Terminy rekrutacji na studia Drzwi otwarte na uczelniach Terminy matury Terminy egzaminu ósmoklasisty
Pedagogika szkolna z diagnozą i terapią pedagogiczną to propozycja kształcenia, którą powinny zainteresować się osoby planujące podjąć pracę w charakterze pedagoga szkolnego oraz terapeuty pedagogicznego. Studia pozwalają zdobyć wiedzę interdyscyplinarną, czyli złożoną z licznych zagadnień, jak również liczne umiejętności, niezbędne do prowadzenia efektywnych działań z obszaru pedagogiki szkolnej, diagnozy i terapii pedagogicznej.
Realizowane w toku kształcenia zajęcia poświęcone są między innymi: terapii pedagogicznej i wspieraniu rozwoju dziecka, terapii pedagogicznej w zakresie korekcji zachowania uczniów, psychologii klinicznej, polityce oświatowej, jak również zagadnieniom prawa oświatowego. Co ważne, osoby wybierające tę ścieżkę studiowania nabywają umiejętności w zakresie: rozpoznawania potrzeb rozwojowych dzieci i młodzieży, diagnozowania oraz monitorowania i oceniania rozwoju uczniów, a także przebiegu procesu kształcenia, jak również konstruowania dokumentów wymaganych w przebiegu procesu diagnozy i terapii pedagogicznej. Ponadto, uczą się jak prowadzić pracę terapeutyczną, a także konstruować i wdrażać autorskie programy nauczania, wychowania i terapii pedagogicznej.
Co po studiach? Jak może wyglądać droga zawodowa po ukończeniu nauki? Absolwenci Pedagogiki szkolnej z diagnozą i terapią pedagogiczną przygotowani są do podjęcia pracy między innymi w: szkołach, poradniach psychologiczno- pedagogicznych, placówkach edukacyjnych oraz opiekuńczo- wychowawczych, instytucjach pełniących nadzór nad funkcjonowaniem szkolnictwa, ośrodkach terapeutycznych i socjoterapeutycznych, ośrodkach wychowawczych, a także w jednostkach prowadzących badania praktyczne nad funkcjonowaniem systemu oświaty.