Terminy rekrutacji na studia Drzwi otwarte na uczelniach Terminy matury Terminy egzaminu ósmoklasisty
Pedagogika opiekuńczo- wychowawcza i profilaktyka to propozycja kształcenia, która adresowana jest do osób zainteresowanych zdobyciem wiedzy, umiejętności i kompetencji społecznych niezbędnych do pracy z ludźmi w różnych środowiskach społecznych, edukacyjnych, wychowawczych i opiekuńczych. W toku nauki studenci zaznajamiają się między innymi z: diagnostyką pedagogiczną, arteterapią, metodami pracy z dzieckiem w rodzinie problemowej, teoriami i metodami pracy socjalnej czy zagadnieniami z obszaru psychologii klinicznej.
Pedagogika opiekuńczo- wychowawcza i profilaktyka jest ścieżką kształcenia, która przygotowuje do pracy z podopiecznym w jego środowisku. Oznacza to, że studenci muszą pozyskać umiejętności w zakresie: sporządzania diagnozy pedagogicznej, planowania oddziaływań wychowawczych, opiekuńczych i korekcyjnych czy prowadzenia zajęć warsztatowych i terapeutycznych.
Jak może wyglądać droga zawodowa po ukończeniu nauki? Absolwenci Pedagogiki opiekuńczo- wychowawczej i profilaktyki mogą znaleźć zatrudnienie w szkołach i świetlicach szkolnych, domach i ośrodkach pomocy społecznej, placówkach opiekuńczo- wychowawczych, domach dziecka, pogotowiu opiekuńczym, świetlicach środowiskowych i terapeutycznych, ośrodkach szkolno- wychowawczych, regionalnych ośrodkach polityki społecznej, ośrodkach interwencji kryzysowej, fundacjach i stowarzyszeniach działających na rzecz pomocy potrzebującym.