1. Typ i tryb studiów
Kierunek relacje międzykulturowe jest dostępny tylko w trybie stacjonarnym. W praktyce oznacza to, że zajęcia będą odbywać się od poniedziałku do piątku, co będzie idealnym rozwiązaniem dla osób, które mogą sobie pozwolić na pełne poświęcenie się nauce i zdobywaniu wykształcenia.
Studia na kierunku Relacje międzykulturowe możemy podzielić na:
1. Poziom:
2. Forma:
Tematyka zajęć na powyższych studiach będzie oscylować wokół nauk humanistycznych i społecznych.
2. Program studiów i przedmioty
Program nauczania na kierunku relacje międzykulturowe będzie miał wymiar interdyscyplinarny, dzięki czemu zdobędziesz wszechstronną wiedzę z zakresu nauk kulturoznawczych, społecznych, politycznych oraz gospodarczych.
Jako student będziesz miał dostęp do szerokiej oferty zajęć i wykładów akademickich tematycznie powiązanych z powyższymi zagadnieniami. W planie znajdą się między innymi następujące przedmioty:
-
Historia kina światowego
-
Antropologia kultury
-
Wprowadzenie do nauki o relacjach międzykulturowych
Studenci wybiorą także specjalizacje, których aktualną ofertę znajdziesz na oficjalnych stronach internetowych, wybranych uczelni wyższych.
3. Nabywane umiejętności
W ramach studiów na kierunku relacje międzykulturowe rozwiniesz szereg umiejętności praktycznych. Przede wszystkim nauczysz się analizować wybrane zjawiska społeczne, kulturowe i polityczne, zarówno te występujące w kraju, jak i na arenie międzynarodowej.
Ponadto rozwiniesz kompetencje z zakresu mediacji, negocjacji oraz prowadzenia dialogu międzykulturowego, co z powodzeniem wykorzystasz w swojej przyszłej pracy zawodowej. Studenci poznają także wybrany język obcy, dzięki czemu zwiększą swoje szanse na karierę zagraniczną.
4. Dla kogo ten kierunek
Współcześnie jesteśmy świadkami bardzo ciekawego i dynamicznego procesu globalizacji. Coraz częściej słyszymy wyrażenie “globalna wioska” czy “obywatele świata”. Wynika to z postępu technologicznego. Telefony komórkowe, komputery pozwalają nam na natychmiastowy kontakt międzyludzki - nawet jeśli dwie osoby dzielą setki bądź tysiące kilometrów.
Sprawia to również coraz bardziej zacieśniająca się siatka połączeń lotniczych, dzięki którym coraz częściej za mniejsze pieniądze możemy podróżować na drugi koniec świata i poznawać obce kultury, ludzi, ich historię i tradycje.
Dzięki zdobyczom technicznym i technologicznym zaistniały możliwości nawiązywania relacji międzykulturowych na różnym podłożu - interpersonalnym, gospodarczym, biznesowym, politycznym, militarnym. Uniwersytety wychodzą naprzeciw nowym potrzebom i tworzą nowe kierunki, aby wykształcić kompetentne kadry i specjalistów od mediacji.
Jeżeli zatem jesteś osobą, która jest żywo zainteresowana poznawaniem nowych kultur, czuje się obywatelem świata i w przyszłości chciałaby współpracować międzynarodowo - studia na kierunku relacje międzykulturowe mogą być najodpowiedniejszymi dla Ciebie!
5. Gdzie studiować Relacje międzykulturowe
Popularne uczelnie na których można studiować kierunek Relacje międzykulturowe: