Terminy rekrutacji na studia Drzwi otwarte na uczelniach Terminy matury Terminy egzaminu ósmoklasisty
18.06.2021
Każdego roku maturzyści zadają sobie pytanie: „co będzie na egzaminach?” W tym roku odpowiedź przychodzi jeszcze przed otwarciem arkusza egzaminacyjnego. Ministerstwo Edukacji i Nauki opublikowało zestaw wymagań maturalnych.
Czy oznacza to, że tegoroczna matura będzie łatwiejsza? Trudno powiedzieć, czy tegoroczne egzaminy będą łatwiejsze, ponieważ należy wziąć pod uwagę atmosferę, w jakiej będą przeprowadzane, a także to, w jaki sposób odbywa się kształcenie.
Gdyby zjawisko pandemii nie wystąpiło, uczniowie uczęszczaliby do szkół normalnie, i każdy miałby identyczne warunki do nauki wtedy moglibyśmy uznać tegoroczną formułę egzaminów za niesmaczny żart. Ale rzeczywistość jest zupełnie inna.
Z reguły egzaminy maturalne przeprowadzane są na podstawie wymagań określonych w podstawie programowej. Tegoroczna matura stanowi wyjątek i zostanie przeprowadzona na podstawie wymagań egzaminacyjnych, czyli wytycznych, dzięki którym wiadomo jakie wiadomości i umiejętności będą sprawdzane na egzaminach oraz jaki materiał z lat wcześniejszych należy powtórzyć.
Ze zbiorów maturalnych zadań usunięto kilka pozycji, a także opublikowano wspomniane wymagania egzaminacyjne. Ale pamiętajmy o tym, że jest to zmiana wyłącznie jednorazowa. Kolejny rocznik napisze maturę w formule znanej od 2015 roku (prawodopodobnie).
część 1: czytanie ze zrozumieniem, argumentowanie, znajomość zasad i posługiwanie się poprawną polszczyzną – 20 punktów (ok. 12–15 zadań – głównie otwartych – opartych na dwóch tekstach),
część 2: wypracowanie – 50 punktów;
Bardzo dobry materiał, bardzo dużo informacji w pigułce, najważniejsze informacje przekazane przejrzyście. Dziękuję bardzo autorom
Teraz najważniejsze |
Ciekawe
|
|
gdzie studiować |
|
|
Nadchodzące wydarzenia