Oceanografia
Gdańsk, Gdynia, Sopot
Pokaż
Studia na kierunku Oceanografia to studia licencjackie, których program kształcenia zazwyczaj trwa 3 lata (studia I stopnia) lub 2 lata (studia II stopnia) i kończy się uzyskaniem dyplomu (licencjata lub magistra).
Studia na kierunku oceanografia | |
---|---|
Rok akademicki | 2024/2025 |
Forma studiów | stacjonarne |
Poziom studiów | studia I i II stopnia |
Czas trwania | 3 lata (studia I stopnia), 2 lata (studia II stopnia) |
Uczelnie
Studia na kierunku oceanografia możesz podjąć na 2 uczelniach publicznych w trybie stacjonarnym (dziennym) | oceanografia - uczelnie >
W procesie rekrutacji na studia 2024/2025 na kierunku Oceanografia najczęściej wymagane przedmioty maturalne to: biologia, fizyka, chemia, fizyka i astronomia, geografia, informatyka, matematyka, język obcy.
*Wymagania mogą się różnić w zależności od uczelni oraz trybu studiów (szczegółowe wymagania w dziale poniżej).
Najczęściej wymagane przedmioty maturalne w procesie rekrutacyjnym na studia na kierunku oceanografia:
*Wymagania mogą się różnić na poszczególnych uczelniach, dlatego koniecznie trzeba je sprawdzić na stronach rekrutacyjnych szkół wyższych.
szczegółowe wymagania na uczelniach
Terminy rekrutacji
Czas trwania
Przedmioty maturalne
Limity
Progi
Dalsza część artykułu pod reklamą
Program studiów i przedmioty
Przykładowe przedmioty w programie studiów na kierunku oceanografia: matematyka dla oceanografów, podstawy chemii środowiska morskiego, geologia fizyczna, technologia informacyjna.
Oceanografia jest bowiem interdyscyplinarną nauką, znajdującą się na pograniczu biologii, geofizyki, fizyki, meteorologii i zajmuje się badaniem zjawisk oraz wszelakich procesów, które zachodzą w oceanach.
Jako student tego kierunku posiądziesz wiedzę z działów oceanografii takich jak biologia morza, oceanografia chemiczna, geologia morza i oceanografia fizyczna. Będziesz miał również możliwość wybrania jednej z trzech specjalności na tym kierunku – geologia morza, oceanografia fizyczna i oceanografia biologiczna.
Jako student tego kierunku będziesz mógł wpisać sobie w plan zajęć przedmioty takie jak język łaciński, biologia dla oceanografów, matematyka dla oceanografów, fizyka dla oceanografów, chemia dla oceanografów, geologia fizyczna, technologia informacyjna, hydrobiologia, hydrochemia, statystyka dla oceanografów, fizyka morza, ekologia, podstawy biochemii, sedymentologia morska, teledetekcja środowiska morskiego, różnorodność biologiczna w morzach i podobne.
Dużym atutem tych studiów jest możliwość praktycznego wyćwiczenia wiedzy zdobytej na wykładach poprzez zajęcia specjalistyczne w morzu i praktyki zawodowe.
Dalsza część artykułu pod reklamą
Kierunek oceanografia można realizować tylko w trybie stacjonarnym. Studenci, którzy zdecydują się na studia stacjonarne będą zobowiązani do codziennego uczestnictwa w zajęciach akademickich.
Studia na kierunku Oceanografia możemy podzielić na:
1. Poziom:
2. Forma:
Tematyka zajęć na powyższych studiach będzie oscylować głównie wokół nauk humanistycznych.
W czasie studiów na powyższym kierunku zdobędziesz wszechstronną wiedzę z zakresu nauk geograficznych, biologicznych oraz ścisłych. W planie zajęć znajdzie się wiele ciekawych i zarazem rozwijających przedmiotów powiązanych z powyższą tematyką, między innymi takich jak:
Program kształcenia zakłada także realizacje obieralnych bloków specjalizacyjnych, których aktualną ofertę znajdziesz na oficjalnych stronach internetowych, wybranych uczelni wyższych.
Jako student kierunku oceanografia wykształcisz szereg cennych umiejętności praktycznych, które z powodzeniem wykorzystasz w swojej przyszłej pracy zawodowej. Przede wszystkim nauczysz się podstaw systemu GIS.
Studenci poznają także techniki i narzędzia laboratoryjne, a także nauczą się obsługi specjalistycznej aparatury badawczej. Integralną część studiów będą stanowić praktyki, dzięki którym zyskasz niezwykle istotne doświadczenie zawodowe.
Ocean dla starożytnych Greków i Rzymian był mityczną rzeką oblewającą nasz świat. Dzięki naukowcom, podróżnikom i badaczom oraz rozlicznym ekspedycjom, dziś wiemy, że oceany nie są jedną wielką rzeką, a wielką częścią hydrosfery ziemskiej, która jest wypełniona słoną wodą, a ta z kolei pokrywa ¾ powierzchni Ziemi (70,8%).
W zależności od klasyfikacji - wyróżnia się jeden, trzy, cztery lub pięć oceanów: Wszechocean (jako jeden) i Ocean Spokojny, Atlantycki, Indyjski, Akrtyczny oraz Południowy. Jest to zatem ogromny zbiór wód okalających wszystkie lądy, a jego charakterystyczną cechą jest wielka różnorodność.
Była ona badana przez setki lat, ale zapotrzebowanie na specjalistów w tej dziedzinie wciąż istnieje i wzrasta. Jeśli Twoje zainteresowania są ukierunkowane na to ramię nauki i przemysłu, powinieneś rozważyć studia na kierunku oceanografia.
5. Gdzie studiować Oceanografię
Popularne uczelnie na których można studiować kierunek Oceanografia:
Dalsza część artykułu pod reklamą
Studia na kierunku Oceanografia trwają 3 lata (studia I stopnia) lub 2 lata (studia II stopnia).
Studia pierwszego stopnia na kierunku oceanografia będą trwały sześć lub osiem semestrów i zakończą się nadaniem tytuł licencjata. Natomiast na studia drugiego stopnia poświęcisz cztery semestry. Po tym czasie zdobędziesz tytuł magistra.
Dalsza część artykułu pod reklamą
Dalsza część artykułu pod reklamą
Sprawdź w jakiej formie możesz studiować na poszczególnych uczelniach:
Sprawdź na jakim poziomie znajdziesz studia na poszczególnych uczelniach:
Dalsza część artykułu pod reklamą
Dalsza część artykułu pod reklamą
Dalsza część artykułu pod reklamą
Dalsza część artykułu pod reklamą
Miasta, które oferują studia na kierunku Oceanografia
Dalsza część artykułu pod reklamą
Teraz najważniejsze |
Ciekawe
|
|
gdzie studiować |
|
|
Nadchodzące wydarzenia
W tym roku duże zainteresowanie studiowaniem Oceanografii. Do tej pory zarejestrowało się prawie 300 osób (limit miejsc to 100) a próg punktowy to 95 punktów i ciągle rośnie.
Zastanawiam się nad tym kierunkiem studiów, wydają się być bardzo ciekawe, ale jedyne opinie jakie znalazłam w internecie były sprzed paru lat i nie należały do pozytywnych. Mam przez to bardzo dużo watpliwości i byłabym bardzo wdzięczna, gdyby ktoś, kto aktualnie studiuje oceanografię bądź ukończył ją niedawno opowiedział trochę jak to rzeczywiście wygląda, szczególnie interesowałaby mnie specjalność biologiczna Osoby, które nie rozszerzały np. fizyki w liceum dają radę wyrównać poziom na pierwszym roku? Jak jest z zajęciami praktycznymi i w terenie? Są organizowane "od święta", a studia to sama teoria, czy jest szansa na popracowanie w laboratorium czy na statku? Jest problem ze znalezieniem czasu na dorabianie? Jaki jest stosunek wykładowców do studentów? Widziałam, że w planie są też zajęcia po angielsku, czy dobrze przygotowałyby one np. do zrobienia magisterki bądź pracy poza krajem? I jakie są realne perspektywy po ich ukończeniu, jak jest z pracą i zarobkami w Polsce i za granicą?
podpinam się do pytań
Ok. I use translate and will be good ok?
i am from Italy hello. Can you help me translate? /rardor
Hello. And Bye.