Terminy rekrutacji na studia Drzwi otwarte na uczelniach Terminy matury Terminy egzaminu ósmoklasisty
Opiekuńczo- wychowawcza z pedagogiką rodziny to propozycja kształcenia, która pozwala studentom pozyskać wiedzę, umiejętności oraz kompetencje społeczne, dzięki którym możliwe jest realizowanie zadań opiekuńczo- wychowawczych oraz zadań związanych z szeroko rozumianą pracą z rodziną. Studia nastawione są na dogłębne poznanie zadań związanych ze wspomaganiem rodziny, podejmowaniem działań prewencyjnych oraz interwencyjnych w sytuacji zagrożenia bezpieczeństwa dzieci i rodzin, jak również monitorowaniem funkcjonowania rodziny po zakończeniu pracy.
Realizowane w toku studiów zajęcia poświęcone są między innymi: diagnozie rodziny, opiece i wychowaniu w różnych fazach życia, diagnozie i terapii zaburzeń, funkcjonowaniu głównych instytucji opieki oraz wychowania i pomocy rodzinie. Nabywają umiejętności w zakresie: dokonywania diagnozy, podejmowania czynności opiekuńczych i wychowawczych w środowisku szkolnym i rodzinnym, planowania oraz organizowania i wykonywania czynności opiekuńczych i wychowawczych, a także udzielania pomocy w rozwiązywaniu problemów indywidualnych i problemów rodziny.
Co po studiach? Jak może wyglądać droga zawodowa po ukończeniu nauki? Absolwenci omawianej ścieżki kształcenia wyróżniają się wiedzą, umiejętnościami oraz kompetencjami społecznymi, dzięki którym mogą pracować w: miejskich i gminnych ośrodkach pomocy rodzinie, powiatowych centrach pomocy rodzinie, ośrodkach wychowawczych, ośrodkach adopcyjnych i preadopcyjnych, ośrodkach interwencyjnych, poradniach rodzinnych, poradniach psychologiczno- pedagogicznych, placówkach opiekuńczo- wychowawczych czy szkołach.