Nie potrafisz zdecydować się jakie nauki najbardziej Cię interesują? Lubisz zdobywać wiedzę zarówno techniczną jak i ekonomiczną?
Wydaje Ci się, że nie jest możliwe połączenie tych dwóch różnych światów? Jeśli tak, to natychmiast przestań tak myśleć, ponieważ studia na kierunku Zarządzanie inżynierskie są najlepszym dowodem na to, że obie dziedziny świetnie się uzupełniają.
Zatem jeśli nie chcesz się ograniczać do zgłębiania jednej nauki i zależy Ci na wszechstronnym kształceniu to koniecznie musisz poznać możliwości jakie oferuje ten kierunek studiów!
1. Typ i tryb studiów
Studia na kierunku zarządzanie inżynierskie możemy podzielić na:
1.Poziom:
2. Forma:
Studia stacjonarne tzw. dzienne realizowane są bezpłatnie (w uczelniach publicznych), a program kształcenia realizowany jest od poniedziałku do piątku w siedzibie uczelni.
Studia niestacjonarne w trybie zaocznym odbywają się zazwyczaj w weekendy od piątku/soboty do niedzieli, z kolei studia niestacjonarne w trybie wieczorowym (one czasami tylko z nazwy są wieczorowe, ale w praktyce zajęcia odbywają się przez cały dzień) realizowane są od poniedziałku do piątku.
Zanim wybierzesz jednak studia niestacjonarne, pamiętaj, że wiążą się one z uiszczaniem opłat za czesne, oraz przed rekrutacją sprawdź w jakiej formie realizowane są studia zaocznej czy wieczorowej.
Studia na kierunku Zarządzanie inżynierskie dają ciekawą, nowoczesną, a także potrzebną wiedzą. Kierunek realizowany jest zazwyczaj zarówno w trybie stacjonarnym, jak i niestacjonarnym, zatem każdy zainteresowany nauką będzie mógł wybrać odpowiednią dla siebie formę nauki. Czy jest jakaś różnica pomiędzy studiami stacjonarnymi a niestacjonarnymi? W zakresie merytorycznym nie ma żadnych różnic, ponieważ kształcenie poprowadzić ma do osiągnięcia tych samych założeń i efektów.
2. Program studiów i przedmioty
Kierunek Zarządzanie inżynierskie charakteryzuje się szerokim programem, który obejmuje:
-
dziedziny nauk inżynieryjno- technicznych,
-
informatykę techniczną i telekomunikację,
-
inżynierię mechaniczną,
-
dziedziny nauk społecznych,
-
ekonomię i finanse
-
nauki o zarządzaniu i jakości.
W programie studiów na kierunku zarządzanie inżynierskie znajdziesz takie przedmioty jak np.:
-
informatyka w zarządzaniu,
-
fizyka techniczna,
-
matematyka,
-
elementy programowania,
-
chemia stosowana,
-
zarządzanie produkcją,
-
zarządzanie zasobami IT w przedsiębiorstwie,
-
technologie multimedialne i internetowe,
-
inżynieria produkcji,
-
procesy innowacyjne.
Zawarte w programie przedmioty sygnalizują, że duży nacisk kładziony jest na sprawne opanowanie narzędzi informatycznych, niezbędnych w nowoczesnym zarządzaniu przedsiębiorstwem.
3. Nabywane umiejętności
Zarządzanie inżynierskie to propozycja dla osób, które chcą pozyskać wiedzę menedżerską oraz umiejętności rozwiązywania problemów praktycznych. Takie połączenie gwarantuje biegłość zarówno w zakresie nauk społecznych i ekonomicznych, jak i ścisłych oraz technicznych, którą można wykorzystać potem między innymi w obszarze projektowania procesów i systemów produkcyjnych, inżynierii jakości, zarządzania bezpieczeństwem, czy ergonomii procesów.
4. Gdzie studiować zarządzanie inżynierskie
Popularne uczelnie na których można studiować kierunek zarządzanie inżynierskie: