Terminy rekrutacji na studia Drzwi otwarte na uczelniach Terminy matury Terminy egzaminu ósmoklasisty
Pedagogika szkolna i opiekuńczo- wychowawcza to propozycja kształcenia, dzięki której można pozyskać wiedzę, umiejętności oraz kompetencje społeczne, które razem stanowią solidną i praktyczną podstawę do pracy z dzieckiem i rodziną w szkole oraz w środowisku pozaszkolnym. W toku studiów studenci poznają filozoficzne oraz psychologiczne i społeczne koncepcje człowieka, współczesne problemy społeczne oraz dylematy cywilizacyjne, różne środowiska wychowawcze, jak również metody pracy w instytucjach oświatowych i opiekuńczo- wychowawczych. Ponadto, zaznajamiają się z zagadnieniami z zakresu praw dziecka i praw osoby z niepełnosprawnościami, sposobami projektowania i prowadzenia działań diagnostycznych w praktyce pedagogicznej, podstawami prawnymi systemu oświaty czy procesami komunikowania.
Studenci Pedagogiki szkolnej i opiekuńczo- wychowawczej nabywają umiejętności w zakresie obserwacji i interpretacji sytuacji i zjawisk społecznych, projektowania i prowadzenia badań pedagogicznych, animowania rozwoju uczestników procesów pedagogicznych, planowania i organizowania pracy indywidualnej i zespołowej, dobierania i dostosowywania do potrzeb środków i metod pracy, projektowania i realizowania programów wychowawczo- profilaktycznych.
A jak może wyglądać przyszłość zawodowa absolwentów tej ścieżki kształcenia? Absolwenci Pedagogiki szkolnej i opiekuńczo- wychowawczej przygotowani są do pracy w szkołach podstawowych, żłobkach, ośrodkach szkolno- wychowawczych, placówkach opiekuńczo- wychowawczych, środowiskowych domach opieki nad dzieckiem, klubach środowiskowych, instytucjach wychowania pozaszkolnego oraz instytucjach pomocy i opieki oraz profilaktyki społecznej.