Terminy rekrutacji na studia Drzwi otwarte na uczelniach Terminy matury Terminy egzaminu ósmoklasisty
Pedagogika resocjalizacyjna i penitencjarna to propozycja kształcenia, której bogaty program złożony jest z zagadnień reprezentujących pedagogikę, psychologię, socjologię oraz antropologię. Szczególny nacisk w procesie nauczania położony jest na rozwijanie umiejętności, w tym między innymi rozpoznawania potencjalnych zagrożeń socjalizacji jednostki i grup, prowadzących do zachowania niezgodnego z obowiązującymi normami prawnymi i wartościami społecznymi.
W toku kształcenia studenci zaznajamiają się między innymi z: europejskimi systemami resocjalizacji, aksjologicznymi i prawnymi podstawami resocjalizacji, kryminologią, wiktymologią, psychologią sądową i penitencjarną, readaptacją społeczną, zasadami zarządzania instytucją wychowawczą i resocjalizacyjną, profilaktyką uzależnień oraz zachowań nieprawidłowych i przestępczych. Nabywają umiejętności w zakresie: konstruowania programów resocjalizacyjnych, badania przyczyn i mechanizmów zaburzeń w przystosowaniu społecznym, tworzenia programów profilaktycznych i terapeutycznych, a także prowadzenia zajęć, posiadających walory wychowawcze, profilaktyczne lub resocjalizacyjne.
Co po studiach? Absolwenci Pedagogiki resocjalizacyjnej i penitencjarnej przygotowani są do pracy w: świetlicach socjoterapeutycznych, poradniach psychologiczno- pedagogicznych, domach dziecka, schroniskach dla nieletnich, ośrodkach adopcyjno- opiekuńczych, ośrodkach prowadzących warsztaty terapii zajęciowej, zakładach poprawczych, zakładach karnych.