Elektrotechnika i automatyka
Politechnika Krakowska im. Tadeusza Kościuszki
Pokaż
Specjalności na kierunku elektrotechnika i automatyka
Studia na kierunku Elektrotechnika i automatyka to studia inżynierskie lub magisterskie, których program kształcenia zazwyczaj trwa od 3,5 roku do 4 lat (studia I stopnia) lub od 1,5 roku do 2 lat (studia II stopnia) i kończy się uzyskaniem dyplomu (inżyniera lub magistra inżyniera).
Studia na kierunku elektrotechnika i automatyka | |
---|---|
Rok akademicki | 2024/2025 |
Forma studiów | stacjonarne, niestacjonarne |
Poziom studiów | studia I i II stopnia |
Czas trwania | od 3,5 do 4 lat (studia I stopnia), od 1,5 do 2 lat (studia II stopnia) |
Uczelnie
Studia na kierunku elektrotechnika i automatyka możesz podjąć na 1 uczelni publicznej w trybie stacjonarnym (dziennym) oraz niestacjonarnym | elektrotechnika i automatyka - uczelnie >
Studia na kierunku Elektrotechnika i automatyka mają na celu wykształcenie specjalistów posiadających wiedzę i umiejętności niezbędne do wykonywania prac inżynierskich z zakresu: konstrukcji i kreślenia schematów obwodów elektrycznych ideowych i montażowych, konstrukcji i eksploatacji transformatorów, maszyn elektrycznych i układów napędowych, metod sterowania analogowego i cyfrowego elektrycznych układów napędowych, modelowania układów elektrycznych w automatyce przemysłowej, techniki mikroprocesorowej, projektowania układów do przesyłu, rozdziału i użytkowania energii elektrycznej, czy analizy przebiegów elektrycznych w dziedzinie czasu i częstotliwości.
Specjalności
Współczesne studia z elektrotechniki i automatyki charakteryzują się tym, że bardzo często studenci tego kierunku otrzymują wybór specjalności i ścieżek kształcenia.
Popularne specjalności na kierunku elektrotechnika i automatyka: elektroenergetyka, elektryczne urządzenia sterowania, informatyczne systemy automatyki, monitoring i diagnostyka układów elektrycznych, współczesne systemy trakcji elektrycznej.
Wymagania
W procesie rekrutacji na studia 2024/2025 na kierunku elektrotechnika i automatyka najczęściej wymagane przedmioty maturalne to: matematyka, informatyka, fizyka, fizyka i astronomia, informatyka.
*Wymagania mogą się różnić w zależności od uczelni oraz trybu studiów (szczegółowe wymagania w dziale poniżej).
Praca po studiach
Z bogatym wykształceniem absolwenci studiów na kierunku Elektrotechnika i automatyka odnajdą się między innymi w biurach projektowych, szeroko pojętej elektroenergetyce, przedsiębiorstwach produkcyjnych przemysłu przetwórczego, transporcie, czy budownictwie.
Co zrozumiałe, podstawą do przyjęcia na studia na kierunek Elektrotechnika i automatyka jest egzamin maturalny. Na czele przedmiotów branych pod uwagę w postępowaniu kwalifikacyjnym stoi „królowa nauk”, czyli matematyka.
Najczęściej wymagane przedmioty maturalne w procesie rekrutacyjnym na studia na kierunku Elektrotechnika i automatyka:
*Wymagania mogą się różnić na poszczególnych uczelniach, dlatego koniecznie trzeba je sprawdzić na stronach rekrutacyjnych szkół wyższych.
szczegółowe wymagania na uczelniach
Terminy rekrutacji
Czas trwania
Przedmioty maturalne
Limity
Progi
Dalsza część artykułu pod reklamą
W programie studiów na kierunku Elektrotechnika i automatyka znajdziesz takie przedmioty jak np.:
Dalsza część artykułu pod reklamą
Elektrotechnika i automatyka to uniwersalny kierunek studiów, na którym studenci zaznajamiają się ze wszystkimi obszarami inżynierii elektrycznej. Oznacza to, że studia te gwarantują pozyskanie zarówno wiedzy teoretycznej, jak i wiedzy praktycznej.
Studia na kierunku Elektrotechnika i automatyka możemy podzielić na:
1. Poziom:
2. Forma:
Dzięki bogatemu programowi nauczania, studenci kierunku Elektrotechnika i automatyka pozyskują wiedzę dotyczącą systemów generacji i przetwarzania energii oraz odnawialnych i niekonwencjonalnych źródeł energii. Zdobywają wiedzę w zakresie sterowania, dystrybucji, przesyłu energii elektrycznej, pomiarów elektrycznych, kompatybilności elektromagnetycznej.
Oprócz tego, pozyskują wiedzę w zakresie programowalnych układów sterujących w energoelektronice, automatyki napędów przekształtnikowych, metod sterowania układów energoelektronicznych. Ponadto, zdobywają wiedzę w zakresie algorytmów automatyki i ich optymalizacji oraz struktur współczesnych, ciągłych i dyskretnych układów automatyki, a także diagnostyki procesów przemysłowych, zastosowań metod sztucznej inteligencji w diagnostyce, przetwarzaniu i transmisji sygnałów elektrycznych, nowoczesnych systemów trakcyjnych i pojazdów elektrycznych.
Dalsza część artykułu pod reklamą
Studia na kierunku Elektrotechnika i automatyka trwają od 3,5 roku do 4 lat (studia I stopnia) oraz od 1,5 roku do 2 lat (studia II stopnia).
Dalsza część artykułu pod reklamą
Studia na kierunku Elektrotechnika i automatyka zapewniają kompetencje niezbędne do wykonywania prac związanych między innymi z konstrukcją i kreśleniem schematów obwodów elektrycznych ideowych i montażowych, konstrukcją i eksploatacją transformatorów, maszyn elektrycznych i układów napędowych, metodami sterowania analogowego i cyfrowego elektrycznych układów napędowych.
Oznacza to, że z dyplomem w kieszeni absolwenci Elektrotechniki i automatyki będą mogli znaleźć zatrudnienie w biurach projektowych, przedsiębiorstwach produkcyjnych przemysłu przetwórczego, łączności, transporcie, budownictwie.
Możliwości zatrudnienia po studiach na kierunku Elektrotechnika i automatyka:
Dalsza część artykułu pod reklamą
Sprawdź w jakiej formie możesz studiować na poszczególnych uczelniach:
Sprawdź na jakim poziomie znajdziesz studia na poszczególnych uczelniach:
Dalsza część artykułu pod reklamą
Dalsza część artykułu pod reklamą
Dalsza część artykułu pod reklamą
Dalsza część artykułu pod reklamą
Miasta, które oferują studia na kierunku Elektrotechnika i automatyka
Dalsza część artykułu pod reklamą
Teraz najważniejsze |
Ciekawe
|
|
gdzie studiować |
|
|
Nadchodzące wydarzenia