo
Poziom studiów

Dalsza część artykułu pod reklamą

Miasta, które oferują studia na kierunku Kultura i praktyka tekstu: twórcze pisanie i edytorstwo

Dalsza część artykułu pod reklamą

Teraz najważniejsze

kalkulator maturalny

matura 2025

arkusze maturalne

wyniki matur 2024

rekrutacja na studia

studia

kierunki studiów

studia podyplomowe

 

Ciekawe

 


gdzie studiować

 

 

Komentarze (0)