Terminy rekrutacji na studia Drzwi otwarte na uczelniach Terminy matury Terminy egzaminu ósmoklasisty
Psychologia dzieci i młodzieży to propozycja kształcenia, dzięki której można poznać i zrozumieć problemy okresu dzieciństwa i dorastania. Oznacza to, że studenci poruszają się po specyficznym obszarze zagadnień, które dotyczą między innymi: psychopatologii rozwojowej, funkcjonowania poznawczego, rozwoju psychoruchowego, jak również najistotniejszych aspektów funkcjonowania w środowisku rodzinnym, szkolnym i rówieśniczym.
Najważniejszym elementem kształcenia jest rozwijanie umiejętności diagnostycznych, powiązanych z funkcjonowaniem emocjonalnym, behawioralnym oraz poznawczym, a także umiejętności prowadzenia terapii psychologicznej w formie odpowiedniej do zaburzeń rozwojowych i trudności wychowawczych występujących u dzieci i młodzieży. Program tej ścieżki kształcenia kładzie szczególny nacisk na takie zagadnienia jak: zaburzenia emocjonalne i behawioralne, diagnoza psychologiczna, neuropsychologia kliniczna, zaburzenia neurorozwojowe czy terapia rodzinna.
Kończąc kształcenie absolwenci stają się niezwykle ważnymi i potrzebnymi specjalistami, sprawnie poruszającymi się po zagadnieniach zaburzeń rozwoju kompetencji szkolnych, uzależnień wśród dzieci i młodzieży, działań profilaktycznych oraz terapeutycznych i wspierających. Oznacza to, że posiadają kwalifikacje do pracy w poradniach psychologiczno- pedagogicznych, instytucjach oświatowych, poradniach rodzinnych, świetlicach socjoterapeutycznych, młodzieżowych ośrodkach wychowawczych, placówkach służby zdrowia, jak również w rozmaitych fundacjach i stowarzyszeniach specjalizujących się w problematyce rozwoju dzieci i młodzieży.