Wzornictwo

Wzornictwo

Studia na kierunku wzornictwo możesz podjąć na 11 uczelniach publicznych oraz 7 niepublicznych (prywatnych) szkołach wyższych w trybie stacjonarnym (dziennym) oraz niestacjonarnym

Wyszukiwarka kierunków studiów: znaleziono ×

grupa kierunku
poziom studiów
forma studiów

Wyszukiwarka kierunków podyplomowych: znaleziono ×

grupa kierunku

Wyszukiwarka kierunków studiów: znaleziono ×

Filtrowanie
Województwo
Miejscowość
Status uczelni
Typ uczelni
Więcej filtrów
Poziom studiów
Forma studiów
Czas trwania

Akademia Nauk Stosowanych w Tarnowie

Wzornictwo stopień: (I) ,
forma: stacjonarne

Popularne miasta

Często wybierane

Filtrowanie
Miasto

Wzornictwo studia - kierunek studiów

Studia na kierunku wzornictwo to studia licencjackie lub magisterskie, których program kształcenia zazwyczaj trwa od 3 do 4 lat (studia I stopnia) lub od 1,5 do 2 lat (studia II stopnia) lub 5 lat (jednolite magisterskie) i kończy się uzyskaniem dyplomu (licencjata, inżyniera lub magistra).

Studia na kierunku wzornictwo
Rok akademicki 2024/2025
Forma studiów stacjonarne, niestacjonarne
Poziom studiów studia I i II stopnia oraz jednolite
Czas trwania od 3 do 4 lat (studia I stopnia), od 1,5 do 2 lat (studia II stopnia), 5 lat (studia jednolite magisterskie)

Uczelnie

Studia na kierunku wzornictwo możesz podjąć na 11 uczelniach publicznych oraz 7 niepublicznych (prywatnych) szkołach wyższych w trybie stacjonarnym (dziennym) oraz niestacjonarnym | wzornictwo - uczelnie >

Specjalności

Współczesne studia wzornicze charakteryzują się tym, że bardzo często studenci tego kierunku otrzymują wybór specjalności i ścieżek kształcenia.

Popularne specjalności na kierunku wzornictwo: architektura tekstyliów, architektura ubioru, komunikacja wizualna i techniki druku, mebel, opakowania, produkt, projektowanie biżuterii, projektowanie komunikacji wizualnej, projektowanie mody.

 

Wymagania

W procesie rekrutacji na studia 2025/2026 na kierunku wzornictwo najczęściej podstawą kwalifikacji jest wynik egazminu wstępnęgo.

*Wymagania mogą się różnić w zależności od uczelni oraz trybu studiów (szczegółowe wymagania w dziale poniżej).

Jakie wymagania podczas rekrutacji na kierunek wzornictwo?

Studia na kierunku wzornictwo mają charakter artystyczny. Co to oznacza w praktyce? W przypadku rekrutacji na ten kierunek wyniki z egzaminu maturalnego mają drugorzędny charakter.

Oczywiście – maturę musisz zdać. Jednak naczelne znaczenie ma wynik ze sprawdzianu wstępnego, który został przygotowany przez daną uczelnię artystyczną. Na ogół rekrutacja na kierunki artystyczne ma wieloetapowy charakter.

Na ogół zalicza się do niej przegląd prac kandydata, egzamin praktyczny oraz rozmowę wstępną. Zaprezentowanie jak najlepszych umiejętności i uzdolnień na każdym z etapów rekrutacji sprawi, że być może to twoje nazwisko będzie widnieć na liście osób przyjętych.

szczegółowe wymagania na uczelniach

Wzornictwo - zasady rekrutacji

Dalsza część artykułu pod reklamą

Jaka wiedza po studiach na kierunku wzornictwo?

Przykładowe przedmioty w programie studiów na kierunku wzornictwo: metodyka procesu projektowania, portfolio i techniki autoprezentacji, rysunek żurnalowy, projektowanie marki, projektowanie produktu.

Program studiów na kierunku wzornictwo uzależniony jest od danej uczelni, która posiada go w swojej ofercie. Jedno jest pewne – naczelnym celem kształcenia na tym kierunku jest wykształcenie najlepszych artystów, którzy dzięki swojej rozległej wiedzy z zakresu sztuki i kultury oraz profesjonalnym umiejętnościom – opartych na indywidualnym talencie – będą tworzyć niepowtarzalne projekty przedmiotów, otaczających przestrzeń użytkową.

Kształcenie na tym kierunku musi posiadać zatem interdyscyplinarny charakter. Warto mieć świadomość, że studia na tym kierunku znajdują się nie tylko w ofercie uczelni artystycznych.

To studia, które można podjąć także na politechnikach. Wtedy wiedza artystyczna opiera się na zagadnieniach związanych z materiałoznawstwem.

Oprócz różnego rodzaju zajęć warsztatowych w pracowniach artystycznych, studenci poznawać będą zagadnienia związane z teorią projektowania, która obejmuje wiele aspektów. Piękny przedmiot musi być przede wszystkim funkcjonalny, więc studenci będą musieli dogłębnie poznać, czym właściwie jest ergonomia projektowania.

 
Absolwent wzornictwa powinien posiadać wiedzę i umiejętności w zakresie:
  • wiedzy o człowieku;
  • sztuki użytkowej;
  • komunikacji wizualnej;
  • nauk humanistycznych i technicznych;
  • projektowania i realizacji produktu.

Dalsza część artykułu pod reklamą

Jak wyglądają studia na kierunku wzornictwo?

Jak wyglądają studia na kierunku wzornictwo?

Każdy z nas – nawet nieświadomie – spotyka się z wytworami wzornictwa. Ubrania, obicia kanap, pięknie zaprojektowana zastawa – każdy z tych przedmiotów swoją estetykę oraz użytkowość opiera właśnie na założeniach związanych ze wzornictwem.

Dziś słowo to zostaje wyparte przez jego angielski odpowiednik, czyli design, który wkrada się do właściwie wszystkich dziedzin życia. 

Jednak jak poprawnie rozumieć to pojęcie? Odnosi się ono zarówno do wyglądu, jak i projektowania przedmiotów użytkowych oraz dzieł sztuki. Wzornictwo czerpie z wielu innych dziedzin sztuki, takich jak grafika, sztuka użytkowa, rzeźba, malarstwo.

Osoba, która zajmuje się tą dziedziną artystyczną, musi wykazywać wyjątkowe uzdolnienia plastyczne, by mogła projektować rzeczy nie tylko funkcjonalne, ale i piękne, cieszące oczy odbiorców. Jeżeli zatem jesteś kreatywny, uwielbiasz nowinki ze świata designu, a przy tym posiadasz niezwykłe uzdolnienia plastyczne, to ten kierunek jest dla ciebie stworzony.

 

1. Typ i tryb studiów

Studia na kierunku wzornictwo możemy podzielić na:

1. Poziom:

 

2. Forma:

 

Studia artysytyczne na kierunku wzornictwo możesz rozpocząć zarówno w trybie stacjonarnym, jak i zaocznym. Jeżeli zdecydujesz się na kształcenie niestacjonarne, to będziesz miał niewątpliwie więcej czasu w tygodniu – to pozwoli na szerszy rozwój innych pasji, czy kariery zawodowej.

Jednak musisz pamiętać, że taki tryb nauki wymaga większego nakładu pracy we własnym zakresie. Podczas zjazdów większy nacisk kładziony jest wtedy na warsztaty praktyczne, które prowadzone są w oparciu o wiedzę, przyswajaną samodzielnie.

 

2. Program studiów i przedmioty

Z racji tego, że wzornictwo zalicza się do grupy kierunków artystycznych, to każda z uczelni ustala swój indywidualny program nauczania, którego celem wykształcenie jest nie tylko artystów, ale i profesjonalistów-rzemieślników, którzy będą wiedzieli, jak język sztuki dopasować do formy użytkowej przedmiotów, ubrań, czy wręcz całych wnętrz.

W trakcie wszystkich lat nauki studenci zetkną się z zajęciami, które odnosić się będą przede wszystkim do teorii projektowania. Podstawowy cel kształcenia opiera się jednak na poznaniu takich zagadnień, które pozwolą na tworzenie i wytwarzanie dzieł nie tylko pięknych, ale przede wszystkim funkcjonalnych, które będą mogły w pełni służyć użytkownikom.

Dobry projektant musi dbać o cały cykl życia produktu – program studiów obejmuje zatem zagadnienia związane z projektowaniem, wytwarzaniem, użytkowaniem i kreatywnym przetwarzaniem produktu.

Osoby, kształcące się na kierunku wzornictwo, dogłębnie poznają historię sztuki oraz przede wszystkim historię designu oraz ubioru. Ta wiedza jest niezbędna do tego, by móc później twórczo ją przekształcać, interpretować, czy bezpośrednio się do niej odnosić w swoich pracach. 

 

W programie studiów na kierunku wzornictwo znajdziesz takie przedmioty jak np.:

  • malarstwo,
  • rysunek,
  • rzeźbę,
  • grafikę warsztatową,
  • cyfrowe realizacje plastyczne

 

Studia na kierunku wzornictwo, które znajdują się w ofercie uczelni technicznych mają jeszcze bardziej rozbudowany charakter. Program studiów nie obejmuje jedynie przedmiotów artystycznych, lecz poszerza ich zakres o zagadnienia z zakresu inżynierii projektowania.

Zatem osoby chcące rozwijać swoje zdolności artystyczne na politechnice (tak, jest to jak najbardziej możliwe!) zetkną się na przykład z architektonicznym projektowaniem tekstyliów, chemicznym modelowaniem, włóknami specjalnymi i modyfikowanymi. Wszystkie te aspekty sprawią, że studenci tego kierunku posiadać będą niezwykle interdyscyplinarną wiedzę.

 

3. Nabywane umiejętności

Każdy absolwent wzornictwa musi mieć rozbudowane kwalifikacje teoretyczne, na których kanwie będzie mógł rozwijać swoje umiejętności praktyczne. Zatem wiedza profesjonalnych designerów musi opierać się na doskonałej znajomości historii wzornictwa, materiałoznawstwa, czy ergonomii.

To niezbędny i jednocześnie podstawowy zakres kwalifikacji, które trzeba poszerzać i rozwijać przez całe zawodowe życie. Zmienia się moda, ale zmienia się także filozofia korzystania z otaczających nas przedmiotów. Pytanie może wydawać się banalne – jak zaprojektować nie tylko piękne, ale przede wszystkim funkcjonalne krzesło? Studenci wzornictwa dzięki rozbudowanej wiedzy będą znali na nie odpowiedź.

Umiejętności absolwentów tego kierunku opierają się nie tylko na wiedzy, która stanowi podstawę teoretyczną. By być dobrym designerem trzeba mieć przede wszystkim niepowtarzalny talent, ale i kreatywność oraz odwagę do przekraczania projektanckich granic, bo przecież każdy projekt był kiedyś tym „rewolucyjnym”.

Oprócz tego designerzy muszą posiadać szerokie umiejętności z zakresu budowania relacji interpersonalnych, ponieważ w swojej pracy zawodowej będą współpracować z przedstawicielami często odległych dziedzin – budowniczymi, inżynierami, architektami wnętrz, technikami.

 

4. Gdzie studiować wzornictwo

Popularne uczelnie na których można studiować kierunek wzornictwo:

 

5. Ile osób na miejsce

Liczba kandydatów na kierunek wzornictwo (studia I stopnia - stacjonarne) na popularnych uczelniach w roku akademickim 2024/2025

wzornictwo:

  • Akademia Sztuk Pięknych im. Jana Matejki w Krakowie: 94
  • Akademia Sztuk Pięknych w Gdańsku: 80
  • Akademia Sztuk Pięknych w Łodzi: 50

Liczba kandydatów pod względem liczby osób na 1 miejsce na kierunek wzornictwo (studia I stopnia - stacjonarne) na popularnych uczelniach w roku akademickim 2024/2025

wzornictwo:

  • Akademia Sztuk Pięknych w Gdańsku: 3,48

Dalsza część artykułu pod reklamą

Ile trwają studia na kierunku wzornictwo?

Ile trwają studia na kierunku wzornictwo?

Studia na kierunku wzornictwo trwają od 3 do 4 lat (studia I stopnia) lub od 1,5 roku do 2 lat (studia II stopnia) lub 5 lat (studia jednolite magisterskie).

Studia na kierunku wzornictwo należą do grupy kierunków dwustopniowych, jednak wszystko zależy od tego, czy zdecydujesz się podjąć naukę na uczelni artystycznej, czy politechnicznej. W przypadku uczelni artystycznej studia pierwszego stopnia obejmują siedem semestrów nauki.

Ich zakończenie już daje pewne uprawnienia do wykonywania zawodu. Po obronie pracy licencjackiej student może rozpocząć studia drugiego stopnia, które trwają cztery semestry. Finalizacja nauki oznacza przystąpienie do obrony egzaminu magisterskiego.

Studia na politechnice również będą mieć dwustopniowy charakter. Studia na pierwszym stopniu trwają również siedem semestrów, z kolei studia magisterskie obejmują trzy semestry, co łącznie daje pięć lat nauki.

Dalsza część artykułu pod reklamą

Co warto sprawdzić przed procesem rekrutacji na kierunek wzornictwo?

Co warto sprawdzić przed procesem rekrutacji na kierunek wzornictwo?

Czy te studia są dla ciebie

Studia na kierunku wzornictwo mają artystyczny charakter, a to oznacza, że nie są odpowiednie dla każdego absolwenta szkoły średniej. Aby uniknąć rozczarowań w przyszłości, warto, abyś już dziś odpowiedział sobie na kilka podstawowych pytań.

Czy posiadasz uzdolnienia plastyczne, które doceniane są przez innych? Czy interesujesz się sztuką i nowinkami ze świata designu? I czy – w przypadku chęci rozpoczęcia studiów na uczelni politechnicznej – matematyka nie stanowi dla ciebie problemu? Jeżeli odpowiadasz na te pytania twierdząco – być może studia na kierunku wzornictwo czekają właśnie na ciebie.

 

Jakie przedmioty brane są pod uwagę + egzamin wstępny

Na początku zorientuj się, jak wygląda egzamin wstępny na uczelni, na którą chciałbyś aplikować. Egzaminy mogą się od siebie różnić, szczegółowe informacje o nich znajdziesz na bezpośrednich stronach internetowych uczelni.

Na ogół taki egzamin ma kilkuetapowy charakter – będziesz musiał podczas niego zaprezentować swoje prace, przejść sprawdzian umiejętności plastycznych oraz odbyć rozmowę kwalifikacyjną.

Jak zapewne się domyślasz – konkurencja jest duża, liczba miejsc ograniczona, więc szansę na znalezienie się na liście osób przyjętych, mają tylko najbardziej uzdolnieni. Jeżeli planujesz podjęcie studiów na uczelni politechnicznej, to oprócz perfekcyjnego przygotowania do egzaminu wstępnego, musisz także zdać bardzo dobrze maturę z matematyki oraz języka obcego.

 

Wymagane dokumenty

Ostatnim ważnym etapem, który czeka na ciebie podczas procesu rekrutacji, jest terminowe złożenie dokumentów – są to na ogół skany dowodu, świadectwa maturalnego oraz zdjęcia do legitymacji. Nie zaniedbaj tego, by mieć pewność, że nie zostaniesz skreślony z listy osób przyjętych.

zasady rekrutacji na studia

Dalsza część artykułu pod reklamą

Jaka praca po studiach na kierunku wzornictwo?

Jaka praca po studiach na kierunku wzornictwo?

Kreatywne i ciekawe zatrudnienie – to na pewno czeka absolwentów wzornictwa. Osoby kończące ten kierunek przygotowane są bowiem do podjęcia pracy w różnego rodzaju biurach projektowych, przedsiębiorstwach zajmujących się aranżacją i wystrojem wnętrz, domach mody i designerskich pracowniach krawieckich.

We wszystkich tych miejscach absolwenci wzornictwa będą mogli zaprezentować pełnię swoich zdolności.

Ponadto na profesjonalnych designerów czekają wszystkie te instytucje, które współpracują z ludźmi sztuki, którzy zajmują się aranżacją przestrzeni – będą to zatem teatry, galerie sztuki, muzea oraz różne inne ośrodki kulturalne.

Designerzy mogą przede wszystkim rozpocząć własną działalność gospodarczą, ponieważ to daje szansę na realizację własnych i niepowtarzalnych projektów. Absolwenci wzornictwa dysponują szeregiem umiejętności, które pozwalają na rozpoczęcie owocnej współpracy z architektami wnętrz, czy projektantami mody.

 

Praca po studiach

Studia na kierunku wzornictwo otwierają przed swoimi przyszłymi absolwentami wiele możliwości kreatywnego zatrudnienia. Wszelkiego rodzaju biura projektowe i designerskie wciąż poszukują profesjonalistów z pasją, którzy dzięki swoim pomysłom wniosą powiew świeżości do ofert dedykowanych klientom.

Absolwent wzornictwa przygotowany jest do zatrudnienia w różnego rodzaju instytucjach, które współpracują z profesjonalistami z zakresu projektowania i tworzenia wnętrz, przedmiotów, ubiorów.

Będą to zatem teatry, różnego rodzaju ośrodki zajmujące się propagowaniem kultury, galerie sztuki oraz muzea. Osoby, kończące studia na tym kierunku, mogą śmiało myśleć o rozpoczęciu własnej działalności gospodarczej, która pozwoli im na realizację indywidualnych projektów oraz marzeń.

Dalsza część artykułu pod reklamą

Jakie opinie mają studia na kierunku wzornictwo?

Studia na kierunku wzornictwo to przede wszystkim rozwijanie własnych pasji.

Karolina, studenta wzornictwa, mówi:

Od razu wiedziałam, że to kierunek stworzony dla mnie. Kocham modę i design! Dzięki tym studiom pasję przekuwam w kreatywny zawód!

Dalsza część artykułu pod reklamą

Aktualności rekrutacyjne

Pokaż wszystkie

Dalsza część artykułu pod reklamą

Poziom i forma studiów

Sprawdź w jakiej formie możesz studiować na poszczególnych uczelniach:

Wzornictwo studia niestacjonarne

Wzornictwo studia stacjonarne

Sprawdź na jakim poziomie znajdziesz studia na poszczególnych uczelniach:

Wzornictwo studia I stopnia

Wzornictwo studia II stopnia

Wzornictwo studia jednolite magisterskie

Dalsza część artykułu pod reklamą

Dalsza część artykułu pod reklamą

Zobacz inne kierunki artystyczne

Filtrowanie
Województwo
Poziom studiów

Dalsza część artykułu pod reklamą

Zobacz inne kierunki artystyczne - podyplomowe

Filtrowanie
Województwo
Poziom studiów

Dalsza część artykułu pod reklamą

Miasta, które oferują studia na kierunku Wzornictwo

Dalsza część artykułu pod reklamą

Teraz najważniejsze

kalkulator maturalny

matura 2025

arkusze maturalne

wyniki matur 2024

rekrutacja na studia

studia

kierunki studiów

studia podyplomowe

 

Ciekawe

 


gdzie studiować

 

 

Komentarze (1)

Aga odpowiedz

Ja studiuję wzornictwo przemysłowe na politechnice łódzkiej :) Właśnie niedawno rozpoczęłam studia magisterskie. Zainteresowałam się tematem sztuki użytkowej w liceum dzięki Łódź Design Festiwal i od początku wiedziałam, że to coś dla mnie. Mamy dużo zajęć z grafiki projektowej i projektowania tkanin oraz projektowania użytkowego. . Chyba najbardziej podoba mi się projektowanie opakowań :) Gorąco polecam ;) Jeśli ktoś zastanawia się nad studiowaniem wzortnictwa, to polecam zajrzeć na stronę mojego wydziału na politechnice: http://style.p.lodz.pl/oferta-ksztalcenia/ :) Uważam, że to prawdziwe studia przyszłości.