Terminy rekrutacji na studia Drzwi otwarte na uczelniach Terminy matury Terminy egzaminu ósmoklasisty
24.11.2024
Najważniejsze zmiany na maturze 2025 opublikowane przez CKE to wykreślenie z listy lektur obowiązkowych znacznej liczby tekstów oraz zmniejszenie liczby pytań jawnych na maturze ustnej z języka polskiego z 227 do 68, zmniejszenie liczby wyrazów z 400 na 300 w wypracowaniu z języka polskiego na poziomie podstawowym oraz z 500 na 400 na poziomie rozszerzonym oraz możliwość wybrania języka obcego nowożytnego, którego abiturient uczył się poza szkołą.
Od 2025 roku miał obowiązywać będzie wymóg uzyskania co najmniej 30% punktów z jednego z wybranych przedmiotów dodatkowych*
*sejm w dniu 21.11.2024 roku odroczył konieczność uzyskania co najmniej 30% z przedmiotu dodatkowego na kolejne trzy lata szkolne – 2024/2025, 2025/2026 i 2026/2027, nowelizacja trafiła pod obrady senatu.
Centralna Komisja Egzaminacyjna opublikowała dokumenty, w których informuje o zmianach, jakie zostaną wprowadzone w egzaminach maturalnych. Na co muszą przygotować się przyszłoroczni maturzyści? Jak będzie wyglądać matura 2025?
Zmiany w przeprowadzaniu egzaminów maturalnych to nic nowego i co pewien czas wprowadzane są mniej bądź bardziej znaczące modyfikacje, dotyczące zakresu tematów czy samej formy sprawdzania wiedzy.
Od kilku miesięcy wiadomo było, że przyszłoroczne egzaminy będą wyglądały inaczej, jednak informacje na temat skali tych zmian długo pozostawały bez oficjalnego potwierdzenia. Aż do dzisiaj. Centralna Komisja Egzaminacyjna opublikowała dokument, opracowany na bazie nowej podstawy programowej, obejmującej 18 przedmiotów. Najwięcej zmian pojawi się w języku polskim. Czy matura 2025 będzie trudniejsza?
Mniej znaczy więcej
Niezależnie od tego, o jak dużych i poważnych zmianach mówimy, warto skupić się nie na porównywaniu ubiegłorocznych i przyszłorocznych egzaminów, ale na tym, co czeka tych, którzy będą zdawać egzaminy w odświeżonej wersji. Co warto zaznaczyć, zmiany nie obejmują wszystkich przedmiotów. Niektóre wymagają bardziej szczegółowego omówienia, a niektóre nie, bowiem wprowadzane modyfikacje są niemal niezauważalne i tak naprawdę mało istotne.
To, co stanowi fundament wszystkich zmian to podstawa programowa z 2024 roku. Uszczuplona lub odchudzona – jak kto woli. Istotne jest to, że od 1 września obowiązuje materiał „lżejszy” o około 20 procent. Dlaczego to ważna informacja? Nie tylko dlatego, że będzie mniej nauki, ale również dlatego, że wszystkie egzaminy (egzamin ósmoklasisty, matury oraz egzaminy eksternistyczne) ponownie będą przeprowadzane w oparciu o wymagania podstawy programowej, a nie wymagania egzaminacyjne wprowadzone w odpowiedzi na pandemię COVID- 19.
Co znajdziesz w artykule
Język polski jest nie tylko ważnym przedmiotem w szkole, ale również obowiązkowym egzaminem maturalnym. Oznacza to, że jego znajomość jest niezbędna do ukończenia szkoły średniej i przystąpienia do dalszej edukacji. Zdawanie matury z języka polskiego na poziomie podstawowym jest obowiązkowe dla wszystkich uczniów, niezależnie od wybranego kierunku kształcenia. Jak dokładnie będzie wyglądać ten egzamin w 2025 roku?
Na stronie internetowej Centralnej Komisji Egzaminacyjnej dostępne są informatory, w których zawarte są wszystkie istotne informacje dotyczące przebiegu egzaminów z każdego przedmiotu. Jak już wspomnieliśmy, najwięcej zmian wprowadzono do języka polskiego.
Zgodnie z wytycznymi, na egzaminie maturalnym z języka polskiego na poziomie podstawowym będzie można uzyskać maksymalnie 60 punktów (w tym 25 punktów za rozwiązanie zadań w teście Język polski w użyciu oraz w teście historycznoliterackim oraz 35 punktów za wypracowanie). Test historycznoliteracki wydaje się istotniejszy, ponieważ skrócono listę lektur i na tej podstawie w teście znajdą się zadania z dwóch grup okresów literackich:
a) starożytność (antyk i Biblia), średniowiecze, renesans, barok, oświecenie, romantyzm, pozytywizm – za rozwiązanie wszystkich zadań dotyczących tych okresów zdający będą mogli uzyskać maksymalnie 7 punktów,
b) Młoda Polska, 20-lecie międzywojenne, literatura wojny i okupacji, literatura lat 1945–1989 krajowa i emigracyjna, literatura po 1989 r. – za rozwiązanie wszystkich zadań dotyczących tych okresów zdający będą mogli uzyskać maksymalnie 8 punktów.
Zadania dotyczące lektur obowiązkowych będą dotyczyły wyłącznie tekstów wskazanych jako lektury obowiązkowe w podstawie programowej z 2024 roku. Wśród zadań będą mogły pojawić się zadania oparte na tekstach, które nie są lekturami obowiązkowymi, ale do ich poprawnego rozwiązania wystarczy jednak zrozumienie i zinterpretowanie tekstu zamieszczonego w arkuszu egzaminacyjnym (bez odwołania się do znajomości tekstu w całości).
Wypracowanie
Maturzyści nadal będą zobligowani do wyboru jednego z dwóch tematów. W każdym z nich osoba zdająca musi odwołać się do wybranej (dowolnej) lektury obowiązkowej, przy czym w żadnym z dwóch poleceń nie będzie wskazana lektura obowiązkowa (nie będzie wskazany tytuł). Zrezygnowano z tematów zawierających utwór poetycki lub jego fragment, ale maturzyści nadal będą mogli odwołać się w wypracowaniu do wybranego tekstu poetyckiego jako innego utworu literackiego.
Lektury obowiązkowe
Jak przedstawia się wspomniana już lista lektur? Składa się z niemal 30 pozycji, a znajdują się na niej między innymi: „Lalka” Bolesława Prusa, „Wesele” Stanisława Wyspiańskiego, „Tango” Sławomira Mrożka czy „Zbrodnia i kara” Fiodora Dostojewskiego. Warto pamiętać o tym, że w teście historycznoliterackim może być sprawdzana znajomość treści i problematyki lektur obowiązkowych z zakresu szkoły podstawowej, czyli na przykład „Zemsty” Aleksandra Fredry czy „Balladyny” Juliusza Słowackiego. Sprawdź lista lektur matura 2025
Dla przypomnienia wspomnijmy o tym, że w 2025 maturzyści przystąpią do egzaminu ustnego z języka polskiego. Egzamin trwać będzie 30 minut, a składać się będzie z przygotowania do odpowiedzi, wypowiedzi na temat wylosowanych zadań oraz rozmowy z komisją.
Język polski - pozycje usunięte z listy lektur w wymaganiach egzaminacyjnych
poziom podstawowy | poziom rozszerzony |
Formuła 2023
|
Formuła 2023
|
Matura 2025 z matematyki to jeden z najgorętszych tematów, ponieważ „królowa nauk” budzi olbrzymie, wręcz skrajne emocje. Jaka będzie matura 2025 z matematyki? Tutaj znaczących modyfikacji nie ma. Na egzaminie na poziome podstawowym będzie można uzyskać maksymalnie 50 punktów, po 25 punktów za zadania otwarte i zamknięte.
A czy jakieś zmiany zachodzą w języku obcym nowożytnym? Na maturze z języka obcego na poziomie podstawowym, w części sprawdzającej rozumienie ze słuchu zadanie prawda – fałsz zostanie zastąpione zadaniem otwartym. W części sprawdzającej umiejętność tworzenia wypowiedzi pisemnej – zdający tworzyć będą tekst w formie e-maila lub wpisu na blogu, o długości od 100 do 150 wyrazów.
Zgodnie z rozporządzeniem Ministra Edukacji z 29 grudnia 2023 r. wprowadzono m.in. nowy przedmiot na maturze i jest to biznes i zarządzanie.
Egzamin maturalny w części pisemnej z biznesu i zarządzania jest przeprowadzany dla absolwentów:
Według formuły 2023 maturzyści w 2025 będą musieli obowiązkowo przystąpić do egzaminów pisemnych: z języka polskiego, języka obcego nowożytnego i matematyki, a także do jednego egzaminu pisemnego z przedmiotu do wyboru. Obowiązkowe będą również egzaminy ustne z języka polskiego oraz języka obcego.
W 2025 roku uczniowie już po raz trzeci podejdą do matury w Formule 2023 (debiutantami byli maturzyści piszący ten egzamin w 2023 roku).
W 2025 roku maturzyści otrzymają dwa arkusze egzaminacyjne. Pierwszy podzielony zostanie na dwie części: 1. język polski w użyciu, 2. test historycznoliteracki. Drugi arkusz to wypracowanie, które zdający tworzy na wybrany przez siebie temat.
Uczeń będzie miał dwa tematy wypracowania do wyboru (tekst argumentacyjny). Wypracowanie musi uwzględniać dwa utwory literackie, w tym jeden wskazany jako obowiązkowy w liście lektur, a także dwa konteksty, na przykład biograficzne, kulturowe, społeczne, polityczne, czy historyczne. Wymagana minimalna długość wypracowania: 300 wyrazów.
matura 2025 z języka polskiego w formule 2023
pp - poziom podstawowy, pr - poziom rozszerzony
Sprawdź
matura 2025 polski - podstawowy
matura 2025 polski - rozszerzony
Zdający będzie losował zestaw składający się z dwóch zadań. Pierwsze zadanie (z puli zadań jawnych) zawiera zagadnienie sprawdzające znajomość treści i problematyki lektury obowiązkowej.
Drugie zadanie dotyczy zagadnienia związanego z literaturą lub innymi dziełami sztuki albo językiem; zdający omawia je na podstawie dołączonego do polecenia materiału w postaci tekstu literackiego lub nieliterackiego albo tekstu ikonicznego. Zadania jawne publikowane są na stronie CKE.
Sprawdź
język polski lista pytań jawnych
matura 2025 z matematyki w formule 2023
pp - poziom podstawowy, pr - poziom rozszerzony
Sprawdź
matura 2025 z matematyki - poziom podstawowy
matura 2025 matematyka - poziom rozszerzony
Każdy zdający maturę w 2025 musi przystąpić do części pisemnej z języka obcego nowożytnego na poziomie podstawowym i uzyskać minimum 30% punktów, aby zdać egzamin. Język obcy nowożytny na poziome dwujęzycznym jest przedmiotem obowiązkowym (jako przedmiot dodatkowy) dla absolwentów szkół lub oddziałów dwujęzycznych.
Oczekiwany średni poziom biegłości językowej, w tym zakresu środków językowych w wypowiedziach pisemnych (w skali ESOKJ) – B1 (B1+ w zakresie rozumienia ze słuchu i rozumienia tekstów pisanych). Będzie on trwał 120 minut, a za rozwiązanie wszystkich zadań uczeń będzie mógł uzyskać maksymalnie 60 punktów. Długość wypowiedzi w zadaniu sprawdzającym tworzenie wypowiedzi pisemnej (e-mail, wpis na forum, wpis na blogu): 100–150 wyrazów.
Na maturze 2025 z języków obcych nowożytnych – na wszystkich poziomach (pp, pr, dj) – wprowadzono zadania otwarte tj. rozumieniu ze słuchu, rozumieniu tekstów pisanych, znajomości środków językowych (gramatyki i leksyki).
matura 2025 - język obcy nowożytny w formule 2023
pp - poziom podstawowy, pr - poziom rozszerzony
Sprawdź
matura 2025 z języka angielskiego - poziom podstawowy
matura 2025 angielski - poziom rozszerzony
matura 2025 z języka niemieckiego - poziom podstawowy
Każdy zdający maturę w 2024 musi przystąpić do części ustnej z języka obcego nowożytnego i uzyskać minimum 30% punktów, aby zdać egzamin.
Liczba punktów do zdobycia - język obcy nowożytny część ustna
Liczba zadań - język obcy nowożytny część ustna
Czas trwania - język obcy nowożytny część ustna
Sprawdź
W przypadku przedmiotów dodatkowych na maturze w 2025 roku z filozofii maksymalnie będzie można uzyskać 50 punktów.
Zmiany szykują się również z wiedzy o społeczeństwie na poziomie rozszerzonym. W 2024/2025 roku został zmieniony zakres wiadomości i umiejętności sprawdzanych w zadaniach egzaminacyjnych (został określony w załączniku nr 3 do podstawy programowej).
Od roku szkolnego 2025/2026 zakres wiadomości i umiejętności sprawdzanych w zadaniach egzaminacyjnych został określony w załączniku nr 1 do podstawy programowej. Co więcej, od 2025 roku na tym egzaminie nie będzie sprawdzana umiejętność tworzenia pism procesowych.
Egzamin z języka polskiego na poziomie podstawowym trwać będzie 240 minut, a na poziomie rozszerzonym 210 minut. Egzamin pisemny z matematyki zarówno na poziomie podstawowym i rozszerzonym trwać będzie 180 minut.
210 minut będzie trwać egzamin pisemny z języka mniejszości narodowej na poziomie podstawowym oraz rozszerzonym. Egzamin pisemny z języka mniejszości etnicznej lub z języka regionalnego również ma trwać 210 minut.
Czas trwania egzaminów pisemnych z języka obcego nowożytnego pozostaje bez zmian: na poziomie podstawowym - 120 minut, na poziom rozszerzonym - 150 minut, na poziomie dwujęzycznym - 180 minut. Nie zmieni się również czas trwania egzaminów pisemnych z biologii, chemii, filozofii, fizyki, geografii, historii, historii muzyki, historii sztuki, języka łacińskiego i kultury antycznej oraz z wiedzy o społeczeństwie – nadal będzie to 180 minut.
Żeby nie mieć problemu podczas egzaminu maturalnego z tym że na przykład zostało nam zbyt mało czasu na rozwiązanie niektórych zadań – warto wcześniej w domu poćwiczyć rozwiązywanie próbnych arkuszy egzaminacyjnych "na czas".
Aby zdać maturę w formie obowiązującej od 2025 roku trzeba będzie uzyskać 30 procent punktów możliwych do zdobycia z przedmiotów obowiązkowych. Od 2025 roku zdający będą musieli uzyskać minimum 30 procent z pisemnego egzaminu z jednego przedmiotu dodatkowego na poziomie rozszerzonym.
„Formuła 2023” po raz pierwszy została przeprowadzona w 2023 roku dla absolwentów czteroletniego liceum ogólnokształcącego oraz w 2024 roku dla absolwentów pięcioletniego technikum.
Polecamy wszystko o maturze 2025
Przygotowując się do matury, uczniowie korzystają z różnych sposób: niektórzy samodzielnie powtarzają materiał, inni przygotowują się do tego ważnego egzaminu z pomocą indywidualnego korepetytora, kolejna część maturzystów z kolei bazuje jedynie na wiedzy wyniesionej z lekcji i zajęć przygotowawczych w szkole.
Sprawdź jak przygotować się do matury 2025
Każdy absolwent musi wiedzieć, o której przyjść na egzamin, jak się zachowywać podczas niego, a przede wszystkim – czego nie robić. Co jest więc surowo zabronione na maturze? Ściąganie rozpoczyna listę, jednak rzeczy zakazanych jest znacznie więcej. Poniżej przedstawiamy najważniejsze zasady, jakich musi przestrzegać uczeń.
Czytaj dalej czego nie można robić na maturze 2025
Każdego roku w głowach wielu maturzystów kłębią się pytania – czy po maturze iść na studia i jakie wybrać? Podjęcie ostatecznej decyzji nie jest wcale łatwe. Młodzi ludzie nie tylko żyją z poczuciem odpowiedzialności za swoją intelektualną i zawodową przyszłość.
Czytaj dalej jakie studia wybrać 2025
Absolwent, który zdaje maturę, jest jeszcze bardzo młodą osobą, co sprawia, że nie ma wiedzy ani doświadczenia, by z łatwością podjąć decyzję dotyczącą swojej dalszej drogi.
Taka decyzja powinna być także niezwykle przemyślana – nie można podejmować jej pod wpływem chwili lub impulsu. Dobrym sposobem jest zrobienie sobie listy plusów i minusów rozpoczęcia pracy zaraz po maturze – w ten sposób zobaczymy, czy taka decyzja ma więcej zalet, czy jednak wad.
Czytaj dalej czy po maturze iść do pracy
W ciągu ostatnich lat rynek pracy bardzo się zmienił. Pracodawcy oczekują od kandydatów na pracowników umiejętności praktycznych, pasji, kreatywnego myślenia. Bez zdania matury i skończenia studiów nie da się pracować w prestiżowych zawodach, jednak w wielu innych często nie stanowi to problemu.
Czytaj dalej czy pracodawcy patrzą na maturę
Wielu młodych ludzi marzy o tym, by dostać się na studia. Po otrzymaniu wyników matur pojawi się jednak pytanie: jak wygląda rekrutacja na takie studia? Czy jest ona taka sama, jak w przypadku wyboru innych kierunków studiów? Otóż nie do końca. Tłumaczymy krok po kroku, co należy zrobić, żeby dostać się na wybrany kierunek studiów.
Czytaj dalej jak wygląda rekrutacja na studia
Wedle tradycji, maturalny maraton rozpocznie się egzaminem pisemnym z języka polskiego, a zdający przystąpią do niego w poniedziałek, 5 maja. We wtorek (6 maja) zmierzą się z matematyką, a w środę z językiem obcym nowożytnym.
Harmonogram matury 2025
Wg starych zasad byłby na polskim Potop Sienkiewicza
Rok do nowej matury... a Oni piszą, że pytania jawne będą ogłoszone na dwa lata przed egzaminem .....; " Na zestaw składać się będą dwa zadania, w tym jednego zadania z puli zadań jawnych, ogłoszonych na dwa lata przed egzaminem."
Uczniowie Powinni już dawno protestować do skutku może natomiast rządzący może pójdą po rozum do głowy jak się zbliża wybory i dostaną więcej poparcia w zamian za brak nowej matury
Ludzie piszą że dramat jednak z jednej strony nie tak źle, wprowadzając zadania P/F i więcej zadań po 1-2 punkty dobre rozwiązanie, nie rozumiem dlaczego mamy zdać jedno rozszerzenie na 30% dramat
rozszerzenie - nie ma progu, moze być 0%
Czyli co tylko podejść i już zaliczone?
Przecież to jest masakra w następnym roku piszę maturę a nie cały rok uczyłam się w szkole! Przecież to jest dramat
Najgłupsze już od wielu lat jest to założenie konieczności trafienia w sposób myślenia układającego odpowiedzi i to pseudoobiektywne, a naprawdę skrajnie zbiurokratyzowane, liczenie punktów i punkcików. Zasady powinny być proste i krótkie, najbardziej absurdalne są te "informatory" liczące po ponad 300 stron. Uczniowie zamiast czytać lektury czytają te pseudoobiektywne wypociny, a nauczyciele zamiast tworzyć ciekawe lekcje, muszą katować się lekturą tych żałosnych instrukcji. Najlepiej byłoby zlikwidować nikomu niepotrzebną CKE ii zbędne OKE. Komu to przeszkadzało, jak 3 tematy wypracowań zatwierdzało kuratorium, prace sprawdzano w szkole (i wcale stronniczo nie zawyżano ocen!), na ustny pytania układali nauczyciele. Doprawdy ze szkół nie wychodziły jakieś głąby. A ile zbytecznych etatów w tych urzędach ds matur i egzaminów.
Podpisuję pod każdym słowem!
dokładnie tak !
Brawo Ty
Zgadzam się z tym. Właśnie tak wyglądała moja matura a teraz cuda niewidy wymyślają. Ciekawe jakby tych mądrali usadzić w ławce to czy napisaliby dzisiejsze matury.
Racja!!!!
mniej ludzi ma zdać żeby zrobić miejsce na uczelniach dla Ukraińców którzy jak to powiedział Jarosław Gowin mają być nową elitą polski. Czego nie rozumiecie?
Miejsc jest pełno bo jest niż...
to chodzi o lekarzy głównie , bo do noszenia cegieł , nie trzeba inżyniera zresztą oni mają inżynierów i robią fizycznie tak samo jak nasi , on i tak samo jak my mają pełno dyplomów które mogą sobie powiesić na scianie , ot takiż to blok wschodni
No ty nie będziesz stanowczo elitą, skoro nazwę swego państwa piszesz z małej litery. To pierwsza rzecz. Druga - wojna w Ukrainie wybuchła 24 lutego 2022 r., zaś koncepcja nowej matury (2023) światło dzienne ujrzała w okolicach 2018 r. Czego nie rozumiesz? I na marginesie: zazdrościsz Ukraińcom, że im bomby na głowę spadają? To jedź tam.
Większej głupoty nie czytałam. Zmiany matur planowane były od roku. Wojna jest od lutego tego roku.
Mniej ma być bo jest za dużo studentów, którzy nie powinni być studentami ani robić liceum.
Koszmarny pomysł nieprzychylnego młodym Polakom ministerstwa. Czy autorzy tych pomysłów mogą podpisać się z imienia i nazwiska?
glupia akcja
Chyba za dużo osób na studia w Polsce idzie xD
Chyba tak
Po co to gadanie o wspieraniu młodych ludzi o pokoleniu pandemicznej jak funduje my im nowa maturę skoro siedzą na zdalnym sami się uczą to może niech sami wymyśla maturę to może ja zdadza
Dokladnie
Po co wymyślać takie cuda.....po co.... Nagle za 2 lata wszystko się zmieni ?przecież covid jest ...ciągle są zdalne nauczyciele są na kwarantanna nie ma większości przedmiotów. Jeśli ktoś się uczył 5 lat czy 4 lata i nie zda matury przez stres nerwy złe samopoczucie .....to gdzie tu sens i logika
Zgadzam się z panią . Przez pandemię nauczyciele olewali naukę na zdalnym . Materiał był nie cały przerobiony i cały czas lecimy dalej z materiałem . Niestety muszę się sama przygotowywać do matury.
bo wcale nie mieliśmy prawie rok zdalnych, strajków nauczycieli, pandemii... przecież to jest dramat, nauczyciele nawet nie mają możliwości przygotowania nas do tych wymagań , musielibyśmy się od pierwszej klasy przygotowywać a nie dopiero w 3 klasie.. co za rząd... do dzisiaj na stronie CKE nie zostały opublikowane ŻADNE dodatkowe przykładowe arkusze maturalne oraz materiały ćwiczeniowe
Tu nie chodzi o pandemię ani strajki tylko weźcie się do roboty zamiast siedzieć bez przerwy w centrach handlowych i na telefonach. Jesteście straconym pokoleniem.
jak taki madry jestes to sam sobie rozwiazuj arkusz, jesli myslisz ze 6 egzaminow obowiazkow z takimi wytycznymi to cos prostego to jestes w bledzie
"Od 2023 roku osoby zdające będą losowały zestaw zadań egzaminacyjnych. Na zestaw składać się będą dwa zadania, w tym jednego zadania z puli zadań jawnych, ogłoszonych na dwa lata przed egzaminem" A gdzie jest ta pula zadań jawnych? Czy obecne 3 klasy znają je? Skoro powinna być ogłoszona na dwa lata przed egzaminem, to powinno być to zrobione w maju br.
w informatorze maturalnym z matematyki 2023
Jesteśmy zgubieni
no;p
żaden maturzysta nie zna tych pytań, to jakaś dziecinada
Właśnie! Nikt nie zna nic a matura za niecały rok! Chory kraj
W czym jest problem? Pamiętam jak na początku 2021r. wszyscy koronawiruso-pierd****ęci mówili żeby zostawać w domu, nie puszczać dzieci do szkół bo wszystkie umrą, nie chodzić do pracy żeby się nie zarażać itd. I teraz się Was pytam do kogo macie pretensje? To niestety wina takich ludzi jak Wy że będziemy mieli pokolenie baranów. Ciekaw jestem czy za 10 lat idąc do lekarza będziecie go pytać czy aby nie chodził do szkoły średniej w czasach pandemii żeby nie ryzykować że jest niedouczony? Podejrzewam że tak! Dziwić się że wychowujemy teraz dzieci barany jak ich rodzice są jeszcze większymi baranami!
Uderz w stół, a dzban zaraz się odezwie...
Mózg cię opuścił?
Współczuję ci
Baran to masz na drugie.... Idioto!
To miało być do qwondi ;)
Rozumiem, że rządzący nie zauważyli, ze pandemia dotknęła wszystkie roczniki chodzące w tej chwili do szkoły? Albo licza, że skutki zdalnego cofną sie nagle cudownym sposobem? Ręce opadają. Dochowamy się pokolenia znerwicowanych, wkurzonych, nienawidzących szkoły i nauczycieli dzieciaków.
Ty nic nie rozumiesz.
Rzadzacy to nieuki i niedojdy, nie maja pojęcia o nauce i szkołach. Mlodziez jest zestresowana, mają depresję, a (usunięte przez administratora) zamiast myśleć logicznie i z sercem mysli o własnej (usunięte przez administratora) i jak się nachapać !!!
A jeszcze w marcu, kwietniu były zapewnienia, że matura w 2023 będzie bez zmian ze względu na skutki zdalnego. I co? Już wszystko gra? Masakra.????
O ja pindole ja chyba zdechnę przy tej nauce polskiego
nie fajnie
e tam fajowo
wycofac matematyke fizyke chemie i jezyk obcy chyba ze ktos wyjedzie zagranice reste pzrezyc mozna krew zalal wszyscy tak mowia
Wycofać matematykę obowiązkową bo te bzdury nikomu nie są potrzebne chyba że tym na matfizach, oni niech zdają.
Czy rzadzacy wzięli pod uwagę ze te dzieci tez ponad rok spedzily na nauce zdalnej ?
tutaj chodzi o kase droga pani;pp
Ja za pierwszym razem, gdy wprowadzili zdalne, nie miałam lekcji. Nauczyciele wysyłali nam tylko zadania, które mieliśmy wykonać w domu. Trwało to parę miesięcy. Później wróciliśmy do szkoły. Później znowu zdalne. Wtedy był już TEAMS, ale co niektórzy nauczyciele z przedmiotów maturalnych prowadzili 1/3 lekcji. Pozostałe dwie lekcje mieliśmy sami wykonywać zadania.
Dokładnie te roczniki tez objęła nauka zdalna, przez 3 lata nie było matury ustnej a teraz nowa matura i jeszcze wraca ustna !! Ciekawe ilu uczniów ja zda!! Gdzie tu logika w tym państwie
A co ze zmianami Covidowymi. Teraz maturzyści mają ulgi bo pandemia a następne roczniki można olać? Przecież ta młodzież też jest stratna i nauka wygląda zupełnie inaczej a wymagania wciąż rosną. Ciekawa jestem czy nasi rządzący w Sejmie i Senacie oraz p. Czarnek zdaliby teraz maturę?
Rzeczywiście ulgi w pierwszej klasie strajk nauczycieli w drugiej COVID w trzeciej COVID i gdzie te ulgi a ty masz jeszcze rok nauki w szkole wiec nie marudź
Widziałaś maturę już i gdzie te ulgi ? Pytam!!!
Były ulgi! Nie zdawali egzaminów ustnych! To mało ??? ?
Nie było żadnej ulgi, przynajmniej nie z matmy. Trudniejsza niż zwykle. Gdyby materiał pozostał jaki był może by "experci" nie pojechali po bandzie.... po co szumnie ogłaszać, że wyrzucamy to i tamto a później dołować i tak zdołowaną młodzież... wstydźcie się "experci". Pewnie o jakąś polityczną zagrywkę poszło...
Teraz najważniejsze |
Ciekawe
|
|
gdzie studiować |
|
|
Nadchodzące wydarzenia