Terminy rekrutacji na studia Drzwi otwarte na uczelniach Terminy matury Terminy egzaminu ósmoklasisty
Edukacja obywatelska i bezpieczeństwo publiczne to propozycja kształcenia, która wprowadza studentów w przestrzeń zagadnień związanych z funkcjonowaniem struktur bezpieczeństwa państwa i bezpieczeństwa narodowego oraz strategiami bezpieczeństwa realizowanymi w krajach Unii Europejskiej. Studia pozwalają zapoznać się między innymi z: teoriami demokracji, prawami człowieka czy współczesnymi systemami politycznymi.
Edukacja obywatelska i bezpieczeństwo publiczne to ścieżka studiowania, a zatem jest elementem znacznie większej całości. Podstawą procesu kształcenia jest pozyskanie podstawowej wiedzy ogólnopedagogicznej, historyczno- filozoficznej, socjologicznej oraz psychologicznej, umożliwiającej poznanie i zrozumienie społeczno- kulturowego kontekstu organizacji i przebiegu procesów edukacji i wychowania. Posiadając taką wiedzę znacznie łatwiej przejść do treści wynikających z założeń omawianej propozycji. W zestawie tych treści wymienić można między innymi: funkcjonowanie demokracji przedstawicielskiej, demokrację liberalną, prawne podstawy bezpieczeństwa publicznego, teoretyczne aspekty bezpieczeństwa międzynarodowego i wewnętrznego, współczesne konflikty społeczne i militarne, rodzaje zagrożeń społeczności lokalnych czy zasady zarządzania bezpieczeństwem na poziomie lokalnym.
Co po studiach? Jak może wyglądać droga zawodowa po ukończeniu nauki? Absolwenci Edukacji obywatelskiej i bezpieczeństwa publicznego mogą znaleźć zatrudnienie w: administracji rządowej i samorządowej, służbach mundurowych, placówkach oświatowych, centrach zarządzania kryzysowego, organizacjach pozarządowych czy instytucjach współpracujących z Unią Europejską.