Papiernictwo i poligrafia

Papiernictwo i poligrafia

Studia na kierunku papiernictwo i poligrafia możesz podjąć na 2 uczelniach publicznych w trybie stacjonarnym (dziennym) oraz niestacjonarnym

Wyszukiwarka kierunków studiów: znaleziono ×

grupa kierunku
poziom studiów
forma studiów

Wyszukiwarka kierunków podyplomowych: znaleziono ×

grupa kierunku

Wyszukiwarka kierunków studiów: znaleziono ×

Filtrowanie
Województwo
Miejscowość
Status uczelni
Typ uczelni
Więcej filtrów
Poziom studiów
Forma studiów
Czas trwania
Politechnika Łódzka

Politechnika Łódzka

Papiernictwo i poligrafia stopień: (I)  (II), czas trwania: 3,5 roku • 1,5 roku
forma: stacjonarne, niestacjonarne
Politechnika Warszawska

Politechnika Warszawska

Papiernictwo i poligrafia stopień: (I)  (II), czas trwania: 3,5 roku • 1,5 roku
forma: stacjonarne

Papiernictwo i poligrafia studia - kierunek studiów

Studia na kierunku Papiernictwo i poligrafia to studia inżynierskie lub magisterskie, których program kształcenia zazwyczaj trwa od 3,5 do 4 lat (studia I stopnia) lub od 1,5 do 2 lat (studia II stopnia) i kończy się uzyskaniem dyplomu (inżyniera lub magistra inżyniera).

Studia na kierunku papiernictwo i poligrafia
Rok akademicki 2024/2025
Forma studiów stacjonarne, niestacjonarne
Poziom studiów studia I i II stopnia
Czas trwania 3,5 roku (studia I stopnia), 1,5 roku (studia II stopnia)

Terminy rekrutacji

Rekrutacja na uczelnie, które prowadzą studia na kierunku papiernictwo i poligrafia rozpocznie się 3 czerwca 2024 r. i potrwa do 16 września 2024 r. | papiernictwo i poligrafia - terminy rekrutacji >

Uczelnie

Studia na kierunku papiernictwo i poligrafia możesz podjąć na 2 uczelniach publicznych w trybie stacjonarnym (dziennym) oraz niestacjonarnym | papiernictwo i poligrafia - uczelnie >

Specjalności

Współczesne studia z papiernictwa i poligrafii charakteryzują się tym, że bardzo często studenci tego kierunku otrzymują wybór specjalności i ścieżek kształcenia.

Popularne specjalności na kierunku papiernictwo i poligrafia: grafika komputerowa i technologie cyfrowe poligrafii, maszyny i urządzenia papiernicze, przetwórcze i poligraficzne, technologia papiernictwa i poligrafii, technologie poligrafii i produkcji opakowań.

 
Wymagania

W procesie rekrutacji na studia 2024/2025 na kierunku Papiernictwo i poligrafia najczęściej wymagane przedmioty maturalne to: chemia, biologia, fizyka, geografia, informatyka, matematyka, język obcy, język polski.

*Wymagania mogą się różnić w zależności od uczelni oraz trybu studiów (szczegółowe wymagania w dziale poniżej).

Jakie przedmioty zdawać na maturze?

Najczęściej wymagane przedmioty maturalne w procesie rekrutacyjnym na studia na kierunku papiernictwo i poligrafia:

  • biologia,
  • chemia,
  • fizyka,
  • geografia,
  • informatyka,
  • język obcy,
  • język polski,
  • matematyka.

*Wymagania mogą się różnić na poszczególnych uczelniach, dlatego koniecznie trzeba je sprawdzić na stronach rekrutacyjnych szkół wyższych.

szczegółowe wymagania na uczelniach

Papiernictwo i poligrafia - zasady rekrutacji

  • Terminy rekrutacji

  • Czas trwania

  • Przedmioty maturalne

  • Limity

  • Progi

  • Ceny

Wiedza, którą zdobędziesz, studiując papiernictwo i poligrafię

Program studiów i przedmioty

Przykładowe przedmioty w programie studiów na kierunku papiernictwo i poligrafia: chemia, fizyka, matematyka, mechanika, mertologia mas włóknistych.

Czego nauczysz się w ramach studiów na kierunku papiernictwo i poligrafia? Studia kształcą w zakresie technologii papiernictwa i poligrafii oraz maszyn papierniczych i poligraficznych. Oznacza to zajęcia z takich dziedzin nauki jak matematyka, informatyka, fizyka oraz grafika inżynierska lub ekonomii.

Co więcej, nabędziesz umiejętność posługiwania się nowoczesnymi technikami komputerowymi w dziedzinie przetwarzania informacji obrazowej i tekstowej.

Studia kładą także nacisk na przedmioty dodatkowe z zakresu nauk humanistycznych uwzględniających rozwój cech personalnych oraz nauki zarządzania przedsiębiorstwem. Pozwoli Ci to na rozwiązywanie problemów nie tylko technicznych, ale także tych dotyczących współpracy z pracownikami.

 

Absolwent powinien posiadać wiedzę i umiejętności w zakresie:
  • opisu matematycznego zjawisk i procesów fizycznych i chemicznych; posługiwania si metodami matematycznymi w rozwiązywaniu podstawowych problemów technicznych; abstrakcyjnego rozwiązywania problemów z zakresu fizyki,
  • czytania dokumentacji technicznej, wykonywania rysunków odtworzeniowych uszkodzonych czci maszyn i urządzeń posługiwania się programami wspomagającymi projektowanie,
  • gromadzenia, przesyłania i przetwarzania informacji, tworzenia algorytmów; korzystania z oprogramowania użytkowego, rozumienia zasad tworzenia programów komputerowych oraz działania systemów przesyłania danych,
  • rozumienia zasad działalności gospodarczej oraz zarządzania projektem i finansami firmy; ekonomicznego mylenia o przedsięwzięciach 4 technicznych, ilościowego ujęcia analizowanych zjawisk gospodarczych; podejmowania decyzji managerskich, analizy ekonomicznej projektów inwestycyjnych, prowadzenia rachunku kosztów w przedsiębiorstwie i oceny rentowności przedsiębiorstwa, stosowania prawa pracy, kierowania się zasadami etyki zawodowej,
  • języka obcego na poziomie biegłości B2 Europejskiego Systemu Opisu Kształcenia Językowego Rady Europy oraz umiejętności posługiwania się specjalistycznym językiem angielskim z zakresu kierunku kształcenia.

JAK WYGLĄDAJĄ STUDIA NA KIERUNKU PAPIERNICTWO I POLIGRAFIA

 

1. Tryb i typ studiów

Studia na kierunku Papiernictwo i poligrafia możemy podzielić na:

1. Poziom:

 

2. Forma:

 

Studia stacjonarne tzw. dzienne realizowane są bezpłatnie (w uczelniach publicznych), a program kształcenia realizowany jest od poniedziałku do piątku w siedzibie uczelni.

Studia niestacjonarne w trybie zaocznym odbywają się zazwyczaj w weekendy od piątku/soboty do niedzieli, z kolei studia niestacjonarne w trybie wieczorowym (one czasami tylko z nazwy są wieczorowe, ale w praktyce zajęcia odbywają się przez cały dzień) realizowane są od poniedziałku do piątku.

Zanim wybierzesz jednak studia niestacjonarne, pamiętaj, że wiążą się one z uiszczaniem opłat za czesne, oraz przed rekrutacją sprawdź w jakiej formie realizowane są studia zaocznej czy wieczorowej.

 

2. Dla kogo ten kierunek

Szukasz ciekawego interdyscyplinarnego kierunku studiów w zakresie papiernictwa i poligrafii, którego program jest ukierunkowany na potrzeby przemysłu, między innymi poprzez wprowadzenie bloku przedmiotów zwanych zawodowymi?

Jeżeli zatem chcesz dowiedzieć się więcej o poligrafii materiałów oraz metodach ich badania to papiernictwo i poligrafia jest kierunkiem, który na pewno warto wziąć pod uwagę podczas wyboru Twojej przyszłej kariery.

Dlaczego? Przeczytaj poniższy opis, aby dowiedzieć się więcej o kierunku, jak i możliwościach znalezienia pracy.

 

3. Gdzie studiować Papiernictwo i poligrafię

Popularne uczelnie na których można studiować kierunek Papiernictwo i poligrafia:

 

Jaka praca, czyli gdzie będziesz pracował po kierunku papiernictwo i poligrafia

Praca po studiach
Gdzie znajdziesz zatrudnienie jako absolwent kierunku papiernictwo i poligrafia? Przemysł papierniczy oraz poligraficzny to jedne z największych branż na świecie.
Także w Polsce są to gałęzie gospodarki, które prężnie się rozwijają i zapewniają wiele miejsc pracy. Firm poligraficznych jest około ośmiuset, co daje możliwość zatrudnienia w jednej z nich lub w przemyśle papierniczym czy biurach projektowych.
Dodatkowo będziesz mógł pracować w laboratoriach branżowych, administracji czy szkolnictwie – po ukończeniu specjalności nauczycielskiej (zgodnie ze standardami kształcenia przygotowującego do wykonywania zawodu nauczyciela).
Jeżeli zatem widzisz siebie w jednej z powyższych profesji to papiernictwo i poligrafia może być świetnym początkiem Twojej przyszłej kariery zawodowej w tej dziedzinie!
 
Absolwent kierunku papiernictwo i poligrafia znajdzie zatrudnienie w/jako:
  • pracownik biura projektowego,
  • pracownik administracji państwowej,
  • pracownik firmy poligraficznej,
  • pracownik firmy papierniczej,
  • pracownik laboratorium.

Poziom i forma studiów

Sprawdź w jakiej formie możesz studiować na poszczególnych uczelniach:

Papiernictwo i poligrafia studia niestacjonarne

Papiernictwo i poligrafia studia stacjonarne

Sprawdź na jakim poziomie znajdziesz studia na poszczególnych uczelniach:

Papiernictwo i poligrafia studia I stopnia

Papiernictwo i poligrafia studia II stopnia

Specjalności / ścieżki kształcenia na kierunku papiernictwo i poligrafia

Filtrowanie
Województwo
Miasto
Poziom studiów
Forma studiów

Zobacz inne kierunki inżynierskie i techniczne

Filtrowanie
Województwo
Poziom studiów

Zobacz inne kierunki inżynierskie i techniczne - podyplomowe

Filtrowanie
Województwo
Poziom studiów

Miasta, które oferują studia na kierunku Papiernictwo i poligrafia

Teraz najważniejsze

kalkulator maturalny

matura 2024

arkusze maturalne

wyniki matur 2024

rekrutacja na studia

studia

kierunki studiów

studia podyplomowe

 

Ciekawe

 


gdzie studiować

 

 

Nadchodzące wydarzenia

Komentarze (1)

jan odpowiedz

hehe lol Xd